KHSAA Class A Track Preliminary Results

KHSAA Class AA Track and Field



                   KENTUCKY HIGH SCHOOL ATHLETIC ASSOCIATION             Page 1
                     CLASS AA TRACK AND FIELD CHAMPIONSHIPS                    
  UNIVERSITY OF KENTUCKY - LEXINGTON, KENTUCKY - Fri 06/02/00 to Sat 06/03/00  
                                                                               
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                         
                                                                               
                           AA Girls 4x800 Meter Relay                          
                                                                               
            NATIONAL: 8:58.43 FT. WASHINGTON DUBLIN - PENNSYLVANIA 1982        
         * CLASS AAA: 9:37.10 SCOTT HIGH SCHOOL                    1999        
         #  CLASS AA: 9:47.20 WESTERN HILLS HIGH SCHOOL            1998        
         @   CLASS A: 9:42.45 SAINT HENRY HIGH SCHOOL              1999        
                                                                               
                       Finals - Results  - Friday 06/02/00                     
                                                                               
   PL RELAY     AFFILIATION                                      TIME       PTS
   == ========================================================== ========== ===
    1 RUSS      Russell                                           9:51.26    10
       1) Herzog, Brittany 10       2) Davis, Brittini 10                      
       3) Valentine, Katherine 10   4) Southers, Jessica 12                    
    2 WE        Warren East                                      10:04.47     8
       1) McClure, Dannella  8      2) Cannon, Amber  8                        
       3) Norman, Jessica  8        4) Coulter, Heather  8                     
    3 FTCA      Fort Campbell                                    10:11.72     6
       1) Mattice, Kara 10          2) Graham, Ashley 10                       
       3) Shultz, Emily  9          4) Gracian, Angelina 10                    
    4 HIGH      Highlands                                        10:18.65     5
       1) Barth, Jessie 11          2) Owens, Kelly 11                         
       3) Nienaber, Cameron 12      4) Owsley, Lauren 12                       
    5 WHIL      Western Hills                                    10:35.84     4
       1) Lukacksko, Leslie 10      2) Unger, Leesa  8                         
       3) Fisher, Erin 10           4) Jackson, Sara  8                        
    6 PRES      Presentation                                     10:37.16     3
       1) Boren, Amanda 12          2) Baker, Melissa 12                       
       3) Powers, Lisa 12           4) Johnson, Stephanie 12                   
    7 MORG      Morgan County                                    10:38.08     2
       1) Mueller, Ann 12           2) Hall, Kelley 11                         
       3) Rudd, Chrystal 12         4) Day, Amber  9                           
    8 ACS       Allen County-Scottsville                         10:38.85     1
       1) Kelley, Brittaney  8      2) Thompson, Kristy 10                     
       3) Pardue, Jessica 11        4) Morris, Tabitha 11                      
    9 LLOY      Lloyd Memorial                                   10:39.15      
       1) Proudfoot, Maria  7       2) Marshall, Jenny  9                      
       3) Rodgers, Britt 10         4) Cooper, Kira  7                         
   10 CALD      Caldwell County                                  11:00.69      
       1) Foltz, Carrie 11          2) Foltz, Jenna  8                         
       3) Jones, Katy  7            4) Meeks, Miranda  7                       
   11 CASE      Casey County                                     11:05.56      
       1) Cundiff, Heather  7       2) Rader, Emily 10                         
       3) Warner, Kelli  8          4) Dixon, Rita  8                          
   12 BOUR      Bourbon County                                   11:07.77      
       1) Wilson, Olivia 10         2) Drummond, Shannon  8                    
       3) Robb, Karen 11            4) Cooper, Joanna  8                       
   13 FTKN      Fort Knox                                        11:10.73      
       1) Snyder, Michelle  7       2) Epps, Alex  8                           
       3) Kennerson, Jessie 11      4) Poe, Leslie  7                          
   14 RUCO      Russell County                                   11:29.64      
       1) Cape, Cara 11             2) Egnew, Michelle  9                      
       3) Ellis, Amy  7             4) Livengood, Jennifer 11                  
   15 CORB      Corbin                                           12:36.30      
       1) Williams, Candice 11      2) Swarts, Katerine 11                     
       3) Haggard, Cassi  9         4) Miller, Celeste  9                      
   16 LESL      Leslie County                                    13:28.70      
       1) Baker, Trina 12           2) Stidham, Krysta 10                      
       3) Honeycutt, Nikki  7       4) Barger, Niki  7                         
                                                                               
                           AA Boys 4x800 Meter Relay                           
                                                                               
               NATIONAL: 7:36.24 WISSAHICKON HS - PENNSYLVANIA 1982            
            * CLASS AAA: 7:57.02 DAVIESS COUNTY HIGH SCHOOL    1999            
            #  CLASS AA: 7:59.75 UNION COUNTY HIGH SCHOOL      1998            
            @   CLASS A: 8:09.32 BELLEVUE HIGH SCHOOL          1992            
                                                                               
                       Finals - Results  - Friday 06/02/00                     
                                                                               
   PL RELAY     AFFILIATION                                      TIME       PTS
   == ========================================================== ========== ===
    1 HIGH      Highlands                                         8:09.87    10
       1) Clinkenbeard, Nathan 10   2) Muehlenkamp, Colin 12                   
       3) Heilman, Jay 12           4) Salvato, Joe 12                         
    2 BULL      Bullitt East                                      8:23.40     8
       1) Whitfill, Mike 12         2) Walker, Bret 12                         
       3) Cottner, Matt 11          4) Fajer, Jahir 12                         
    3 HANC      Hancock County                                    8:23.92     6
       1) Meserve, Wes 10           2) Brockman, Adam 12                       
       3) Askin, Scotty 10          4) Corley, Daniel 12                       
    4 FTCA      Fort Campbell                                     8:25.40     5
       1) Hoogland, Steve  9        2) Holland, Bradley 11                     
       3) Dishong, Chris 12         4) Rivera, Norgie 12                       
    5 FTKN      Fort Knox                                         8:35.17     4
       1) Fraundt, Adam 12          2) Kizer, Cory 12                          
       3) Hazelwood, B.J.  9        4) Iacono, John 11                         
    6 WJ        West Jessamine                                    8:44.96     3
       1) Braun, Matt 11            2) Walker, Cliff 10                        
       3) Dehner, Jamie 12          4) Henderson, Kevin 10                     
    7 RUSS      Russell                                           8:47.76     2
       1) McKnight, Dustin 11       2) Beekman, Josh  9                        
       3) Leake, Brett 12           4) Rohem, Todd 12                          
    8 BG        Bowling Green                                     8:47.84     1
       1) Pendelton, Clay 10        2) Ridley, Lucas 10                        
       3) Sullivan, Dylan 11        4) Adams, Zack  9                          
    9 ECAR      East Carter                                       8:52.73      
       1) Prater, Shandon 11        2) Zamarron, Nathan 12                     
       3) Rogers, Hunter 10         4) Caskey, Collin 11                       
   10 WE        Warren East                                       8:54.89      
       1) Nickerson, Kirk 12        2) Gifford, Brian  9                       
       3) Bowers, Derek  9          4) Robinson, Luke 12                       
   11 GRCO      Grant County                                      8:55.23      
       1) Snow, Chris 11            2) Ballinger, Robbie  9                    
       3) Case, Ryan  9             4) Neidigh, Darrel 11                      
   12 PDTI      Paducah Tilghman                                  8:59.65      
       1) Ware, Tony 11             2) Bryant, Ricky 12                        
       3) Warmoth, Arron 10         4) Maxwell, A'Hmon 10                      
   13 KNOX      Knox Central                                      9:01.00      
       1) Jordan, Jason 12          2) West, Brandon 10                        
       3) Branstatter, William 10   4) Martin, Monte 12                        
   14 LCAT      Lexington Catholic                                9:02.14      
       1) Moore, McKay  9           2) Beavin, Matt  9                         
       3) Currie, Cameron  9        4) Aparicio, Hugo 12                       
   15 BOYL      Boyle County                                      9:13.22      
       1) Bayless, Joe 12           2) Vonckx, Derek  8                        
       3) Canquera, Nate 11         4) Ellsworth, Justin 10                    
   16 LESL      Leslie County                                    10:28.69      
       1) Hacker, Josh 10           2) Hacker, Travis 10                       
       3) Douglas, Gary 11          4) Woods, Clint 11                         
                                                                               
                        AA Girls 100 Meter High Hurdles                        
                                                                               
            NATIONAL: 13.23 DOMINIQUE CALLOWAY - COLORADO          1996        
         * CLASS AAA: 14.29 SHANDY BOYD - LOUISVILLE VALLEY        1992        
         #  CLASS AA: 14.03 DANIELLE CARRUTHERS - PADUCAH TILGHMAN 1998        
         @   CLASS A: 14.70 ADRIENNE HUNDEMER - DAYTON             1995        
                                                                               
                    Preliminaries - Results  - Friday 06/02/00                 
                 9 Advance: Top 4 Each Heat Plus Next Best Time                
                                                                               
      PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME        
      ===== ========================= == ========================= =======     
               Heat 1  Wind Reading:  1.5                                      
          1 Johnson, Angie            12 Anderson County           16.32       
          2 Markwell, Ryane           11 Rowan County              16.48       
          3 Moore, Sarah              12 Henry County              16.82       
          4 Littleton, Jenna          10 Fleming County            16.86       
          5 Ng, Lana                  10 Newport                   17.00       
          6 Savage, Jessica           10 Monroe County             17.50       
          7 Parker, Melanie           12 Hancock County            18.02       
          8 Abney, Tara               11 Rockcastle County         18.09       
               Heat 2  Wind Reading: -0.4                                      
          1 Jones, Peachie            11 Paducah Tilghman          15.71       
          2 Tallinen, Janna           12 Corbin                    15.95       
          3 Bishop, Jessica           12 Corbin                    16.53       
          4 Ferguson, Sheena           9 Russell                   17.03       
          5 Pedigo, Becky             11 Monroe County             17.34       
          6 Bennett, Skye              8 Fort Knox                 17.55       
          7 Dacy, Christina           11 Webster County            17.85       
          8 Riley, Rachel             10 Metcalfe County           26.75       
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 06/03/00                    
                                                                               
    PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME    PTS   
    ===== ========================= == ========================= ======= ===   
             Wind Reading: -0.4                                                
        1 Jones, Peachie            11 Paducah Tilghman          15.70    10   
        2 Tallinen, Janna           12 Corbin                    16.20     8   
        3 Markwell, Ryane           11 Rowan County              16.43     6   
        4 Bishop, Jessica           12 Corbin                    16.57     5   
        5 Moore, Sarah              12 Henry County              16.67     4   
        6 Ng, Lana                  10 Newport                   16.67     3   
        7 Johnson, Angie            12 Anderson County           16.94     2   
        8 Littleton, Jenna          10 Fleming County            17.11     1   
        9 Ferguson, Sheena           9 Russell                   17.14         
                                                                               
                         AA Boys 110 Meter High Hurdles                        
                                                                               
              NATIONAL: 13.10 DENNIS BRANTLEY - TEXAS           1980           
           * CLASS AAA: 13.80 JAMES TRIPLETT - DUPONT MANUAL    1975           
           #  CLASS AA: 13.90 LARRY WHITE - LEXINGTON LAFAYETTE 1964           
           @   CLASS A: 14.40 JAY SPRAGUE - BELLEVUE            1979           
                                                                               
                    Preliminaries - Results  - Friday 06/02/00                 
                 9 Advance: Top 4 Each Heat Plus Next Best Time                
                                                                               
      PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME        
      ===== ========================= == ========================= =======     
               Heat 1  Wind Reading:  NWI                                      
          1 Stewart, Matthew          11 Caldwell County           15.55       
          2 Wallace, Dennis           12 Fort Campbell             15.70       
          3 Watts, Justin             12 Mercer County             16.20       
          4 Babb, Ty                  11 Madison Southern          16.25       
          5 Mincey, Sam                8 Rowan County              16.67       
          6 Forsythe, Danie            9 Mason County              16.78       
          7 Lobb, Jon                 12 Green County              17.39       
          8 Muncy, Josh               12 Leslie County             17.71       
               Heat 2  Wind Reading:  NWI                                      
          1 Boyd, Bryan               12 Fort Campbell             15.32       
          2 Schott, Mitchell          12 Warren Central            15.93       
          3 Yates, Adam               12 Franklin Simpson          16.17       
          4 Jackson, Dustin           12 Hancock County            16.29       
          5 McLaurin, Torian          11 Fort Knox                 16.75       
          6 Manner, Kyle              10 Rowan County              16.91       
          7 Miller, Allen             12 Fleming County            17.19       
          8 Musgrave, Chris           10 Knox Central              17.86       
          9 Bomar, Robbie             12 Adair County              18.39       
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 06/03/00                    
                                                                               
    PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME    PTS   
    ===== ========================= == ========================= ======= ===   
             Wind Reading: -0.6                                                
        1 Boyd, Bryan               12 Fort Campbell             15.17    10   
        2 Stewart, Matthew          11 Caldwell County           15.56     8   
        3 Wallace, Dennis           12 Fort Campbell             15.86     6   
        4 Schott, Mitchell          12 Warren Central            16.00     5   
        5 Watts, Justin             12 Mercer County             16.06     4   
        6 Babb, Ty                  11 Madison Southern          16.20     3   
        7 Yates, Adam               12 Franklin Simpson          16.37     2   
        8 Mincey, Sam                8 Rowan County              17.08     1   
        9 Jackson, Dustin           12 Hancock County            17.13         
                                                                               
                            AA Girls 100 Meter Dash                            
                                                                               
            NATIONAL: 11.14 MARION JONES - CALIFORNIA              1992        
         * CLASS AAA: 11.97 SONYA WHARTON - LOUISVILLE MOORE       1988        
         #  CLASS AA: 11.97 DANIELLE CARRUTHERS - PADUCAH TILGHMAN 1998        
         @   CLASS A: 12.20 ANGELA PAYNE - TODD COUNTY CENTRAL     1980        
                                                                               
                    Preliminaries - Results  - Friday 06/02/00                 
               9 Advance: Top 2 Each Heat Plus Next 3 Best Times               
                                                                               
      PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME        
      ===== ========================= == ========================= =======     
               Heat 1  Wind Reading:  0.9                                      
          1 Wilson, Shanea            10 Paducah Tilghman          12.43       
          2 Mullins, Kasi              7 East Carter               12.89       
          3 Johnson, Candice          12 Bowling Green             13.14       
          4 Brooks, Brandy            11 Fort Campbell             13.28       
          5 Carmack, Cheyenne         11 Rockcastle County         13.43       
          6 Wilcox, Amanda            10 Russell                   13.57       
               Heat 2  Wind Reading: -0.5                                      
          1 White, Pauline            10 Trigg County              12.62       
          2 Clark, Janey              11 Washington County         13.19       
          3 Watson, Shannon           11 Franklin County           13.27       
          4 Long, Emily                9 Owensboro Catholic        13.28       
          5 Swinney, Sheena            8 Rockcastle County         13.50       
          6 Alcorn, Lindsay            9 Madison Southern          13.50       
          7 Smith, Pam                 8 Newport                   13.65       
               Heat 3  Wind Reading:  1.1                                      
          1 Smith, Leah               11 Franklin Simpson          12.47       
          2 Embree, Jovion             9 Bowling Green             12.66       
          3 Tallinen, Janna           12 Corbin                    13.21       
          4 Cunningham, Hannah        11 Bullitt East              13.42       
          5 Vance, Tiffany            10 Lloyd Memorial            13.59       
          6 Flaugher, Allison         11 Pendleton County          13.59       
          7 Mitchell, Tabitha         10 Betsy Layne               13.99       
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 06/03/00                    
                                                                               
    PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME    PTS   
    ===== ========================= == ========================= ======= ===   
             Wind Reading:  1.1                                                
        1 Wilson, Shanea            10 Paducah Tilghman          12.39    10   
        2 White, Pauline            10 Trigg County              12.42     8   
        3 Smith, Leah               11 Franklin Simpson          12.48     6   
        4 Embree, Jovion             9 Bowling Green             12.88     5   
        5 Mullins, Kasi              7 East Carter               13.03     4   
        6 Watson, Shannon           11 Franklin County           13.22     3   
        7 Clark, Janey              11 Washington County         13.24     2   
        8 Johnson, Candice          12 Bowling Green             13.25     1   
        9 Tallinen, Janna           12 Corbin                    13.28         
                                                                               
                             AA Boys 100 Meter Dash                            
                                                                               
             NATIONAL:  9.90 HENRY NEAL - TEXAS                  1990          
          * CLASS AAA: 10.58 AARON PAYNE - LOUISVILLE HOLY CROSS 1988          
          #  CLASS AA: 10.61 JOSH ELLIS - PADUCAH TILGHMAN       1996          
          @   CLASS A: 10.70 AL BAKER - TRIGG COUNTY             1985          
                                                                               
                    Preliminaries - Results  - Friday 06/02/00                 
                 9 Advance: Top 4 Each Heat Plus Next Best Time                
                                                                               
      PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME        
      ===== ========================= == ========================= =======     
               Heat 1  Wind Reading:  1.1                                      
          1 Johnson, Patrick          12 Bowling Green             11.30       
          2 Clark, Ray                11 Russell                   11.42       
          3 Lewis, Harry              11 Mason County              11.42       
          4 Miller, Matt              11 Boyle County              11.47       
          5 Hughes, Mitchell          11 Washington County         11.57       
          6 Wright, Will              11 Lloyd Memorial            11.71       
          7 Finn, Jordan              10 Taylor County             11.73       
          8 Bailey, Travis            12 Owen County               11.80       
               Heat 2  Wind Reading:  0.8                                      
          1 Harvey, Emanuel           10 Paducah Tilghman          11.25       
          2 Williams, Sean            12 Franklin County           11.26       
          3 Coleman, Andrew           12 Washington County         11.39       
          4 Davis, Todd               12 Elizabethtown             11.53       
          5 Osborne, Brad             11 Hancock County            11.62       
          6 Furrow, Noah              12 Allen County-Scottsville  11.72       
          7 Lindle, Monte             11 Webster County            11.78       
          8 Hunt, Daniel              11 Rowan County              11.86       
          9 Adkins, Michael           11 Middlesboro               12.17       
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 06/03/00                    
                                                                               
    PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME    PTS   
    ===== ========================= == ========================= ======= ===   
             Wind Reading:  0.5                                                
        1 Johnson, Patrick          12 Bowling Green             11.29    10   
        2 Miller, Matt              11 Boyle County              11.38     8   
        3 Harvey, Emanuel           10 Paducah Tilghman          11.50     6   
        4 Clark, Ray                11 Russell                   11.50     5   
        5 Lewis, Harry              11 Mason County              11.57     4   
        6 Coleman, Andrew           12 Washington County         11.58     3   
        7 Williams, Sean            12 Franklin County           11.63     2   
        8 Davis, Todd               12 Elizabethtown             11.76     1   
        9 Hughes, Mitchell          11 Washington County         11.94         
                                                                               
                           AA Girls 4x200 Meter Relay                          
                                                                               
               NATIONAL: 1:36.70 CARTER HIGH SCHOOL - TEXAS     1993           
            * CLASS AAA: 1:41.17 LOUISVILLE BALLARD HIGH SCHOOL 1983           
            #  CLASS AA: 1:43.63 FORT CAMPBELL HIGH SCHOOL      1991           
            @   CLASS A: 1:43.30 TRIGG COUNTY HIGH SCHOOL       1982           
                                                                               
                    Preliminaries - Results  - Friday 06/02/00                 
                 9 Advance: Top 4 Each Heat Plus Next Best Time                
                                                                               
     PL RELAY     AFFILIATION                                      TIME        
     == ========================================================== =========   
             Heat 1                                                            
      1 BG        Bowling Green                                    1:46.93     
         1) Embree, Jovion  9         2) Hunt, Katherine 10                    
         3) Johnson, Julia 12         4) Johnson, Candice 12                   
      2 FTCA      Fort Campbell                                    1:49.37     
         1) Brooks, Brandy 11         2) Spivey, Xzavia 10                     
         3) Morris, Shaquallah 10     4) Perez, Eboni  9                       
      3 PDTI      Paducah Tilghman                                 1:49.46     
         1) Shumpert, Iesha 10        2) Murray, Brandi  9                     
         3) Johnson, Michele 10       4) Irvin, Akitta 11                      
      4 WC        Warren Central                                   1:50.56     
         1) Carr, Kristen 10          2) Kevric, Ines  9                       
         3) Lightfoot, Natyka 11      4) Walker, Nickki 11                     
      5 FLEM      Fleming County                                   1:52.70     
         1) Snedegar, Rachel  7       2) Roaden, Jennifer  9                   
         3) Littleton, Jenna 10       4) Richmond, Christy 12                  
      6 LCAT      Lexington Catholic                               1:53.96     
         1) Ettensohn, Claire 11      2) Arnold, Lauren 10                     
         3) Jensen, Erin 12           4) Mann, Danielle 11                     
      7 NEW       Newport                                          1:56.34     
         1) Runyun, Stacy  9          2) Seibert, Rachel 11                    
         3) Mills, Ashley 11          4) Smith, Pam  8                         
      8 ROCK      Rockcastle County                                1:57.41     
         1) Abney, Tara 11            2) Taylor, Casey                         
         3) Abney, Johnna  7          4) Swinney, Sheena  8                    
             Heat 2                                                            
      1 TRIG      Trigg County                                     1:46.37     
         1) Torian, Rizpah  9         2) Torian, Pricilla 10                   
         3) McGee, Mandee  9          4) White, Pauline 10                     
      2 WHIL      Western Hills                                    1:47.85     
         1) Haynes, Carmen 10         2) Graves, Erin 12                       
         3) Oleka, Chimson 10         4) Herron, Kristin 11                    
      3 ROWL      Rowan County                                     1:49.73     
         1) Gonzalez, Tara 10         2) Click, Kelly 11                       
         3) Markwell, Ryane 11        4) McClurg, Kristi 11                    
      4 BOYL      Boyle County                                     1:51.50     
         1) Vickers, Laura 11         2) Whitehouse, Jennifer 12               
         3) Springate, Megin 10       4) Neal, Lyndsey 11                      
      5 RUSS      Russell                                          1:53.20     
         1) Faulkner, Erin 10         2) Davis, Brittini 10                    
         3) Rice, Elisha 10           4) Faulkner, Kala  6                     
      6 BULL      Bullitt East                                     1:53.77     
         1) Compton, Brandi 12        2) Smith, Heather 11                     
         3) Sears, Kara  9            4) Cunningham, Hannah 11                 
      7 ELIZ      Elizabethtown                                    1:54.12     
         1) Hoffman, Beth 11          2) Lyman, Danielle  9                    
         3) Thomas, Kim 11            4) Taylor, Latecia  8                    
      8 PRET      Prestonsburg                                     2:00.78     
         1) Hicks, Brook 11           2) Ortega, Tara 11                       
         3) Mitchell, Rachell 10      4) Reitz, Courtney 10                    
      9 MIDD      Middlesboro                                      2:02.74     
         1) Miller, Miranda 10        2) Berry, Crystal 12                     
         3) Ross, Jasmine 12          4) Rains, Jasmine 12                     
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 06/03/00                    
                                                                               
   PL RELAY     AFFILIATION                                      TIME      PTS 
   == ========================================================== ========= === 
    1 BG        Bowling Green                                    1:45.50    10 
       1) Embree, Jovion  9         2) Hunt, Katherine 10                      
       3) Johnson, Julia 12         4) Johnson, Candice 12                     
    2 TRIG      Trigg County                                     1:46.31     8 
       1) Torian, Rizpah  9         2) Torian, Pricilla 10                     
       3) McGee, Mandee  9          4) White, Pauline 10                       
    3 WHIL      Western Hills                                    1:47.12     6 
       1) Haynes, Carmen 10         2) Graves, Erin 12                         
       3) Oleka, Chimson 10         4) Herron, Kristin 11                      
    4 FTCA      Fort Campbell                                    1:47.50     5 
       1) Brooks, Brandy 11         2) Gracian, Angelina 10                    
       3) Morris, Shaquallah 10     4) Perez, Eboni  9                         
    5 PDTI      Paducah Tilghman                                 1:49.90     4 
       1) Shumpert, Iesha 10        2) Murray, Brandi  9                       
       3) Johnson, Michele 10       4) Boykin, Ventra 12                       
    6 ROWL      Rowan County                                     1:49.93     3 
       1) Gonzalez, Tara 10         2) Click, Kelly 11                         
       3) Markwell, Ryane 11        4) McClurg, Kristi 11                      
    7 WC        Warren Central                                   1:50.80     2 
       1) Carr, Kristen 10          2) Kevric, Ines  9                         
       3) Lightfoot, Natyka 11      4) Walker, Nickki 11                       
    8 BOYL      Boyle County                                     1:52.31     1 
       1) Vickers, Laura 11         2) Whitehouse, Jennifer 12                 
       3) Springate, Megin 10       4) Neal, Lyndsey 11                        
    9 FLEM      Fleming County                                   1:53.65       
       1) Snedegar, Rachel  7       2) Roaden, Jennifer  9                     
       3) Littleton, Jenna 10       4) Richmond, Christy 12                    
                                                                               
                           AA Boys 4x200 Meter Relay                           
                                                                               
              NATIONAL: 1:24.97 CAPITAL HIGH SCHOOL - LOUISIANA 1999           
           * CLASS AAA: 1:28.91 BRYAN STATION HIGH SCHOOL       1982           
           #  CLASS AA: 1:29.00 PADUCAH TILGHMAN HIGH SCHOOL    1981           
           @   CLASS A: 1:30.24 TRIGG COUNTY HIGH SCHOOL        1982           
                                                                               
                    Preliminaries - Results  - Friday 06/02/00                 
                 9 Advance: Top 4 Each Heat Plus Next Best Time                
                                                                               
