Frankfort Convention Complex, Frankfort | ||||
2003 KHSAA State Wrestling Tournament | ||||
Consolation - 4th round | ||||
February 20-22, 2003 | ||||
[Home] | [Pairings] | [Brackets] | [Teams] | [Weights] | [Results] | [Photos] |
Weight Class: 103 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Andrew Trimble | Johnson Central | Dec | Nick Cory | Perry County Central | 8-2 |
Jonathan Duncan | Central Hardin | Fall | Garrison Headley, (10) | Henry Clay | 2:12 |
Tyler Martin | Seneca | Dec | Cassidy Veach, (8) | North Hardin | 7-2 |
Charles Moon | Trinity (Louisville) | Fall | Dan Hurrelbrink, (11) | Campbell County | 1:53 |
Weight Class: 112 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Nate Johnson | Fort Campbell | M-Dec | Michael Miller, (11) | Jeffersontown | 9-1 |
Court Foreman | Trinity (Louisville) | Dec | James Music | Johnson Central | 6-1 |
Daniel St. Cyr | Seneca | Dec | Daniel Thueneman, (8) | Scott | 8-6 |
Eric Anderson | Tates Creek | Dec | Johnathan Slinker, (12) | Larue County | 7-2 |
Weight Class: 119 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Chris Skaggs | South Oldham | Dec | Welch Davis | Pike County Central | 9-4 |
Justin Kolewe | Eastern | Dec | Matt Thompson, (12) | Oldham County | 14-11 |
Cory Bankemper | Campbell County | Dec | Matt Gipson, (12) | Holmes | 5-0 |
Dan Adams | John Hardin | Dec | Austin Cooper, (9) | Simon Kenton | 10-3 |
Weight Class: 125 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Ethan Buell | Woodford County | Fall | Cory Harmening, (10) | Henry Clay | 0:34 |
Chris Reed | Seneca | Dec | Jeremy Hilger, (11) | Fern Creek | 3-2 |
Cody Walls | Caldwell County | Dec | Jacob Carey | St. Xavier | 8-1 |
Brandon Screiner | Franklin County | Fall | John Hinds, (11) | Paul Dunbar | 0:31 |
Weight Class: 130 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Matt Miranda | Trinity (Louisville) | M-Dec | Jacob Barnes, (12) | Larue County | 12-2 |
Corri Irving | Hopkinsville | Fall | Daniel Rader, (9) | Valley | 2:24 |
Matt Burton | Henry Clay | DQ | Jarrett Weston, (10) | Fort Campbell | DQ |
Martin Scruggs | Eastern | Dec | Eric Thompson, (11) | John Hardin | 11-6 |
Weight Class: 135 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Clifford Johnson | Southern | Fall | Eric Barr | Trinity (Louisville) | 1:37 |
Brandon Quinlan | Oldham County | Dec | Joey Sanders, (9) | Wayne County | 8-5 |
West Berrentine | Ryle | Dec | Tim Dudley, (11) | John Hardin | 2-0 |
Forrest Newsome | Sheldon Clark | Fall | Steve Murray, (12) | Ballard | 4:50 |
Weight Class: 140 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Shane Hurley | Perry County Central | Fall | Tim Sparks, (10) | East Carter | 4:40 |
Jamison Large | Woodford County | Dec | Kurt Wilburt, (11) | Ballard | 7-2 |
Alex Heister | Campbell County | Dec | Andrew Koehler, (11) | Ryle | 5-3 |
Trae Masden | Trinity (Louisville) | T-Fall | Jimy Paskal, (12) | Conner | 17-2 |
Weight Class: 145 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Troy Wismer | Trinity (Louisville) | Dec | Daniel Keeling, (12) | Henry Clay | 7-0 |
Mike Rhein | Scott | Fall | Adam Bailey, (11) | Woodford County | 3:40 |
Kent Kirby | Caldwell County | Dec | Steven Thompson, (10) | Prestonsburg | 5-0 |
Brandon Campbell | Fort Campbell | Fall | Robbie Browning, (11) | Bourbon County | 3:18 |
Weight Class: 152 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Jamie Cantrell | South Oldham | Fall | Joe Thomas, (12) | Union County | 3:38 |
Will Holbrook | Henry Clay | Fall | Chris Owens, (11) | Eastern | 2:28 |
Chris Reiser | DeSales | Dec | Adam Engels, (12) | Conner | 6-4 |
Jason Maravich | Fort Knox | Dec | Eric Burrell, (11) | Larue County | 4-2 |
Weight Class: 160 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Colin McDermott | Trinity (Louisville) | Dec | Yoshiro White, (12) | Christian County | 6-4 |
Jacob Guerin | Woodford County | Fall | Brandon Riley, (12) | Eastern | 3:47 |
Max Ervin | Union County | Fall | Jerimiah Damron, (12) | Sheldon Clark | 2:34 |
Ryan Ashworth | Ryle | Fall | Dwayne Larkin, (11) | John Hardin | 3:17 |
Weight Class: 171 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Stephen Franks | John Hardin | Fall | Stanley Stone, (10) | Conner | 2:45 |
Kevin Coconaugher | DeSales | Fall | Ross Whitney | Seneca | 1:18 |
Greg Minwell | South Oldham | Fall | Brandon Bailey, (12) | Franklin County | 4:21 |
Kevin Orth | Campbell County | Dec | Cody Gibbons, (11) | Larue County | 6-3 |
Weight Class: 189 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Daniel Martinko | Oldham County | Dec | Ben Harvey, (11) | Dixie Heights | 11-7 |
Mitchell Rogers | Seneca | Fall | Troy Ricks, (11) | Paducah Tilghman | 4:02 |
Brandon Perry | McCreary Central | Dec | Neal Allar | St. Xavier | 8-2 |
Patrick Sims | South Oldham | Dec | Stephen Oughton, (12) | Fort Knox | 4-2 |
Weight Class: 215 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Craig Barnhill | Fort Knox | Fall | Chaz Davis, (12) | Paul Dunbar | 3:29 |
Scott Lafollette | Larue County | Dec | Bernard Tawfik | St. Xavier | 5-2 |
Matt Robinson | Ryle | Fall | Anthony Chapman, (10) | Pike County Central | 4:09 |
Eric Preher | Valley | Fall | Daniel Webb, (11) | Johnson Central | 1:39 |
Weight Class: 275 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
James Eason | Sheldon Clark | Dec | Josh Hayes, (12) | Ashland Blazer | 7-3 |
Joe Berrow | Central Hardin | Dec | Andy Hagedorn, (11) | Campbell County | 3-1 |
Matt Pruiett | Union County | Dec | Brandon Huggins, (12) | Larue County | 12-11 |
Nathan Pulliam | South Oldham | Fall | Josh Paulus, (12) | Henry Clay | 2:21 |
[Home] | [Pairings] | [Brackets] | [Teams] | [Weights] | [Results] | [Photos] |
Tourney Contact Julian Tackett KHSAA 2280 Executive Drive Lexington KY 40505 e-mail: jtackett@khsaa.org |
Publisher Preferred Educational Software 9585 Woodgate Lane Byron IL 61010 Phone: (888) 959-2016 e-mail: cotterk@pes-sports.com
|