Frankfort Convention Complex, Frankfort
2003 KHSAA State Wrestling Tournament
Championship - 2nd round
February 20-22, 2003

[Home] [Pairings] [Brackets] [Teams] [Weights] [Results] [Photos]

2003 KHSAA State Wrestling Tournament
Frankfort Convention Complex, Frankfort
February 20-22, 2003
Championship - 2nd round
Weight: 103
Dan Trejo Tates Creek Fall Dan Hurrelbrink Campbell County, 5:59
Jonathan Duncan Central Hardin Fall Chance Puckett Union County, 2:57
Ben Denny South Oldham Fall Matt Allen University Heights, 4:45
Andrew Trimble Johnson Central Dec Tyler Martin Seneca, 14-8
Kyle Ruschell Ryle Fall Garrison Headley Henry Clay, 0:58
Charles Moon Trinity (Louisville) Fall Vernard Dicker Fort Campbell, 2:14
Cassidy Veach North Hardin Fall Tanner Leach Caldwell County, 3:16
Rusty Parks Woodford County M-Dec Nick Cory Perry County Central, 11-3
Weight: 112
Josh Cooper Simon Kenton Dec Johnathan Slinker Larue County, 7-5
James Music Johnson Central Fall Josh Roberts St. Xavier, 3:45
Derek Scott South Oldham M-Dec John Barrett Woodford County, 11-3
Nate Johnson Fort Campbell Dec Jake Hagedorn Campbell County, 8-3
Eric Anderson Tates Creek Fall Mike Chester Western, 3:42
Jordan Lewis Ballard Fall Jeff Baker Union County, 1:06
Daniel St. Cyr Seneca Dec Sam Shores Henry Clay, 7-4
Robby Aylor Ryle Fall Demarcus Finch Christian County, 2:29
Weight: 119
Justin Johnston Danville Fall Will McDowell Paducah Tilghman, 1:44
Matt Thompson Oldham County Dec Austin Cooper Simon Kenton, 9-8
Kris Perry Christian County T-Fall Josh Hardtke Dixie Heights, 18-1
Welch Davis Pike County Central Fall Jon Wurzback Woodford County, 2:35
Dan Adams John Hardin Dec Dewayne Martin Fort Campbell, 4-3
Carlos Rodriguez Seneca M-Dec Justin Kolewe Eastern, 14-5
Cory Bankemper Campbell County Dec Chris Skaggs South Oldham, 5-3
Nick Chaffin Prestonsburg T-Fall Nick Griggs Tates Creek, 17-1
Weight: 125
Heath Chaffin Prestonsburg Dec Steve Johnson Simon Kenton, 6-0
Chris Reed Seneca Dec Fred Meadows Western, 8-2
Alan Oliver South Oldham Dec Cody Walls Caldwell County, 4-2
Ethan Buell Woodford County Dec Josh Ashworth Ryle, 8-1
William Goatley Jr. North Hardin M-Dec Jeremy Hilger Fern Creek, 13-5
John Hinds Paul Dunbar Dec Matt Mines Fort Campbell, 9-7
Jacob Carey St. Xavier Dec Chris Russel Valley, 9-6
Ben Hines Campbell County Dec Matt VanHoose Johnson Central, 11-4
Weight: 130
Derrick Fassbender Ryle M-Dec Martin Scruggs Eastern, 13-4
Corri Irving Hopkinsville Dec Mike Gardner St. Xavier, 7-2
Jacob Barnes Larue County Dec Cory Cureton Doss, 10-9
Brandon Mahon Sheldon Clark Dec Matt Burton Henry Clay, 6-2
Joey Hagedorn Campbell County Fall Daniel Rader Valley, 3:45
Eric Thompson John Hardin M-Dec Justin McClellan Wayne County, 21-8
Jarrett Weston Fort Campbell Dec Matt Miranda Trinity (Louisville), 6-4
Billy Whitehouse South Oldham Fall Matt Uckotter Lafayette, 3:50
Weight: 135
Bo Hines Campbell County Fall Steve Murray Ballard, 2:58
Joey Sanders Wayne County Dec Eli Ireland Larue County, 4-3
Thomas Campbell Fort Campbell Dec Seth Carter Lafayette, 5-1
Eric Barr Trinity (Louisville) Dec West Berrentine Ryle, 5-3
Brad Cooper Simon Kenton T-Fall Brandon Quinlan Oldham County, 16-0
Forrest Newsome Sheldon Clark M-Dec Bobby Bogue Paul Dunbar, 15-3
Tim Dudley John Hardin Dec Kevin Cory Perry County Central, 8-4
Will VanNostrand South Oldham Dec Clifford Johnson Southern, 9-5
Weight: 140
Stephen Bale St. Xavier M-Dec Tony Mills Pleasure Ridge Park, 12-4
Kurt Wilburt Ballard Dec Jimy Paskal Conner, 14-12
Luke Metzker Henry Clay Fall Andrew Koehler Ryle, 1:39
Shane Hurley Perry County Central M-Dec Austin Goodpaster Anderson County, 14-3
Trae Masden Trinity (Louisville) Dec Jamison Large Woodford County, 4-3
Neil Cooper Simon Kenton Fall Jesse Holloway South Oldham, 3:07
Alex Heister Campbell County Fall Jeff Sowders Fern Creek, 2:19
Scott Cooper Larue County Fall Tim Sparks East Carter, 2:45