     PL RELAY     AFFILIATION                                      TIME        
     == ========================================================== =========   
             Heat 1                                                            
      1 PDTI      Paducah Tilghman                                 1:32.05     
         1) Shumpert, Dre' 11         2) Hamilton, Bryan 10                    
         3) Southward, Jerry 12       4) Goodwin, Michael 11                   
      2 HIGH      Highlands                                        1:32.93     
         1) Barnes, Matt 10           2) Salvato, Joe 12                       
         3) Ewald, Matt 12            4) Hardin, Jeremy 12                     
      3 NEW       Newport                                          1:35.39     
         1) Smith, R.J. 11            2) Robb, Bert 12                         
         3) Petty, Thomas 11          4) Roland, James 11                      
      4 FTKN      Fort Knox                                        1:35.74     
         1) Elder, Brandon  9         2) McLaurin, Torian 11                   
         3) Moon, Mark 12             4) Curry, Perry 12                       
      5 WASH      Washington County                                1:37.86     
         1) Dawson, Myram 12          2) Fogle, Ron  9                         
         3) Graves, Tyson 10          4) Houfgam, BO  9                        
      6 GREE      Green County                                     1:38.16     
         1) Baker, Jeremy 10          2) Davis, David 10                       
         3) Mitchell, Ontrell  9      4) Anderson, Tyron 11                    
      - LESL      Leslie County                                         DQ     
         1) Hoskins, Kyle  9          2) Napier, Kyle 11                       
         3) Frazier, Gill 10          4) Grissom, Chris 11                     
      - BG        Bowling Green                                         DQ     
         1) Johnson, Patrick 12       2) Burton, Jonathon 11                   
         3) Waddell, Jan  9           4) Alexander, Josh 11                    
             Heat 2                                                            
      1 FRCO      Franklin County                                  1:32.26     
         1) Anderson, Greg 12         2) Green, Chris 12                       
         3) Kinker, Robbie 12         4) Williams, Sean 12                     
      2 FTCA      Fort Campbell                                    1:33.47     
         1) Sledge, Brandon 10        2) Brandon, Marcus 10                    
         3) Anderson, Andrian 11      4) Wallace, Dennis 12                    
      3 WC        Warren Central                                   1:34.27     
         1) Green, Shane  9           2) Harris, Desmond                       
         3) Holts, Deion 11           4) Rose, Brian 11                        
      4 TAYL      Taylor County                                    1:35.15     
         1) Perkins, Steven 10        2) Keltner, Jason 12                     
         3) Chewning, Jacob 12        4) Finn, Jordan 10                       
      5 ECAR      East Carter                                      1:38.51     
         1) Huntsman, Chris 10        2) Parker, Stephen 12                    
         3) Lowe, Chris 10            4) Gibson, Jared 10                      
      6 POWE      Powell County                                    1:40.48     
         1) Meadows, Travis 11        2) Seaman, Chad 10                       
         3) Thompson, Seth 12         4) Jones, Jeremy  9                      
      7 PRET      Prestonsburg                                     1:44.82     
         1) Slone, Matt 10            2) Spriggs, Chris 10                     
         3) Howell, Andrew 10         4) Jarvis, Kevin  9                      
      - LCAT      Lexington Catholic                                   DNF     
         1) Carney, Jake 10           2) Devers, Brandon 11                    
         3) Postel, Ryan 10           4) Sharber, Herb 12                      
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 06/03/00                    
                                                                               
   PL RELAY     AFFILIATION                                      TIME      PTS 
   == ========================================================== ========= === 
    1 PDTI      Paducah Tilghman                                 1:32.74    10 
       1) Shumpert, Dre' 11         2) Harvey, Emanuel 10                      
       3) Southward, Jerry 12       4) Goodwin, Michael 11                     
    2 FTCA      Fort Campbell                                    1:33.37     8 
       1) Sledge, Brandon 10        2) Brandon, Marcus 10                      
       3) Anderson, Andrian 11      4) Wallace, Dennis 12                      
    3 HIGH      Highlands                                        1:33.79     6 
       1) Barnes, Matt 10           2) Salvato, Joe 12                         
       3) Ewald, Matt 12            4) Hardin, Jeremy 12                       
    4 WC        Warren Central                                   1:34.85     5 
       1) Green, Shane  9           2) Harris, Desmond                         
       3) Holts, Deion 11           4) Rose, Brian 11                          
    5 TAYL      Taylor County                                    1:35.82     4 
       1) Perkins, Steven 10        2) Keltner, Jason 12                       
       3) Chewning, Jacob 12        4) Finn, Jordan 10                         
    6 FTKN      Fort Knox                                        1:36.41     3 
       1) Elder, Brandon  9         2) McLaurin, Torian 11                     
       3) Moon, Mark 12             4) Martin, Robert  7                       
    7 NEW       Newport                                          1:36.50     2 
       1) Smith, R.J. 11            2) Robb, Bert 12                           
       3) Petty, Thomas 11          4) Roland, James 11                        
    8 WASH      Washington County                                1:40.63     1 
       1) Dawson, Myram 12          2) Fogle, Ron  9                           
       3) Graves, Tyson 10          4) Houfgam, BO  9                          
    - FRCO      Franklin County                                       DQ       
       1) Anderson, Greg 12         2) Green, Chris 12                         
       3) Kinker, Robbie 12         4) Williams, Sean 12                       
                                                                               
                            AA Girls 1,600 Meter Run                           
                                                                               
              NATIONAL: 4:39.40 LAURA MATSON - MICHIGAN          1985          
           * CLASS AAA: 4:57.37 DONNA COMBS - LOUISVILLE BALLARD 1985          
           #  CLASS AA: 4:58.96 LISA WITTY - GLASGOW             1981          
           @   CLASS A: 5:02.25 MAUREEN EGAN - SAINT HENRY       1993          
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 06/03/00                    
                                                                               
   PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME      PTS  
   ===== ========================= == ========================= ========= ===  
       1 Southers, Jessica         12 Russell                   5:19.30    10  
       2 McClure, Dannella          8 Warren East               5:22.00     8  
       3 Coulter, Heather           8 Warren East               5:24.56     6  
       4 Morris, Tabitha           11 Allen County-Scottsville  5:25.84     5  
       5 Fortney, Ryanne            9 Muhlenberg North          5:28.58     4  
       6 Nienaber, Cameron         12 Highlands                 5:35.22     3  
       7 Mueller, Ann              12 Morgan County             5:36.90     2  
       8 Jackson, Sara              8 Western Hills             5:38.92     1  
       9 Meeks, Miranda             7 Caldwell County           5:46.49        
      10 Harmon, Ashley             8 Fleming County            5:49.65        
      11 Pyles, Ashley             11 Franklin County           5:59.56        
      12 Owens, Jenny              10 Fort Knox                 6:11.58        
      13 Miller, Tiagie             7 Green County              6:29.71        
      14 Swarts, Katerine          11 Corbin                    6:40.07        
                                                                               
                            AA Boys 1,600 Meter Run                            
                                                                               
              NATIONAL: 4:03.22 PAUL VANDERGRIFT - PENNSYLVANIA 1987           
           * CLASS AAA: 4:13.80 JAMES JETER - NORTH HARDIN      1980           
           #  CLASS AA: 4:15.96 LA'MONE OWENS - FORT CAMPBELL   1996           
           @   CLASS A: 4:14.83 HOUSTON BARBER - FRANKFORT      1994           
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 06/03/00                    
                                                                               
   PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME      PTS  
   ===== ========================= == ========================= ========= ===  
       1 Young, Chris              12 Allen County-Scottsville  4:26.24    10  
       2 Kizer, Cory               12 Fort Knox                 4:31.43     8  
       3 Muehlenkamp, Colin        12 Highlands                 4:32.62     6  
       4 Thomas, Jonathan           9 Western Hills             4:35.47     5  
       5 Haynes, Josh              11 Pulaski Southwestern      4:38.02     4  
       6 Hoogland, Steve            9 Fort Campbell             4:38.81     3  
       7 Gilvin, John              11 Fleming County            4:39.39     2  
       8 Henderson, Kevin          10 West Jessamine            4:39.63     1  
       9 Ridley, Lucas             10 Bowling Green             4:39.65        
      10 Irvan, Steven             11 Heath                     4:42.71        
      11 Ventura, David            10 Powell County             4:43.00        
      12 Scott, Greg               12 Rowan County              4:47.45        
      13 Lancaster, Brandon        11 Muhlenberg North          4:49.46        
      14 Sherman, Moses             9 Middlesboro               5:00.90        
      15 Jordan, Jason             12 Knox Central              5:02.54        
                                                                               
                           AA Girls 4x100 Meter Relay                          
                                                                               
            NATIONAL: 44.70 SAINT BERNARD HIGH SCHOOL - CALIFORNIA 1997        
         * CLASS AAA: 48.60 BRYAN STATION HIGH SCHOOL              1982        
         #  CLASS AA: 48.66 FORT CAMPBELL HIGH SCHOOL              1991        
         @   CLASS A: 50.35 FORT CAMPBELL HIGH SCHOOL              1983        
                                                                               
                    Preliminaries - Results  - Friday 06/02/00                 
                 9 Advance: Top 4 Each Heat Plus Next Best Time                
                                                                               
      PL RELAY     AFFILIATION                                      TIME       
      == ========================================================== =======    
              Heat 1                                                           
       1 TRIG      Trigg County                                     51.13      
          1) Torian, Rizpah  9         2) Torian, Pricilla 10                  
          3) McGee, Mandee  9          4) White, Pauline 10                    
       2 FTCA      Fort Campbell                                    52.18      
          1) Brooks, Brandy 11         2) Spivey, Xzavia 10                    
          3) Perez, Eboni  9           4) Morris, Shaquallah 10                
       3 RUSS      Russell                                          54.05      
          1) Faulkner, Erin 10         2) Ferguson, Sheena  9                  
          3) Rice, Elisha 10           4) Wilcox, Amanda 10                    
       4 WE        Warren East                                      54.41      
          1) Massey, Katrice 11        2) Massey, Kanicia 12                   
          3) Bailey, Falisa 11         4) Cannon, Amber  8                     
       5 FLEM      Fleming County                                   54.74      
          1) Hinton, Elizabeth 11      2) Anderson, Janine  9                  
          3) Story, Melissa  9         4) Littleton, Jenna 10                  
       6 HIGH      Highlands                                        55.47      
          1) Doherty, Amanda  7        2) Bardo, Amanda  9                     
          3) Stinson, Susan 10         4) Poindexter, Elizabeth  9             
       7 CASE      Casey County                                     55.52      
          1) Yaden, Tabitha  8         2) Salyers, Andrea 10                   
          3) Combs, Candace 12         4) Szczotka, Amber 11                   
       8 MERC      Mercer County                                    56.57      
          1) Camic, Sara 11            2) Eleazer, Rebekah 10                  
          3) Cecil, Jamie 11           4) Knight, Jessica  9                   
       9 KNOX      Knox Central                                     58.72      
          1) Monroe, Alicia 12         2) Cobb, Kristina 11                    
          3) Gray, Amy 10              4) Hubbard, Kandy  9                    
              Heat 2                                                           
       1 PDTI      Paducah Tilghman                                 50.43      
          1) Shumpert, Iesha 10        2) Irvin, Akitta 11                     
          3) Boykin, Ventra 12         4) Wilson, Shanea 10                    
       2 BG        Bowling Green                                    51.22      
          1) Waddell, Yuri 12          2) Reynolds, Nakeia 12                  
          3) Johnson, Julia 12         4) Johnson, Candice 12                  
       3 WASH      Washington County                                53.70      
          1) Smalley, Chaquita  9      2) Read, Elizabeth 11                   
          3) Hamilton, Nadia  9        4) Clark, Janey 11                      
       4 TAYL      Taylor County                                    53.93      
          1) Barger, Wendy 12          2) Boils, Erica  9                      
          3) Wilson, Trena 12          4) Newton, Lindsay 11                   
       5 LCAT      Lexington Catholic                               54.30      
          1) Weinmann, Tara 12         2) Riegger, Annalee  9                  
          3) Jensen, Erin 12           4) Mann, Danielle 11                    
       6 BULL      Bullitt East                                     55.55      
          1) Sears, Kara  9            2) Anderson, Christina 12               
          3) Bradshaw, Nicki 11        4) Murray, Sarah 10                     
       7 ROWL      Rowan County                                     56.01      
          1) Gonzalez, Tara 10         2) Alderman, Kim  9                     
          3) Mynhier, Morgan 10        4) Kappes, Kally 11                     
       8 MIDD      Middlesboro                                      57.63      
          1) Miller, Miranda 10        2) Berry, Crystal 12                    
          3) Ross, Jasmine 12          4) Rains, Jasmine 12                    
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 06/03/00                    
                                                                               
