Frankfort Convention Complex, Frankfort
2003 KHSAA State Wrestling Tournament
Campbell County - 185.00 Points Ded: 1.00
February 20-22, 2003

[Home] [Pairings] [Brackets] [Teams] [Weights] [Results] [Photos]

 103 Dan Hurrelbrink Record: 3- 2

Result Opponent School How
Won Travis Sullivan Wayne County Fall 1:18
Lost Dan Trejo Tates Creek Fall 5:59
Won Charles Lawson DuPont Manual Dec 10-7
Won Tyson Brown Jeffersontown Fall 1:49
Lost Charles Moon Trinity (Louisville) Fall 1:53

 112 Jake Hagedorn Record: 2- 2

Result Opponent School How
Won Kenny Miller Valley Fall 3:08
Lost Nate Johnson Fort Campbell Dec 8-3
Won Chris Booth Danville Fall 1:19
Lost Daniel Thueneman Scott Dec 10-5

 119 Cory Bankemper Record: 5- 2 5th Place

Result Opponent School How
Won Joey Miller St. Xavier Fall 1:53
Won Chris Skaggs South Oldham Dec 5-3
Lost Nick Chaffin Prestonsburg Dec 7-2
Won Matt Gipson Holmes Dec 5-0
Won Dan Adams John Hardin Dec 3-2
Lost Justin Johnston Danville Dec 8-2
Won Carlos Rodriguez Seneca Dec 4-2

 125 Ben Hines Record: 5- 1 3rd Place

Result Opponent School How
Won Scott Wheeler Larue County Fall 1:26
Won Matt VanHoose Johnson Central Dec 11-4
Won Jacob Carey St. Xavier Fall 1:14
Lost William Goatley Jr. North Hardin Dec 5-1
Won Ethan Buell Woodford County Dec 4-1
Won Heath Chaffin Prestonsburg Dec 8-5

 130 Joey Hagedorn Record: 5- 1 3rd Place

Result Opponent School How
Won Travis Poulton DuPont Manual Frft FORF
Won Daniel Rader Valley Fall 3:45
Won Eric Thompson John Hardin Fall 4:41
Lost Billy Whitehouse South Oldham Dec 11-6
Won Corri Irving Hopkinsville Dec 11-6
Won Martin Scruggs Eastern Dec 18-13

 135 Bo Hines Record: 4- 1 2nd Place

Result Opponent School How
Won Stefan Harpe DeSales Fall 4:53
Won Steve Murray Ballard Fall 2:58
Won Joey Sanders Wayne County Fall 3:07
Won Thomas Campbell Fort Campbell Dec 6-2
Lost Brad Cooper Simon Kenton T-Fall 18-3

 140 Alex Heister Record: 4- 2 7th Place

Result Opponent School How
Won Blaine Hunter Union County Dec 7-2
Won Jeff Sowders Fern Creek Fall 2:19
Lost Scott Cooper Larue County Fall 3:30
Won Andrew Koehler Ryle Dec 5-3
Lost Trae Masden Trinity (Louisville) Dec 5-3
Won Shane Hurley Perry County Central Dec 3-1

 145 Aaron Hickey Record: 2- 2

Result Opponent School How
Won Mike Costello Ballard Fall 4:58
Lost Kent Kirby Caldwell County Fall 3:55
Won David Nevels Moore Fall 2:15
Lost Daniel Keeling Henry Clay M-Dec 12-2

 152 Mitch Casson Record: 5- 1 3rd Place

Result Opponent School How
Won James Linker Pleasure Ridge Park Fall 5:11
Won Jason Maravich Fort Knox M-Dec 15-7
Won Will Holbrook Henry Clay Dec 15-11
Lost Dan Muncy Sheldon Clark Dec 3-1
Won Chris Reiser DeSales Fall 1:47
Won Matt Lay Woodford County Fall 2:29

 160 Adam Moeves Record: 4- 2 4th Place

Result Opponent School How
Won Brandon Yocum Anderson County M-Dec 9-0
Won Colin McDermott Trinity (Louisville) M-Dec 13-5
Won Jerimiah Damron Sheldon Clark Fall 2:27
Lost Nick Fiser South Oldham Dec 7-1
Won Colin McDermott Trinity (Louisville) Dec 8-4
Lost Andrew Cooper Larue County Fall 5:04

 171 Kevin Orth Record: 4- 3 8th Place

Result Opponent School How
Lost Greg Minwell South Oldham Dec 8-4
Won Brandon Hester Fort Campbell Fall 0:42
Won Alex Wenninger Oldham County Dec 6-2
Won Tony McDermott Trinity (Louisville) Dec 5-2
Won Cody Gibbons Larue County Dec 6-3
Lost Greg Minwell South Oldham Fall 2:40
Lost Stephen Franks John Hardin Dec 6-4

 189 Jordan Caudill Record: 4- 2 5th Place

Result Opponent School How
Won Eric Hall Lawrence County Fall 2:42
Won Brandon Higdon Trinity (Louisville) Fall 5:25
Won Troy Ricks Paducah Tilghman Fall 2:17
Lost Kyle Vanzant Woodford County Dec 2-1
Lost Brandon Perry McCreary Central Def DFLT
Won Daniel Martinko Oldham County Dec 5-4

 215 Scott Bowman Record: 1- 2

Result Opponent School How
Lost Keith Rogers Caldwell County Fall 3:14
Won Zack Eastman Sheldon Clark Fall 2:42
Lost Sam Jones Paducah Tilghman Dec 3-2

 275 Andy Hagedorn Record: 3- 2

Result Opponent School How
Won Cody Willis Christian County Fall 1:56
Lost Nathan Pulliam South Oldham Fall 1:47
Won Chris Boyd Fairdale Dec 9-4
Won Daniel Preston Anderson County Dec 5-1
Lost Joe Berrow Central Hardin Dec 3-1


[Home] [Pairings] [Brackets] [Teams] [Weights] [Results] [Photos]

Tourney Contact
Julian Tackett
KHSAA
2280 Executive Drive
Lexington KY 40505
e-mail: jtackett@khsaa.org
Publisher
Preferred Educational Software
9585 Woodgate Lane
Byron IL 61010
Phone: (888) 959-2016
e-mail: cotterk@pes-sports.com

© 2001 - All rights reserved