Weight: 145
Adam Bailey Woodford County Dec James Hare John Hardin, 11-10
Will Spreher Conner Dec Brandon Campbell Fort Campbell, 4-2
Steve Lovewell South Oldham Fall Paul Hansen Union County, 1:48
Troy Wismer Trinity (Louisville) M-Dec Steven Thompson Prestonsburg, 11-2
Robbie Browning Bourbon County Dec Sean McDonald Anderson County, 10-4
Angel Barton Ryle M-Dec Sam Durbin Fairdale, 11-2
Kent Kirby Caldwell County Fall Aaron Hickey Campbell County, 3:55
John Thompson Sheldon Clark M-Dec Daniel Keeling Henry Clay, 14-3
Weight: 152
Mitch Casson Campbell County M-Dec Jason Maravich Fort Knox, 15-7
Will Holbrook Henry Clay Fall Brandon Conner Paducah Tilghman, 5:00
Dan Muncy Sheldon Clark Fall Chris Reiser DeSales, 5:30
Jamie Cantrell South Oldham Fall Patrick Keal Trinity (Louisville), 1:09
Eric Burrell Larue County Dec Darren Mitchell Doss, 6-1
Buddy Dodd Wayne County T-Fall Chris Owens Eastern, 16-0
Matt Lay Woodford County Dec Joe Thomas Union County, 8-2
Adam Engels Conner M-Dec Steve Newton Atherton, 13-5
Weight: 160
Jake McMahan Simon Kenton M-Dec Clark Webb Paul Dunbar, 10-1
Brandon Riley Eastern Fall Dwayne Larkin John Hardin, 5:07
Yoshiro White Christian County Fall Channing Cox Ballard, 4:55
Andrew Cooper Larue County Fall Bill McCafferty St. Xavier, 2:36
Ryan Ashworth Ryle Dec Jacob Guerin Woodford County, 5-3
Nick Fiser South Oldham Fall Jeff Williams North Hardin, 5:05
Jerimiah Damron Sheldon Clark Fall Matt French DeSales, 2:22
Adam Moeves Campbell County M-Dec Colin McDermott Trinity (Louisville), 13-5
Weight: 171
Craig Spicer Holmes Dec Tony McDermott Trinity (Louisville), 7-5
Kevin Coconaugher DeSales Dec Alex Wenninger Oldham County, 10-9
Stanley Stone Conner T-Fall John Rucker Western, 18-2
Richard Starks Woodford County Dec Mike Shekhovtsov DuPont Manual, 5-2
Cody Gibbons Larue County Dec Ross Whitney Seneca, 11-8
A. J. Green Christian County Fall Daniel Compton Eastern, 2:26
Greg Minwell South Oldham Dec Damon Luttrell Fairdale, 14-8
Xavier Manning Sheldon Clark Dec Stephen Franks John Hardin, 11-6
Weight: 189
Troy Ricks Paducah Tilghman Dec Patrick Sims South Oldham, 12-7
Jordan Caudill Campbell County Fall Brandon Higdon Trinity (Louisville), 5:25
Kyle Vanzant Woodford County Fall Cory Preher Valley, 2:48
Daniel Martinko Oldham County Dec Brandon Perry McCreary Central, 5-2
Stephen Oughton Fort Knox Dec Robert Tuthill Lafayette, 10-4
Danny Sparks Sheldon Clark Fall Tugboat Albin Western, 0:54
Neal Allar St. Xavier Dec Ben Harvey Dixie Heights, 3-1
Derek Sawyer Eastern Fall Greg Wright Union County, 4:21
Weight: 215
Taylor Scherer South Oldham Fall Eric Preher Valley, 3:37
Bernard Tawfik St. Xavier Fall Keith Rogers Caldwell County, 2:17
Craig Barnhill Fort Knox Fall John Cordell McCreary Central, 1:34
Andre Bradford Eastern T-Fall Matt Robinson Ryle, 23-7
Ross Cassity Woodford County Dec Scott Lafollette Larue County, 13-6
Daniel Webb Johnson Central Dec Keith Lageman Conner, 10-6
Anthony Chapman Pike County Central Fall Sam Jones Paducah Tilghman, 3:26
Brent Gibbs Oldham County Dec Jared Peebles Simon Kenton, 7-4
Weight: 275
Joe Berrow Central Hardin Dec Mike Slugantz Woodford County, 9-2
Daniel Blevins Holmes Fall James Cook Valley, 3:32
Phillip Baker Central Fall Earl Boston Eastern, 0:46
Josh Hayes Ashland Blazer Fall Matt Pruiett Union County, 0:51
Zach Brewer Paul Dunbar Fall Daniel Preston Anderson County, 1:38
Nathan Pulliam South Oldham Fall Andy Hagedorn Campbell County, 1:47
Brandon Pickett Ryle Fall Jordan Michtell Pleasure Ridge Park, 2:28
Brandon Huggins Larue County Dec James Eason Sheldon Clark, 10-4

[Home] [Pairings] [Brackets] [Teams] [Weights] [Results] [Photos]

Tourney Contact
Julian Tackett
KHSAA
2280 Executive Drive
Lexington KY 40505
e-mail: jtackett@khsaa.org
Publisher
Preferred Educational Software
9585 Woodgate Lane
Byron IL 61010
Phone: (888) 959-2016
e-mail: cotterk@pes-sports.com

© 2001 - All rights reserved