    PL RELAY     AFFILIATION                                      TIME    PTS  
    == ========================================================== ======= ===  
     1 PDTI      Paducah Tilghman                                 49.92 @  10  
        1) Shumpert, Iesha 10        2) Irvin, Akitta 11                       
        3) Boykin, Ventra 12         4) Wilson, Shanea 10                      
     2 TRIG      Trigg County                                     50.64     8  
        1) Torian, Rizpah  9         2) Torian, Pricilla 10                    
        3) McGee, Mandee  9          4) White, Pauline 10                      
     3 FTCA      Fort Campbell                                    51.44     6  
        1) Brooks, Brandy 11         2) Spivey, Xzavia 10                      
        3) Perez, Eboni  9           4) Morris, Shaquallah 10                  
     4 BG        Bowling Green                                    51.95     5  
        1) Waddell, Yuri 12          2) Reynolds, Nakeia 12                    
        3) Johnson, Julia 12         4) Johnson, Candice 12                    
     5 TAYL      Taylor County                                    53.31     4  
        1) Barger, Wendy 12          2) Boils, Erica  9                        
        3) Wilson, Trena 12          4) Newton, Lindsay 11                     
     6 RUSS      Russell                                          53.90     3  
        1) Faulkner, Erin 10         2) Ferguson, Sheena  9                    
        3) Rice, Elisha 10           4) Wilcox, Amanda 10                      
     7 WE        Warren East                                      53.95     2  
        1) Massey, Katrice 11        2) Massey, Kanicia 12                     
        3) Bailey, Falisa 11         4) Cannon, Amber  8                       
     8 LCAT      Lexington Catholic                               54.27     1  
        1) Weinmann, Tara 12         2) Riegger, Annalee  9                    
        3) Jensen, Erin 12           4) Mann, Danielle 11                      
     9 WASH      Washington County                                54.44        
        1) Smalley, Chaquita  9      2) Read, Elizabeth 11                     
        3) Hamilton, Nadia  9        4) Clark, Janey 11                        
                                                                               
                           AA Boys 4x100 Meter Relay                           
                                                                               
               NATIONAL: 39.76 FORT WORTH WYATT - TEXAS        1998            
            * CLASS AAA: 42.06 LEXINGTON LAFAYETTE HIGH SCHOOL 1985            
            #  CLASS AA: 42.54 FORT KNOX HIGH SCHOOL           1986            
            @   CLASS A: 43.36 MAYFIELD HIGH SCHOOL            1990            
                                                                               
                    Preliminaries - Results  - Friday 06/02/00                 
                 9 Advance: Top 4 Each Heat Plus Next Best Time                
                                                                               
      PL RELAY     AFFILIATION                                      TIME       
      == ========================================================== =======    
              Heat 1                                                           
       1 WEBS      Webster County                                   45.00      
          1) Snyder, Jonathan 11       2) Lindle, Chantz 11                    
          3) Clary, J 10               4) Lindle, Monte 11                     
       2 FS        Franklin Simpson                                 45.10      
          1) McCutchen, Mac 11         2) Flippin, Joseph 10                   
          3) Yates, Adam 12            4) Sherrill, Marcus 11                  
                                                                               
                     AA Boys 4x100 Meter Relay (Continued)                     
                                                                               
                    Preliminaries - Results  - Friday 06/02/00                 
                 9 Advance: Top 4 Each Heat Plus Next Best Time                
                                                                               
      PL RELAY     AFFILIATION                                      TIME       
      == ========================================================== =======    
       3 FTCA      Fort Campbell                                    45.44      
          1) Anderson, Andrian 11      2) Smith, Jason 10                      
          3) Brandon, Marcus 10        4) Sledge, Brandon 10                   
       4 HIGH      Highlands                                        45.76      
          1) Barre, Brian 11           2) Schneider, Chris 11                  
          3) Fennell, Clem 11          4) Barnes, Matt 10                      
       5 BOYL      Boyle County                                     46.27      
          1) McCoy, Casey 10           2) Martin, Brett 12                     
          3) Miller, Matt 11           4) Vonckx, Rob 10                       
       6 RUSS      Russell                                          46.28      
          1) Otto, Dustin 12           2) Clark, Ray 11                        
          3) Sark, Justin 12           4) Hines, Nate 10                       
       7 HANC      Hancock County                                   46.44      
          1) Jackson, Dustin 12        2) Emmick, Brandon 12                   
          3) Sils, Joey 11             4) Osborne, Brad 11                     
       8 TAYL      Taylor County                                    46.95      
          1) Newton, Lucas 11          2) Perkins, Steven 10                   
          3) Finn, Jordan 10           4) Skaggs, Derek 12                     
              Heat 2                                                           
       1 PDTI      Paducah Tilghman                                 44.09      
          1) Shumpert, Dre' 11         2) Smith, Edward  9                     
          3) Southward, Jerry 12       4) Harvey, Emanuel 10                   
       2 BG        Bowling Green                                    44.92      
          1) Wardlow, Brandon          2) Alexander, Josh 11                   
          3) Burton, Jonathon 11       4) Johnson, Patrick 12                  
       3 LCAT      Lexington Catholic                               44.96      
          1) Carney, Jake 10           2) Devers, Brandon 11                   
          3) Postel, Ryan 10           4) Sharber, Herb 12                     
       4 FRCO      Franklin County                                  44.99      
          1) Anderson, Greg 12         2) Green, Chris 12                      
          3) Kinker, Robbie 12         4) Williams, Sean 12                    
       5 CORB      Corbin                                           46.27      
          1) Neal, Mike 11             2) Mills, Adam 11                       
          3) Faulkner, Brett 10        4) Cook, Stephen 10                     
       6 LAW       Lawrence County                                  46.33      
          1) West, Michael 10          2) Parker, Gerad 12                     
          3) Short, Alan 12            4) Wright, Dontae 10                    
       7 NEW       Newport                                          46.55      
          1) Smith, R.J. 11            2) Petty, Thomas 11                     
          3) Robb, Bert 12             4) Roland, James 11                     
       8 FTKN      Fort Knox                                        46.80      
          1) Curry, Perry 12           2) Elder, Brandon  9                    
          3) McLaurin, Torian 11       4) Moon, Mark 12                        
                                                                               
                     AA Boys 4x100 Meter Relay (Continued)                     
                                                                               
                    Preliminaries - Results  - Friday 06/02/00                 
                 9 Advance: Top 4 Each Heat Plus Next Best Time                
                                                                               
      PL RELAY     AFFILIATION                                      TIME       
      == ========================================================== =======    
       - PRET      Prestonsburg                                        DQ      
          1) Clark, Austin 10          2) Jarvis, Kevin  9                     
          3) Clay, Matt 11             4) Woods, Kevin 10                      
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 06/03/00                    
                                                                               
    PL RELAY     AFFILIATION                                      TIME    PTS  
    == ========================================================== ======= ===  
     1 PDTI      Paducah Tilghman                                 44.38    10  
        1) Shumpert, Dre' 11         2) Goodwin, Michael 11                    
        3) Southward, Jerry 12       4) Harvey, Emanuel 10                     
     2 LCAT      Lexington Catholic                               44.61     8  
        1) Carney, Jake 10           2) Devers, Brandon 11                     
        3) Postel, Ryan 10           4) Sharber, Herb 12                       
     3 BG        Bowling Green                                    44.73     6  
        1) Wardlow, Brandon          2) Alexander, Josh 11                     
        3) Burton, Jonathon 11       4) Johnson, Patrick 12                    
     4 FTCA      Fort Campbell                                    44.82     5  
        1) Anderson, Andrian 11      2) Brandon, Marcus 10                     
        3) Boyd, Bryan 12            4) Davis, Derrick 12                      
     5 FRCO      Franklin County                                  44.90     4  
        1) Anderson, Greg 12         2) Green, Chris 12                        
        3) Kinker, Robbie 12         4) Williams, Sean 12                      
     6 WEBS      Webster County                                   45.06     3  
        1) Snyder, Jonathan 11       2) Lindle, Chantz 11                      
        3) Clary, J 10               4) Lindle, Monte 11                       
     7 FS        Franklin Simpson                                 45.10     2  
        1) McCutchen, Mac 11         2) Flippin, Joseph 10                     
        3) Yates, Adam 12            4) Sherrill, Marcus 11                    
     - BOYL      Boyle County                                       DNF        
        1) McCoy, Casey 10           2) Martin, Brett 12                       
        3) Miller, Matt 11           4) Vonckx, Rob 10                         
     - HIGH      Highlands                                          DNF        
        1) Barre, Brian 11           2) Schneider, Chris 11                    
        3) Fennell, Clem 11          4) Barnes, Matt 10                        
                                                                               
                            AA Girls 400 Meter Dash                            
                                                                               
              NATIONAL: 52.39 DENAN HOWARD - CALIFORNIA          1982          
           * CLASS AAA: 55.50 ADRIANNE DIAMOND - MARSHALL COUNTY 1983          
           #  CLASS AA: 55.46 SHEKERA WESTON - FORT CAMPBELL     1996          
           @   CLASS A: 57.10 DEBBRA McLEMORE - FORT CAMPBELL    1982          
                                                                               
                    Preliminaries - Results  - Friday 06/02/00                 
                 9 Advance: Top 4 Each Heat Plus Next Best Time                
                                                                               
      PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME        
      ===== ========================= == ========================= =======     
               Heat 1                                                          
          1 McClurg, Kristi           11 Rowan County              60.01       
          2 Carmack, Cheyenne         11 Rockcastle County         60.44       
          3 Hunt, Katherine           10 Bowling Green             61.21       
          4 Richmond, Christy         12 Fleming County            61.71       
          5 Davis, Brittini           10 Russell                   63.36       
          6 Jenkins, Candace          11 East Jessamine            66.47       
          7 Smith, Heather            11 Bullitt East              67.18       
          8 Spellman, Farrah          12 Corbin                    67.60       
               Heat 2                                                          
          1 Gracian, Angelina         10 Fort Campbell             60.84       
          2 Hourd, Brittney           10 Lone Oak                  62.24       
          3 Springate, Megin          10 Boyle County              62.50       
          4 Kevric, Ines               9 Warren Central            63.62       
          5 Wilson, Coco              12 Fort Knox                 65.32       
          6 Oleka, Chimson            10 Western Hills             65.48       
          7 Ammer, Jacqalynn          10 Grant County              66.85       
          8 Hubbard, Kandy             9 Knox Central              71.15       
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 06/03/00                    
                                                                               
    PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME    PTS   
    ===== ========================= == ========================= ======= ===   
        1 Gracian, Angelina         10 Fort Campbell             59.39    10   
        2 Carmack, Cheyenne         11 Rockcastle County         59.64     8   
        3 McClurg, Kristi           11 Rowan County              60.33     6   
        4 Hunt, Katherine           10 Bowling Green             60.54     5   
        5 Springate, Megin          10 Boyle County              60.77     4   
        6 Hourd, Brittney           10 Lone Oak                  62.06     3   
        7 Richmond, Christy         12 Fleming County            62.08     2   
        8 Kevric, Ines               9 Warren Central            62.33     1   
        9 Davis, Brittini           10 Russell                   62.90         
                                                                               
                             AA Boys 400 Meter Dash                            
                                                                               
               NATIONAL: 45.25 CALVIN HARRISON - CALIFORNIA     1993           
            * CLASS AAA: 47.56 CHRIS DISHMAN - DESALES          1983           
            #  CLASS AA: 48.23 SHAWN JACKSON - PADUCAH TILGHMAN 1985           
            @   CLASS A: 48.40 JAMES JONES - HARRODSBURG        1980           
                                                                               
                    Preliminaries - Results  - Friday 06/02/00                 
                 9 Advance: Top 4 Each Heat Plus Next Best Time                
                                                                               
      PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME        
      ===== ========================= == ========================= =======     
               Heat 1                                                          
          1 Furrow, Noah              12 Allen County-Scottsville  52.01       
          2 Hunt, Daniel              11 Rowan County              53.21       
          3 Sledge, Brandon           10 Fort Campbell             53.43       
          4 Fennell, Clem             11 Highlands                 53.63       
          5 Napier, Jason             12 Leslie County             54.24       
          6 Baldock, Chad             11 Casey County              54.61       
               Heat 2                                                          
          1 Maxwell, A'Hmon           10 Paducah Tilghman          51.66       
          2 Anderson, Greg            12 Franklin County           52.82       
          3 Clark, Austin             10 Prestonsburg              53.01       
          4 Salyer, Derick            11 Fleming County            53.24       
          5 McKnight, Dustin          11 Russell                   53.36       
          6 Folks, Jamal              10 Fort Knox                 54.17       
          7 Meserve, Wes              10 Hancock County            54.25       
          8 Alexander, Josh           11 Bowling Green             54.84       
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 06/03/00                    
                                                                               
    PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME    PTS   
    ===== ========================= == ========================= ======= ===   
        1 Hunt, Daniel              11 Rowan County              51.12    10   
        2 Sledge, Brandon           10 Fort Campbell             52.57     8   
        3 Furrow, Noah              12 Allen County-Scottsville  52.61     6   
        4 Clark, Austin             10 Prestonsburg              52.87     5   
        5 McKnight, Dustin          11 Russell                   53.06     4   
        6 Salyer, Derick            11 Fleming County            53.66     3   
        7 Anderson, Greg            12 Franklin County           53.80     2   
        8 Fennell, Clem             11 Highlands                 54.63     1   
        - Maxwell, A'Hmon           10 Paducah Tilghman             FS         
                                                                               
                         AA Girls 300 Meter Low Hurdles                        
                                                                               
              NATIONAL: 40.18 LEXIE MAXIE - CALIFORNIA           1984          
           * CLASS AAA: 43.00 SHONNA JOHNSON - LOUISVILLE VALLEY 1995          
           #  CLASS AA: 45.29 BROOKE LENCKI - CALLOWAY COUNTY    1999          
           @   CLASS A: 45.15 LISA ROBERTSON - BELLEVUE          1985          
                                                                               
                    Preliminaries - Results  - Friday 06/02/00                 
                 9 Advance: Top 4 Each Heat Plus Next Best Time                
                                                                               
      PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME        
      ===== ========================= == ========================= =======     
               Heat 1                                                          
          1 Markwell, Ryane           11 Rowan County              48.33       
          2 Bishop, Jessica           12 Corbin                    49.83       
          3 Dacy, Christina           11 Webster County            50.01       
          4 Ferguson, Sheena           9 Russell                   50.47       
          5 Johnson, Angie            12 Anderson County           51.00       
          6 Bivens, Amber              9 Hancock County            53.16       
          7 Newton, Lindsay           11 Taylor County             54.22       
          - Pedigo, Becky             11 Monroe County                FS       
               Heat 2                                                          
          1 Torian, Rizpah             9 Trigg County              47.51       
          2 Miles, Natalie            11 Logan County              48.64       
          3 Herron, Kristin           11 Western Hills             49.90       
          4 Milby, Pam                11 Green County              50.08       
          5 Bennett, Skye              8 Fort Knox                 50.64       
          6 Ng, Lana                  10 Newport                   54.38       
          7 Barger, Brittany           8 Leslie County             57.04       
          - Littleton, Jenna          10 Fleming County              DNF       
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 06/03/00                    
                                                                               
    PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME    PTS   
    ===== ========================= == ========================= ======= ===   
        1 Herron, Kristin           11 Western Hills             46.14    10   
        2 Torian, Rizpah             9 Trigg County              46.36     8   
        3 Markwell, Ryane           11 Rowan County              46.95     6   
        4 Miles, Natalie            11 Logan County              47.05     5   
        5 Bennett, Skye              8 Fort Knox                 48.74     4   
        6 Ferguson, Sheena           9 Russell                   49.01     3   
        7 Dacy, Christina           11 Webster County            49.03     2   
        8 Bishop, Jessica           12 Corbin                    50.97     1   
        9 Milby, Pam                11 Green County              51.39         
                                                                               
                         AA Boys 300 Meter Int Hurdles                         
                                                                               
               NATIONAL: 35.32 GEORGE PORTER - CALIFORNIA       1985           
            * CLASS AAA: 37.94 JOEY STOCKTON - NORTH HARDIN     1993           
            #  CLASS AA: 38.48 MICHAEL ROBERSON - BOWLING GREEN 1985           
            @   CLASS A: 38.80 CLIFFORD BERRY - DANVILLE        1998           
                                                                               
                    Preliminaries - Results  - Friday 06/02/00                 
                 9 Advance: Top 4 Each Heat Plus Next Best Time                
                                                                               
      PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME        
      ===== ========================= == ========================= =======     
               Heat 1                                                          
          1 Morrison, Morrio          12 Paducah Tilghman          41.22       
          2 Stewart, Matthew          11 Caldwell County           41.72       
          3 Boyd, Bryan               12 Fort Campbell             42.47       
          4 Collins, Derrick          12 East Carter               43.76       
          5 Jackson, Dustin           12 Hancock County            43.86       
          6 Davidson, Brian           11 Edmonson County           45.07       
          7 Slawter, Mike             11 Highlands                 46.35       
          8 Hunter, James             11 Allen Central             47.30       
          9 Lobb, Jon                 12 Green County              47.38       
               Heat 2                                                          
          1 Watts, Justin             12 Mercer County             40.67       
          2 Rivera, Norgie            12 Fort Campbell             40.95       
          3 Ewald, Matt               12 Highlands                 42.42       
          4 Clay, Jordan              12 Allen County-Scottsville  42.87       
          5 Kinker, Robbie            12 Franklin County           43.02       
          6 Tate, Michael             12 Estill County             44.14       
          7 Lodzik, Jason             12 Owensboro Catholic        44.16       
          8 Muncy, Josh               12 Leslie County             44.47       
          9 Crawford, Dustin          12 Rockcastle County         45.28       
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 06/03/00                    
                                                                               
    PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME    PTS   
    ===== ========================= == ========================= ======= ===   
        1 Watts, Justin             12 Mercer County             39.67    10   
        2 Rivera, Norgie            12 Fort Campbell             39.94     8   
        3 Stewart, Matthew          11 Caldwell County           40.19     6   
        4 Morrison, Morrio          12 Paducah Tilghman          40.96     5   
        5 Ewald, Matt               12 Highlands                 41.40     4   
        6 Clay, Jordan              12 Allen County-Scottsville  41.70     3   
        7 Kinker, Robbie            12 Franklin County           42.04     2   
        8 Boyd, Bryan               12 Fort Campbell             42.68     1   
        9 Collins, Derrick          12 East Carter               43.13         
                                                                               
                             AA Girls 800 Meter Run                            
                                                                               
             NATIONAL: 2:04.50 JOETTA CLARK - NEW JERSEY         1980          
          * CLASS AAA: 2:16.20 MARILYN JOHSNON - LOUISVILLE MALE 1983          
          #  CLASS AA: 2:16.03 PAM RAGLIN - BOURBON COUNTY       1983          
          @   CLASS A: 2:14.50 MAUREEN EGAN - SAINT HENRY        1993          
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 06/03/00                    
                                                                               
   PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME      PTS  
   ===== ========================= == ========================= ========= ===  
       1 Owsley, Lauren            12 Highlands                 2:21.33    10  
       2 McClure, Dannella          8 Warren East               2:22.38     8  
       3 Southers, Jessica         12 Russell                   2:24.00     6  
       4 Coulter, Heather           8 Warren East               2:25.29     5  
       5 Graham, Ashley            10 Fort Campbell             2:27.44     4  
       6 Crouse, Meagan             9 Webster County            2:28.28     3  
       7 Dixon, Rita                8 Casey County              2:28.30     2  
       8 Rader, Emily              10 Casey County              2:28.75     1  
       9 Stegner, Erica             9 East Jessamine            2:30.89        
      10 Herzog, Brittany          10 Russell                   2:32.07        
      11 Johnson, Stephanie        12 Presentation              2:32.71        
      12 Yates, Kathryn             9 Elizabethtown             2:34.24        
      13 Richmond, Christy         12 Fleming County            2:37.46        
      14 Jackson, Sara              8 Western Hills             2:41.08        
      15 Spellman, Farrah          12 Corbin                    2:50.05        
      16 West, Erica               11 Corbin                    3:08.96        
                                                                               
                             AA Boys 800 Meter Run                             
                                                                               
               NATIONAL: 1:46.45 MICHAEL GRANVILLE - CALIFORNIA 1996           
            * CLASS AAA: 1:52.73 JAMES DOATY - LOUISVILLE MALE  1999           
            #  CLASS AA: 1:54.59 SKYLAR SMITH - UNION COUNTY    1999           
            @   CLASS A: 1:54.47 SAM LOVE - TRIGG COUNTY        1981           
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 06/03/00                    
                                                                               
   PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME      PTS  
   ===== ========================= == ========================= ========= ===  
       1 Meserve, Wes              10 Hancock County            1:58.05    10  
       2 Whitfill, Mike            12 Bullitt East              1:58.86     8  
       3 Salvato, Joe              12 Highlands                 2:00.00     6  
       4 Maxwell, A'Hmon           10 Paducah Tilghman          2:00.35     5  
       5 Hain, Alex                12 Franklin Simpson          2:02.38     4  
       6 Dishong, Chris            12 Fort Campbell             2:03.47     3  
       7 Gillenwater, Jamie        11 Glasgow                   2:03.67     2  
       8 Aparicio, Hugo            12 Lexington Catholic        2:06.13     1  
       9 Heilman, Jay              12 Highlands                 2:06.93        
      10 Hadley, Bart              10 Adair County              2:08.44        
      11 Bayless, Joe              12 Boyle County              2:08.74        
      12 Sims, Jeremy              10 Mercer County             2:10.55        
      13 Underwood, Woody           9 Lewis County              2:13.10        
      14 Scott, Greg               12 Rowan County              2:16.40        
      15 West, Brandon             10 Knox Central              2:17.41        
      16 Collins, Seth             12 Whitesburg                2:17.48        
                                                                               
                            AA Girls 200 Meter Dash                            
                                                                               
            NATIONAL: 22.67 MARION JONES - CALIFORNIA              1992        
         * CLASS AAA: 24.57 SONYA WHARTON - LOUISVILLE EASTERN     1986        
         #  CLASS AA: 24.86 SHEKERA WESTON - FORT CAMPELL          1996        
         #  CLASS AA: 24.86 DANIELLE CARRUTHERS - PADUCAH TILGHMAN 1998        
         @   CLASS A: 25.23 LYDAWN RAINWATER - LARUE COUNTY        1984        
                                                                               
                    Preliminaries - Results  - Friday 06/02/00                 
                 9 Advance: Top 4 Each Heat Plus Next Best Time                
                                                                               
      PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME        
      ===== ========================= == ========================= =======     
               Heat 1  Wind Reading: -0.5                                      
          1 Smith, Leah               11 Franklin Simpson          25.48       
          2 White, Pauline            10 Trigg County              25.90       
          3 Embree, Jovion             9 Bowling Green             26.99       
          4 Clark, Janey              11 Washington County         27.32       
          5 Carmack, Cheyenne         11 Rockcastle County         27.44       
          6 Alcorn, Lindsay            9 Madison Southern          28.40       
          7 Mills, Ashley             11 Newport                   28.51       
               Heat 2  Wind Reading:  0.6                                      
          1 Wilson, Shanea            10 Paducah Tilghman          25.80       
          2 McClurg, Kristi           11 Rowan County              27.07       
          3 Mullins, Kasi              7 East Carter               27.96       
          4 Swinney, Sheena            8 Rockcastle County         28.03       
          5 Hunt, Katherine           10 Bowling Green             28.43       
          6 Taylor, Latecia            8 Elizabethtown             28.51       
          7 Flaugher, Allison         11 Pendleton County          28.72       
          8 Spellman, Farrah          12 Corbin                    29.15       
          9 Mitchell, Tabitha         10 Betsy Layne               29.44       
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 06/03/00                    
                                                                               
    PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME    PTS   
    ===== ========================= == ========================= ======= ===   
             Wind Reading:  2.1                                                
        1 Wilson, Shanea            10 Paducah Tilghman          25.23 @  10   
        2 Smith, Leah               11 Franklin Simpson          25.52     8   
        3 White, Pauline            10 Trigg County              26.77     6   
        4 Embree, Jovion             9 Bowling Green             26.91     5   
        5 Mullins, Kasi              7 East Carter               27.18     4   
        6 McClurg, Kristi           11 Rowan County              27.25     3   
        7 Carmack, Cheyenne         11 Rockcastle County         27.26     2   
        8 Swinney, Sheena            8 Rockcastle County         27.48     1   
        9 Clark, Janey              11 Washington County         27.48         
                                                                               
                             AA Boys 200 Meter Dash                            
                                                                               
                NATIONAL: 20.00 ROY MARTIN - TEXAS            1985             
             * CLASS AAA: 21.33 ALLEN FRANKLIN - HENRY CLAY   1983             
             #  CLASS AA: 21.53 JOSH ELLIS - PADUCAH TILGHMAN 1995             
             @   CLASS A: 22.20 LAINE FOMAS - PARIS           1986             
                                                                               
                    Preliminaries - Results  - Friday 06/02/00                 
                 9 Advance: Top 4 Each Heat Plus Next Best Time                
                                                                               
      PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME        
      ===== ========================= == ========================= =======     
               Heat 1  Wind Reading:  1.0                                      
          1 Johnson, Patrick          12 Bowling Green             22.35       
          2 Miller, Matt              11 Boyle County              22.80       
          3 Coleman, Andrew           12 Washington County         23.02       
          4 Davis, Todd               12 Elizabethtown             23.20       
          5 Southward, Jerry          12 Paducah Tilghman          23.41       
          6 Hunt, Daniel              11 Rowan County              23.79       
          7 Roland, James             11 Newport                   23.83       
               Heat 2  Wind Reading: -1.2                                      
          1 Taylor, Billy             12 Logan County              22.70       
          2 Clark, Ray                11 Russell                   23.18       
          3 Shumpert, Dre'            11 Paducah Tilghman          23.19       
          4 Postel, Ryan              10 Lexington Catholic        23.20       
          5 Anderson, Greg            12 Franklin County           23.36       
          6 Lindle, Monte             11 Webster County            23.61       
          7 Barnes, Matt              10 Highlands                 23.65       
          8 Perkins, Steven           10 Taylor County             23.80       
          9 Furrow, Noah              12 Allen County-Scottsville  23.81       
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 06/03/00                    
                                                                               
    PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME    PTS   
    ===== ========================= == ========================= ======= ===   
             Wind Reading:  1.0                                                
        1 Taylor, Billy             12 Logan County              22.32    10   
        2 Johnson, Patrick          12 Bowling Green             22.57     8   
        3 Shumpert, Dre'            11 Paducah Tilghman          22.79     6   
        4 Miller, Matt              11 Boyle County              22.90     5   
        5 Coleman, Andrew           12 Washington County         23.00     4   
        6 Davis, Todd               12 Elizabethtown             23.11     3   
        7 Anderson, Greg            12 Franklin County           23.24     2   
        8 Postel, Ryan              10 Lexington Catholic        23.25     1   
        9 Clark, Ray                11 Russell                   23.25         
                                                                               
                            AA Girls 3,200 Meter Run                           
                                                                               
             NATIONAL:  9:48.59 KIMBERLY MORTENSEN - CALIFORNIA  1996          
          * CLASS AAA: 11:00.31 DONNA COMBS - LOUISVILLE BALLARD 1985          
          #  CLASS AA: 11:19.69 CARA NICHOLS - BOWLING GREEN     1998          
          @   CLASS A: 11:13.82 MAUREEN EGAN - SAINT HENRY       1993          
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 06/03/00                    
                                                                               
   PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME       PTS 
   ===== ========================= == ========================= ========== === 
       1 Sheffer, Emily            11 Union County              11:41.44    10 
       2 Meeks, Miranda             7 Caldwell County           12:00.62     8 
       3 Southers, Jessica         12 Russell                   12:05.60     6 
       4 Beraun, Susana            12 Bowling Green             12:13.47     5 
       5 Shultz, Rebecca            5 Fort Campbell             12:16.42     4 
       6 Fortney, Ryanne            9 Muhlenberg North          12:19.37     3 
       7 Mueller, Ann              12 Morgan County             12:20.39     2 
       8 Unger, Leesa               8 Western Hills             12:26.52     1 
       9 Tamme, Meagan              8 Boyle County              12:27.48       
      10 Brainard, Whitney          8 Pulaski Southwestern      12:28.75       
      11 Wimsatt, Jenny             8 Warren East               12:44.85       
      12 Nienaber, Cameron         12 Highlands                 12:48.99       
      13 Harmon, Ashley             8 Fleming County            13:05.14       
      14 Abbott, Martha            10 Western Hills             13:16.63       
      15 Cooper, Rebecca            6 Larue County              13:30.79       
      16 Williams, Candice         11 Corbin                    15:02.40       
      17 Barger, Niki               7 Leslie County             17:44.67       
                                                                               
                            AA Boys 3,200 Meter Run                            
                                                                               
               NATIONAL: 8:44.95 ERIC MASTAIR - CALIFORNIA      1985           
            * CLASS AAA: 9:16.60 ROB SHOAF - LOUISVILLE TRINITY 1986           
            #  CLASS AA: 9:26.40 MIKE WILSON - ROWAN COUNTY     1983           
            @   CLASS A: 9:24.07 GAVIN GAYNOR - HANCOCK COUNTY  1982           
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 06/03/00                    
                                                                               
   PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME       PTS 
   ===== ========================= == ========================= ========== === 
       1 Young, Chris              12 Allen County-Scottsville   9:43.21    10 
       2 Braun, Matt               11 West Jessamine             9:52.27     8 
       3 Pendelton, Clay           10 Bowling Green              9:59.74     6 
       4 Muehlenkamp, Colin        12 Highlands                 10:00.16     5 
       5 Roberts, Daniel           11 Wayne County              10:01.37     4 
       6 Morgan, Daniel             9 Boyle County              10:03.05     3 
       7 Hoogland, Steve            9 Fort Campbell             10:19.19     2 
       8 Lancaster, Brandon        11 Muhlenberg North          10:26.75     1 
       9 Thompson, Andrew          10 Owensboro Catholic        10:29.43       
      10 Prater, Shandon           11 East Carter               10:32.49       
      11 Gilvin, John              11 Fleming County            10:35.37       
      12 Ventura, David            10 Powell County             10:37.86       
      13 Henderson, Kevin          10 West Jessamine            10:50.06       
      14 Sullivan, Michael         10 Caldwell County           11:03.46       
                                                                               
                           AA Girls 4x400 Meter Relay                          
                                                                               
            NATIONAL: 3:36.32 LONG BEACH HIGH SCHOOL - CALIFORNIA 1998         
         * CLASS AAA: 3:52.97 LOUISVILLE BALLARD HIGH SCHOOL      1984         
         #  CLASS AA: 4:02.90 FORT CAMPBELL HIGH SCHOOL           1991         
         @   CLASS A: 3:58.87 FORT CAMPBELL HIGH SCHOOL           1983         
                                                                               
                    Preliminaries - Results  - Friday 06/02/00                 
                 9 Advance: Top 4 Each Heat Plus Next Best Time                
                                                                               
     PL RELAY     AFFILIATION                                      TIME        
     == ========================================================== =========   
             Heat 1                                                            
      1 RUSS      Russell                                          4:13.96     
         1) Davis, Brittini 10        2) Faulkner, Kala  6                     
         3) Faulkner, Erin 10         4) Herzog, Brittany 10                   
      2 PDTI      Paducah Tilghman                                 4:19.87     
         1) Shumpert, Iesha 10        2) Boykin, Ventra 12                     
         3) Johnson, Michele 10       4) Murray, Brandi  9                     
      3 HIGH      Highlands                                        4:19.90     
         1) Barth, Jessie 11          2) Poindexter, Elizabeth  9              
         3) Yocum, Leonor  9          4) Owsley, Lauren 12                     
      4 FTKN      Fort Knox                                        4:21.50     
         1) Bennett, Skye  8          2) Kennerson, Jessie 11                  
         3) Singh, Calandra  7        4) Wilson, Coco 12                       
                                                                               
                     AA Girls 4x400 Meter Relay (Continued)                    
                                                                               
                    Preliminaries - Results  - Friday 06/02/00                 
                 9 Advance: Top 4 Each Heat Plus Next Best Time                
                                                                               
     PL RELAY     AFFILIATION                                      TIME        
     == ========================================================== =========   
      5 ROCK      Rockcastle County                                4:29.54     
         1) Carmack, Cheyenne 11      2) Abney, Tara 11                        
         3) Hammond, Rachelle 11      4) Swinney, Sheena  8                    
      6 BG        Bowling Green                                    4:38.63     
         1) Reynolds, Nakeia 12       2) Manning, Kelley 10                    
         3) Johnson, Julia 12         4) Hunt, Katherine 10                    
      7 PRET      Prestonsburg                                     5:11.17     
         1) Reitz, Courtney 10        2) Bellemy, Belhamy 10                   
         3) Ortega, Tara 11           4) Mitchell, Rachell 10                  
             Heat 2                                                            
      1 WE        Warren East                                      4:14.25     
         1) Coulter, Heather  8       2) McClure, Dannella  8                  
         3) Massey, Katrice 11        4) Massey, Kanicia 12                    
      2 ELIZ      Elizabethtown                                    4:17.67     
         1) Hoffman, Beth 11          2) Lyman, Danielle  9                    
         3) Thomas, Kim 11            4) Yates, Kathryn  9                     
      3 FTCA      Fort Campbell                                    4:18.05     
         1) Perez, Eboni  9           2) Gracian, Angelina 10                  
         3) Burnham, Denise 12        4) Shultz, Emily  9                      
      4 BOYL      Boyle County                                     4:20.06     
         1) Springate, Megin 10       2) Whitehouse, Jennifer 12               
         3) Eisenbeis, Elizabeth 12   4) Miller, Shannon 10                    
      5 ROWL      Rowan County                                     4:22.70     
         1) Click, Kelly 11           2) Rogers, Ashley  8                     
         3) McClurg, Kristi 11        4) Markwell, Ryane 11                    
      6 EJ        East Jessamine                                   4:26.98     
         1) Jenkins, Candace 11       2) McKnight, Nicole 10                   
         3) Turley, Latoya  9         4) Stegner, Erica  9                     
      7 WHIL      Western Hills                                    4:30.32     
         1) Lukacksko, Leslie 10      2) Jackson, Sara  8                      
         3) Graves, Erin 12           4) Oleka, Chimson 10                     
      8 LESL      Leslie County                                    5:20.31     
         1) Honeycutt, Nikki  7       2) Stidham, Krysta 10                    
         3) Baker, Trina 12           4) Barrett, Natasha  8                   
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 06/03/00                    
                                                                               
   PL RELAY     AFFILIATION                                      TIME      PTS 
   == ========================================================== ========= === 
    1 RUSS      Russell                                          4:11.95    10 
       1) Davis, Brittini 10        2) Faulkner, Kala  6                       
       3) Faulkner, Erin 10         4) Herzog, Brittany 10                     
    2 WE        Warren East                                      4:14.56     8 
       1) Coulter, Heather  8       2) Cannon, Amber  8                        
       3) Massey, Katrice 11        4) Massey, Kanicia 12                      
    3 FTCA      Fort Campbell                                    4:15.48     6 
       1) Perez, Eboni  9           2) Gracian, Angelina 10                    
       3) Burnham, Denise 12        4) Shultz, Emily  9                        
    4 PDTI      Paducah Tilghman                                 4:16.24     5 
       1) Shumpert, Iesha 10        2) Boykin, Ventra 12                       
       3) Johnson, Michele 10       4) White, Marissa  9                       
    5 ELIZ      Elizabethtown                                    4:17.58     4 
       1) Hoffman, Beth 11          2) Lyman, Danielle  9                      
       3) Thomas, Kim 11            4) Yates, Kathryn  9                       
    6 FTKN      Fort Knox                                        4:18.60     3 
       1) Bennett, Skye  8          2) Kennerson, Jessie 11                    
       3) Singh, Calandra  7        4) Wilson, Coco 12                         
    7 BOYL      Boyle County                                     4:19.60     2 
       1) Springate, Megin 10       2) Whitehouse, Jennifer 12                 
       3) Eisenbeis, Elizabeth 12   4) Miller, Shannon 10                      
    8 ROWL      Rowan County                                     4:22.45     1 
       1) Click, Kelly 11           2) Rogers, Ashley  8                       
       3) McClurg, Kristi 11        4) Markwell, Ryane 11                      
    9 HIGH      Highlands                                        4:25.37       
       1) Barth, Jessie 11          2) Poindexter, Elizabeth  9                
       3) Yocum, Leonor  9          4) Owsley, Lauren 12                       
                                                                               
                           AA Boys 4x400 Meter Relay                           
                                                                               
             NATIONAL: 3:07.40 HAWTHORNE HIGH SCHOOL - CALIFORNIA 1985         
          * CLASS AAA: 3:16.78 LOUISVILLE EASTERN                 1988         
          #  CLASS AA: 3:19.43 PADUCAH TILGHMAN HIGH SCHOOL       1988         
          @   CLASS A: 3:21.40 TRIGG COUNTY HIGH SCHOOL           1982         
                                                                               
                    Preliminaries - Results  - Friday 06/02/00                 
                 9 Advance: Top 4 Each Heat Plus Next Best Time                
                                                                               
     PL RELAY     AFFILIATION                                      TIME        
     == ========================================================== =========   
             Heat 1                                                            
      1 PDTI      Paducah Tilghman                                 3:36.23     
         1) Maxwell, A'Hmon 10        2) Bryant, Ricky 12                      
         3) Warmoth, Arron 10         4) Goodwin, Michael 11                   
      2 FTCA      Fort Campbell                                    3:38.33     
         1) Anderson, Andrian 11      2) Rivera, Norgie 12                     
         3) Sledge, Brandon 10        4) Wallace, Dennis 12                    
      3 EJ        East Jessamine                                   3:39.93     
         1) Gannon, Steven  9         2) Richardson, Brad 10                   
         3) Duke, Gordon 10           4) Jenkins, Tom 12                       
      4 ROWL      Rowan County                                     3:41.44     
         1) Manner, Kyle 10           2) Wallen, Ross  9                       
         3) Holbrook, Joe 12          4) Scott, Greg 12                        
      5 TAYL      Taylor County                                    3:41.48     
         1) Chewning, Jacob 12        2) Bell, Richie 11                       
         3) Williams, Andy 12         4) Keltner, Jason 12                     
      6 LC        Logan County                                     3:42.90     
         1) Davenport, Aaron 10       2) Howard, Josh 11                       
         3) Vanzee, Joe 11            4) Taylor, Billy 12                      
      7 EC        Edmonson County                                  3:43.16     
         1) Davidson, Brian 11        2) McCrady, Josh  9                      
         3) Meredith, Brad 11         4) Shields, Joseph 11                    
      8 CORB      Corbin                                           3:57.68     
         1) Berkenfield, Dave 11      2) Prewitt, Tim 10                       
         3) Higgeson, Mike 11         4) Faulkner, Brett 10                    
             Heat 2                                                            
      1 HIGH      Highlands                                        3:33.36     
         1) Fennell, Clem 11          2) Heilman, Jay 12                       
         3) Salvato, Joe 12           4) Hardin, Jeremy 12                     
      2 HANC      Hancock County                                   3:33.40     
         1) Brockman, Adam 12         2) Jackson, Dustin 12                    
         3) Osborne, Brad 11          4) Meserve, Wes 10                       
      3 ELIZ      Elizabethtown                                    3:35.39     
         1) Churchill, Kenny  9       2) Davis, Todd 12                        
         3) Lutz, David 11            4) Youngblood, Chad 12                   
      4 BOYL      Boyle County                                     3:38.41     
         1) McCoy, Casey 10           2) Canquera, Nate 11                     
         3) Miller, Matt 11           4) Ramsey, James 12                      
      5 NEW       Newport                                          3:39.15     
         1) Martin, Mark  9           2) Robb, Bert 12                         
         3) Roland, Damon  8          4) Fey, Justin 12                        
      6 RUSS      Russell                                          3:40.52     
         1) McKnight, Dustin 11       2) Leake, Brett 12                       
         3) Sark, Justin 12           4) Beekman, Josh  9                      
      7 BOUR      Bourbon County                                   3:44.66     
         1) Dewald, Jay 10            2) Rhinesmith, Nathan 12                 
         3) Denninghoff, Matt 12      4) Browning, Allen  9                    
      8 WHIT      Whitesburg                                       3:57.56     
         1) Bailey, Chris 12          2) Amburgey, Steve  9                    
         3) Collins, Seth 12          4) Banks, Jon 10                         
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 06/03/00                    
                                                                               
   PL RELAY     AFFILIATION                                      TIME      PTS 
   == ========================================================== ========= === 
    1 PDTI      Paducah Tilghman                                 3:28.47    10 
       1) Maxwell, A'Hmon 10        2) Bryant, Ricky 12                        
       3) Morrison, Morrio 12       4) Southward, Jerry 12                     
    2 FTCA      Fort Campbell                                    3:29.67     8 
       1) Anderson, Andrian 11      2) Rivera, Norgie 12                       
       3) Sledge, Brandon 10        4) Wallace, Dennis 12                      
    3 HIGH      Highlands                                        3:29.69     6 
       1) Fennell, Clem 11          2) Heilman, Jay 12                         
       3) Salvato, Joe 12           4) Ewald, Matt 12                          
    4 HANC      Hancock County                                   3:30.76     5 
       1) Jackson, Dustin 12        2) Osborne, Brad 11                        
       3) Meserve, Wes 10           4) Askin, Scotty 10                        
    5 ROWL      Rowan County                                     3:33.30     4 
       1) Manner, Kyle 10           2) Holbrook, Joe 12                        
       3) Hunt, Daniel 11           4) Scott, Greg 12                          
    6 BOYL      Boyle County                                     3:36.10     3 
       1) McCoy, Casey 10           2) Canquera, Nate 11                       
       3) Miller, Matt 11           4) Ramsey, James 12                        
    7 ELIZ      Elizabethtown                                    3:36.62     2 
       1) Churchill, Kenny  9       2) Davis, Todd 12                          
       3) Lutz, David 11            4) Youngblood, Chad 12                     
    8 EJ        East Jessamine                                   3:37.56     1 
       1) Gannon, Steven  9         2) Richardson, Brad 10                     
       3) Duke, Gordon 10           4) Jenkins, Tom 12                         
                                                                               
                               AA Girls Long Jump                              
                                                                               
          NATIONAL: 22'01.75" KATHY McMILLIAN - NORTH CAROLINA       1976      
       * CLASS AAA: 19'08.25" SIMIDELE ADEAGBOO - LOUISVILLE EASTERN 1999      
       #  CLASS AA: 18'04.00" LYNN GRAHAM - FLEMING COUNTY           1974      
       @   CLASS A: 20'04.00" LYNN GRAHAM - FLEMING COUNTY           1975      
                                                                               
                       Finals - Results  - Friday 06/02/00                     
                                                                               
 PLACE ATHLETE NAME            YR SCHOOL              MARK                  PTS
 ===== ======================= == =================== ===========           ===
     1 Wilson, Shanea          10 Paducah Tilghman    18'01.25"    NWI      10 
     2 Embree, Jovion           9 Bowling Green       17'04.00"    NWI       8 
     3 Mullins, Kasi            7 East Carter         16'07.75"    NWI       6 
     4 Iglesias, Ashley        10 Calloway County     16'07.75"    NWI       5 
     5 Haynes, Carmen          10 Western Hills       16'06.75"    NWI       4 
     6 Butler, Emily           11 Mason County        16'04.00"    NWI       3 
     7 Tallinen, Janna         12 Corbin              16'03.75"    NWI       2 
     8 Hammond, Rachelle       11 Rockcastle County   15'08.25"    NWI       1 
     9 Parker, Melanie         12 Hancock County      15'08.25"    NWI         
    10 Wagner, Laura            9 Fleming County      15'03.00"    NWI         
    11 Clark, Janey            11 Washington County   14'09.75"    NWI         
    12 Gonzalez, Tara          10 Rowan County        14'07.50"    NWI         
    13 Neal, Lyndsey           11 Boyle County        14'04.75"    NWI         
    14 Reynolds, Nakeia        12 Bowling Green       14'02.00"    NWI         
     - Ross, Jasmine           12 Middlesboro                ND    NWI         
     - Herron, Kristin         11 Western Hills              ND    NWI         
                                                                               
                             AA Girls Discus Throw                             
                                                                               
             NATIONAL: 188'04.00" SUZY POWELL - CALIFORNIA       1994          
          * CLASS AAA: 134'06.00" GABRIELLE SWEENEY - ASSUMPTION 1981          
          #  CLASS AA: 138'06.00" MELISSA GALE - RUSSELL         1997          
          @   CLASS A: 124'07.00" WANDA BOTTOMS - HARRODSBURG    1981          
                                                                               
                       Finals - Results  - Friday 06/02/00                     
                                                                               
    PLACE ATHLETE NAME            YR SCHOOL              MARK             PTS  
    ===== ======================= == =================== ============     ===  
        1 Hair, Misty             12 Casey County        123'10.00"       10   
        2 Phelps, Lexi            12 Mercer County       117'04.00"        8   
        3 Rader, Emily            10 Casey County        116'09.00"        6   
        4 Williams, Falisa        11 Newport             102'09.00"        5   
        5 Lowe, Chrysten          12 Newport             101'11.00"        4   
        6 Byars, Heather          10 Union County         98'02.00"        3   
        7 Smith, Destiny          11 Warren Central       96'10.00"        2   
        8 Nance, Samantha         10 Webster County       93'01.00"        1   
        9 Bell, Carey              8 Warren East          89'06.00"            
       10 Hacker, Tish            10 Muhlenberg North     86'03.00"            
       11 Lewis, Natisha          10 Lewis County         86'00.00"            
       12 Boven, Joy               7 West Jessamine       85'11.00"            
       13 Reid, Julia             12 Presentation         82'00.00"            
       14 Little, Josie           12 Lawrence County      80'10.00"            
       15 Spellman, Farrah        12 Corbin               76'08.00"            
       16 Wells, Wendy            12 Leslie County        72'07.00"            
                                                                               
                               AA Girls Shot Put                               
                                                                               
             NATIONAL: 53'07.25" NATALIE KAAIAWAHIA - CALIFORNIA 1983          
          * CLASS AAA: 43'07.25" CARLA PREWITT - BRYAN STATION   1994          
          #  CLASS AA: 40'05.25" MALENA HALL - POWELL COUNTY     1996          
          @   CLASS A: 40'04.00" SHELLEY MAYES - HARRODSBURG     1999          
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 06/03/00                    
                                                                               
    PLACE ATHLETE NAME            YR SCHOOL              MARK            PTS   
    ===== ======================= == =================== ===========     ===   
        1 Raisor, Valerie          9 Newport             35'05.25"       10    
        2 Johnson, Julia          12 Bowling Green       34'11.50"        8    
        3 Hair, Misty             12 Casey County        33'11.50"        6    
        4 Phelps, Lexi            12 Mercer County       33'04.25"        5    
        5 Riddle, Crystal         12 Bath County         32'11.00"        4    
        6 Byars, Heather          10 Union County        32'06.75"        3    
        7 Faust, Whitney          11 Bullitt East        31'05.25"        2    
        8 Lowe, Chrysten          12 Newport             30'07.75"        1    
        9 Torian, Pricilla        10 Trigg County        29'08.50"             
       10 McKinney, Blair         11 Rowan County        29'05.75"             
       11 Hubbard, Clarissa       10 Rockcastle County   29'04.25"             
       12 Rains, Jasmine          12 Middlesboro         28'03.25"             
       13 Graves, Samantha        11 Monroe County       27'01.25"             
       14 Reid, Julia             12 Presentation        26'03.75"             
       15 Downs, Chaeli            9 Mercer County       25'02.50"             
       16 Gregory, Becky           9 Knox Central        22'09.75"             
                                                                               
                              AA Girls Pole Vault                              
                                                                               
              NATIONAL: 13'00.00" SHANNON AGEE - MONTANA       1998            
            # CLASS AA:  8'06.00" STACY ISAACS - HART COUNTY   2000            
            # CLASS AA:  8'06.00" LEAH ELEAZER - MERCER COUNTY 2000            
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 06/03/00                    
                                                                               
     PLACE ATHLETE NAME            YR SCHOOL              MARK           PTS   
     ===== ======================= == =================== ==========     ===   
         1 Isaacs, Stacy           11 Hart County         8'06.00" #     10    
         2 Eleazer, Leah            9 Mercer County       8'06.00" #      8    
         3 Richmond, Christy       12 Fleming County      8'00.00"        6    
         4 Jensen, Erin            12 Lexington Catholic  8'00.00"        5    
         5 Young, Laura            12 Russell             7'06.00"        4    
         6 Roessler, Christa        9 Boyle County        7'00.00"        3    
         7 Becker, Jillian         10 Bowling Green       7'00.00"        2    
         8 Honeycutt, Nikki         7 Leslie County       7'00.00"        1    
         9 McNabb, Allie            9 Russell             7'00.00"             
        10 Wallace, Heather         9 Trigg County        7'00.00"             
        11 Ramsey, Fizzy            9 Boyle County        6'06.00"             
        11 Thomas, Kim             11 Elizabethtown       6'06.00"             
        13 Yates, Kathryn           9 Elizabethtown       6'06.00"             
        14 Richmond, Felicia        8 Fleming County      5'06.00"             
         - Ortiz, Saxony            8 Fort Campbell             NH             
                                                                               
                               AA Girls High Jump                              
                                                                               
              NATIONAL: 6'03.00" AMY ACUFF - TEXAX              1992           
           * CLASS AAA: 5'10.25" ROBIN GARD - WARREN CENTRAL    1982           
           #  CLASS AA: 5'10.00" SHARON OTTENS - WEBSTER COUNTY 1982           
           @   CLASS A: 5'05.00" LYNN GRAHAM - FLEMING COUNTY   1975           
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 06/03/00                    
                                                                               
     PLACE ATHLETE NAME            YR SCHOOL              MARK           PTS   
     ===== ======================= == =================== ==========     ===   
         1 Lane, Natalie           10 Russell             5'02.00"       10    
         2 Walker, Chasity          9 Trigg County        5'02.00"        8    
         3 Johnstone, Guion        11 Lone Oak            5'00.00"        6    
         4 Berry, Lindsey          10 Monroe County       4'10.00"        4.50 
         4 Bullock, Mindy          11 Rockcastle County   4'10.00"        4.50 
         6 Murray, Kristan          9 Bullitt East        4'10.00"        3    
         7 Jones, Peachie          11 Paducah Tilghman    4'10.00"        1.50 
         7 Sacra, Jamie            11 Bullitt East        4'10.00"        1.50 
         9 Eisenbarth, Lyndsey     11 Madison Southern    4'10.00"             
        10 McNabb, Allie            9 Russell             4'08.00"             
        10 Butler, Emily           11 Mason County        4'08.00"             
        10 Wagner, Laura            9 Fleming County      4'08.00"             
        13 Chappell, Robin         10 Leslie County       4'08.00"             
        14 Neal, Lyndsey           11 Boyle County        4'06.00"             
        15 Webb, Ashley             9 Mercer County       4'04.00"             
        16 Ross, Jasmine           12 Middlesboro         4'02.00"             
         - Perkins, Rachel         10 Glasgow                   NH             
                                                                               
                              AA Girls Triple Jump                             
                                                                               
              NATIONAL: 44'00.50" JULIANA YENDORK - CALIFORNIA   1998          
           * CLASS AAA: 36'07.75" SHONDALE PRICE - PAUL L DUNBAR 1998          
           #  CLASS AA: 36'05.25" KRISTEN HERRON - WESTERN HILLS 1998          
           @   CLASS A: 35'02.75" NATALIE HOWLEY - FRANKFORT     1998          
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 06/03/00                    
                                                                               
 PLACE ATHLETE NAME            YR SCHOOL              MARK                  PTS
 ===== ======================= == =================== ===========           ===
     1 Haynes, Carmen          10 Western Hills       36'04.00" @  NWI      10 
     2 Herron, Kristin         11 Western Hills       35'09.75" @  NWI       8 
     3 Jones, Peachie          11 Paducah Tilghman    34'08.75"    NWI       6 
     4 Johnson, Candice        12 Bowling Green       34'02.50"    NWI       5 
     5 Butler, Emily           11 Mason County        34'01.00"    NWI       4 
     6 Whitehouse, Jennifer    12 Boyle County        33'10.50"    NWI       3 
     7 Hammond, Rachelle       11 Rockcastle County   33'05.00"    NWI       2 
     8 Parker, Melanie         12 Hancock County      33'01.00"    NWI       1 
     9 Brooks, Brandy          11 Fort Campbell       32'07.00"    NWI         
    10 Taka, Kaiko             11 Mason County        32'04.75"    NWI         
    11 Murray, Kristan          9 Bullitt East        30'08.00"    NWI         
    12 Mullins, Kasi            7 East Carter         30'05.50"    NWI         
    13 Jobe, Alycen            10 Russell             29'07.25"    NWI         
                                                                               
                               AA Boys Long Jump                               
                                                                               
             NATIONAL: 26'04.75" JAMES STALLWORTH - CALIFORNIA   1989          
          * CLASS AAA: 24'05.00" WILLIAM WHITE - SHELBY COUNTY   1985          
          #  CLASS AA: 23'07.50" JONATHON EMBREE - BOWLING GREEN 1998          
          @   CLASS A: 23'11.00" COREY SMITH - FULTON COUNTY     1990          
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 06/03/00                    
                                                                               
 PLACE ATHLETE NAME            YR SCHOOL              MARK                  PTS
 ===== ======================= == =================== ===========           ===
     1 Perry, Andre            11 Paducah Tilghman    22'02.25"    NWI      10 
     2 Taylor, Billy           12 Logan County        21'07.00"    NWI       8 
     3 Sharber, Herb           12 Lexington Catholic  20'11.50"    NWI       6 
     4 Clark, Ray              11 Russell             20'04.00"    NWI       5 
     5 Brandon, Marcus         10 Fort Campbell       19'11.00"    NWI       4 
     6 Yates, Nathan           11 Lewis County        19'06.25"    NWI       3 
     7 Barnes, Matt            10 Highlands           19'05.75"    NWI       2 
     8 Stagner, Cody           12 Washington County   19'04.75"    NWI       1 
     9 Denninghoff, Matt       12 Bourbon County      18'07.00"    NWI         
    10 Lewis, Harry            11 Mason County        18'03.75"    NWI         
    11 Dewalt, Terez           11 Bowling Green       18'02.50"    NWI         
    12 Folks, Jamal            10 Fort Knox           18'02.00"    NWI         
    13 Jessie, Josh            10 Metcalfe County     18'00.75"    NWI         
    14 Boone, D.T.             12 Pulaski Southwester 18'00.00"    NWI         
    15 Woods, Kevin            10 Prestonsburg        17'06.00"    NWI         
                                                                               
                              AA Boys Triple Jump                              
                                                                               
             NATIONAL: 52'10.50" CHARLES MAYFIELD - CALIFORNIA    1981         
          * CLASS AAA: 48'10.50" STERLING WARD - BRYAN STATION    1987         
          #  CLASS AA: 49'03.00" KEITH RICHARDSON - BRYAN STATION 1978         
          @   CLASS A: 48'02.00" MARK MUMPHREY - CARROLL COUNTY   1987         
                                                                               
                       Finals - Results  - Friday 06/02/00                     
                                                                               
 PLACE ATHLETE NAME            YR SCHOOL              MARK                  PTS
 ===== ======================= == =================== ===========           ===
     1 Perry, Andre            11 Paducah Tilghman    44'06.50"    NWI      10 
     2 Folks, Jamal            10 Fort Knox           43'02.50"    NWI       8 
     3 Taylor, Billy           12 Logan County        41'09.75"    NWI       6 
     4 Brandon, Marcus         10 Fort Campbell       41'02.25"    NWI       5 
     5 Postel, Ryan            10 Lexington Catholic  40'09.75"    NWI       4 
     6 Mumphrey, Lonnie        12 Carroll County      40'00.50"    NWI       3 
     7 Dewalt, Terez           11 Bowling Green       39'10.50"    NWI       2 
     8 Perkins, Steven         10 Taylor County       39'08.00"    NWI       1 
     9 Boone, D.T.             12 Pulaski Southwester 39'07.75"    NWI         
    10 Stagner, Cody           12 Washington County   38'11.50"    NWI         
    11 Napier, Kyle            11 Leslie County       37'00.50"    NWI         
    12 Holbrook, Joe           12 Rowan County        36'09.25"    NWI         
    13 Schneider, Chris        11 Highlands           36'07.25"    NWI         
    14 Cook, Stephen           10 Corbin              36'02.00"    NWI         
     - Jackson, Ryan           12 East Carter              FOUL    NWI         
     - Miller, Allen           12 Fleming County           FOUL    NWI         
                                                                               
                              AA Boys Discus Throw                             
                                                                               
             NATIONAL: 224'03.00" KAMY KESHMIRI - NEVADA          1987         
          * CLASS AAA: 179'05.00" TONY TZOUANAKIS - PAUL L DUNBAR 1999         
          #  CLASS AA: 169'05.00" TOMMY SIMMONS - BARREN COUNTY   1989         
          @   CLASS A: 185'02.00" JOHN POEHLEN - HANCOCK COUNTY   1984         
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 06/03/00                    
                                                                               
    PLACE ATHLETE NAME            YR SCHOOL              MARK             PTS  
    ===== ======================= == =================== ============     ===  
        1 Grover, Brent           11 Highlands           149'06.00"       10   
        2 Williams, Troy          12 Bullitt East        148'09.00"        8   
        3 McPeek, Nate            12 Russell             147'07.00"        6   
        4 Reynolds, Josh          12 West Jessamine      137'11.00"        5   
        5 Rader, Elijah           12 Casey County        136'07.00"        4   
        6 Bailey, Aaron           11 Russell             133'11.00"        3   
        7 Thompson, Chad          12 Highlands           129'04.00"        2   
        8 McCann, Robbie          12 Anderson County     125'01.00"        1   
        9 Argo, Thomas            10 Paducah Tilghman    121'10.00"            
       10 Atwood, Rhyan           12 Taylor County       121'03.00"            
       11 Embry, Jake             12 Butler County High  116'08.00"            
       12 Houston, Jason             Union County        115'04.00"            
       13 Woodson, Douglas        12 Franklin Simpson    111'06.00"            
       14 Spriggs, Chris          10 Prestonsburg         98'00.00"            
       15 Peace, Brandon          12 Knox Central         96'07.00"            
        - Terry, Joel             11 Larue County                ND            
                                                                               
                               AA Boys Pole Vault                              
                                                                               
               NATIONAL: 18'03.25" ERIC ESHBACK - TEXAS        1999            
            * CLASS AAA: 15'06.00" ADAM SMITH - DAVIESS COUNTY 1989            
            #  CLASS AA: 15'02.00" ROB LITTLE - POWELL COUNTY  1996            
            @   CLASS A: 14'06.00" SEAN STAGNER - MURRAY       1992            
                                                                               
                       Finals - Results  - Friday 06/02/00                     
                                                                               
    PLACE ATHLETE NAME            YR SCHOOL              MARK            PTS   
    ===== ======================= == =================== ===========     ===   
        1 Dockery, Wes            12 Webster County      12'06.00"       10    
        2 Ivey, Bo                12 Owensboro Catholic  12'06.00"        8    
        3 Kruchinski, Brandon     12 Mercer County       12'06.00"        6    
        4 Stevens, Josh           12 Hart County         12'06.00"        4.50 
        4 Gardner, Justin         10 Elizabethtown       12'06.00"        4.50 
        6 Barnett, Jeff           12 Russell             12'00.00"        3    
        7 Ewald, Matt             12 Highlands           12'00.00"        2    
        8 Meade, Jed              10 Boyle County        11'06.00"        1    
        9 Edwards, Brian          10 Fleming County      11'06.00"             
       10 Altman, Trevor          11 Henry County        11'06.00"             
       11 Kehoe, Dustin           10 Mason County        11'06.00"             
       12 Moore, Robbie            9 Henry County        11'00.00"             
       13 Dixon, Nic              10 Casey County        10'06.00"             
       14 Meives, Ben             10 Fort Campbell       10'00.00"             
       15 Miller, Roy             10 Powell County        9'06.00"             
       16 Holm, Eric              12 Glasgow              9'00.00"             
       17 Clay, Matt              11 Prestonsburg         8'00.00"             
        - Muncy, Josh             12 Leslie County              NH             
        - Cockley, Eric           12 Western Hills              NH             
                                                                               
                               AA Boys High Jump                               
                                                                               
             NATIONAL: 7'05.25" DOTHEL EDWARDS - GEORGIA         1994          
          * CLASS AAA: 6'11.25" MATT REECER - LOUISVILLE TRINITY 1997          
          #  CLASS AA: 6'10.75" TOMMY NOEL - HIGHLANDS           1988          
          @   CLASS A: 6'10.25" J.B. BROWN - FORT KNOX           1984          
                                                                               
                       Finals - Results  - Friday 06/02/00                     
                                                                               
     PLACE ATHLETE NAME            YR SCHOOL              MARK           PTS   
     ===== ======================= == =================== ==========     ===   
         1 Lewis, Harry            11 Mason County        6'06.00"       10    
         2 Petty, Thomas           11 Newport             6'04.00"        8    
         3 Duke, Gordon            10 East Jessamine      6'02.00"        6    
         4 Baldock, Chad           11 Casey County        6'00.00"        5    
         5 Perysian, Tom           12 Bourbon County      6'00.00"        4    
         6 Lobb, Jon               12 Green County        5'10.00"        2.50 
         6 Goodwin, Michael        11 Paducah Tilghman    5'10.00"        2.50 
         8 Dewalt, Terez           11 Bowling Green       5'10.00"        1    
         9 Fitzpatrick, Chad       11 Russell             5'10.00"             
         9 Fey, Justin             12 Newport             5'10.00"             
        11 Workman, Adam           10 Pendleton County    5'10.00"             
        12 Schott, Mitchell        12 Warren Central      5'10.00"             
        13 Kirk, Casey             10 Monroe County       5'08.00"             
        13 Skaggs, Derek           12 Taylor County       5'08.00"             
        13 Watts, Justin           12 Mercer County       5'08.00"             
        13 Miller, Roy             10 Powell County       5'08.00"             
         - Smith, Jason             9 Todd County Central       NH             
         - Blankenship, Barret     11 Betsy Layne               NH             
         - Lewis, Brooks           11 Leslie County             NH             
         - Johnson, Jim            10 North Bullitt             NH             
                                                                               
                                AA Boys Shot Put                               
                                                                               
           NATIONAL: 77'00.00" MICHAEL CARTER - TEXAS              1979        
        * CLASS AAA: 58'06.00" JAMES McCOLLUM - MALE               1970        
        * CLASS AAA: 58'06.00" LEONARD MARKSBERRY  - BRYAN STATION 1970        
        #  CLASS AA: 62'11.00" JESSE STUART - GLASGOW              1968        
        @   CLASS A: 67'00.00" JESSE STUART - GLASGOW              1969        
                                                                               
                       Finals - Results  - Friday 06/02/00                     
                                                                               
    PLACE ATHLETE NAME            YR SCHOOL              MARK            PTS   
    ===== ======================= == =================== ===========     ===   
        1 McPeek, Nate            12 Russell             49'08.50"       10    
        2 Grover, Brent           11 Highlands           48'10.75"        8    
        3 Hill, Derrick           11 Madison Southern    48'00.75"        6    
        4 Bailey, Aaron           11 Russell             46'04.00"        5    
        5 Collier, Brian          11 Bourbon County      45'04.50"        4    
        6 Morgan, Brian           11 Leslie County       45'00.50"        3    
        7 Gulley, Brandon         12 Fleming County      45'00.00"        2    
        8 Leffew, Travis          11 Boyle County        44'07.25"        1    
        9 Hill, Justin            12 Crittenden County   43'00.75"             
       10 Argo, Thomas            10 Paducah Tilghman    42'08.50"             
       11 Atwood, Rhyan           12 Taylor County       41'03.25"             
       12 Williams, Troy          12 Bullitt East        41'01.00"             
       13 Kidd, Troy              12 Edmonson County     40'10.75"             
       14 McCarty, B.             11 Owensboro Catholic  40'04.00"             
       15 Embry, Jake             12 Butler County High  39'08.50"             
       16 Collins, Adam           11 Betsy Layne         39'03.50"             
       17 Longsworth, Tim         10 Knox Central        38'01.25"             


KHSAA Home Page

Copyright (C) 2000 Kentucky High School Athletic Association All rights reserved.

Powered by IgLou
Copyright 1998 IgLou Internet Services
WorldLinks