Frankfort Convention Complex | ||||
2004 KHSAA State Wrestling Tournament | ||||
Championship - Quarterfinals | ||||
February 26-28, 2004 | ||||
[Home] | [Pairings] | [Brackets] | [Teams] | [Weights] | [Results] | [Photos] |
Weight Class: 103 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Kyle Ruschell | Ryle | Fall | Bryan Wasson, (9) | Harrison County | 1:18 |
Nick Cory | Perry County Central | M-Dec | Stacy Miller, (10) | Larue County | 10-0 |
Jonathan Duncan | Central Hardin | Fall | Kyle Griffith, (8) | Campbell County | 0:37 |
Coty Lewis | Woodford County | Fall | Travis Sullivan, (8) | Wayne County | 0:48 |
Weight Class: 112 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Tyler Sexton | Henry Clay | Dec | Dan Hurrelbrink, (12) | Campbell County | 5-4 |
Eric Bryant | McCreary Central | Fall | Jeff Baker, (11) | Union County | 3:02 |
Ryan Robinette | Sheldon Clark | Dec | Tyler Martin, (11) | Seneca | 7-4 |
Rusty Parks | Woodford County | Dec | Bryan Peace, (8) | Ryle | 10-3 |
Weight Class: 119 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Jeremy Franklin | Seneca | Dec | Ozzie Parker, (10) | Larue County | 9-5 |
Dwayne Martin | Fort Campbell | Dec | Brandon Howard, (9) | Sheldon Clark | 3-2 |
Kris Perry | Christian County | Fall | Daniel Thueneman, (9) | Scott | 2:42 |
Derek Scott | South Oldham | Dec | Zane Burt, (12) | Johnson Central | 4-2 |
Weight Class: 125 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Jacob Murton | Lawrence County | Dec | Jordan Lewis, (11) | Ballard | 10-5 |
Rob Aylor | Ryle | Dec | Evan Payne, (11) | St. Xavier | 9-3 |
Justin Kolewe | Eastern | Dec | Matt Mines, (10) | Fort Campbell | 12-10 |
Ben Hines | Campbell County | M-Dec | Justin Maynard, (11) | Pike County Central | 14-4 |
Weight Class: 130 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Jeremy Hilger | Fern Creek | Dec | Joey Sanders, (10) | Wayne County | 10-8 |
Jarrett Weston | Hopkinsville | Dec | Pat Banks, (9) | Larue County | 11-9 |
Eric Thompson | John Hardin | Dec | Austin Cooper, (10) | Simon Kenton | 5-4 |
David Bardin | Paducah Tilghman | Dec | Detrick Smith, (11) | Eastern | 8-6 |
Weight Class: 135 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Josh Hardtke | Dixie Heights | Dec | Anthony Carson, (12) | Harrison County | 7-5 |
Cody Walls | Caldwell County | Fall | Austin Goodpaster, (12) | Anderson County | 5:11 |
Cris Reed | Seneca | Dec | Brandon Quinlan, (12) | Oldham County | 3-2 |
Bo Hines | Campbell County | Fall | Matt Uckotter, (12) | Lafayette | 3:48 |
Weight Class: 140 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Thomas Campbell | Fort Campbell | Fall | Robbie Browning, (12) | Bourbon County | 6:29 |
Jairus Murton | Lawrence County | Fall | Chris Purcell, (11) | St. Xavier | 1:05 |
Andrew Koehler | Ryle | Dec | Forrest Newsome, (12) | Sheldon Clark | 5-2 |
Eli Ireland | Larue County | Dec | James Olbert, (12) | Dixie Heights | 10-5 |
Weight Class: 145 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Kyle Cooper | Simon Kenton | Dec | Daniel Parker, (12) | Larue County | 11-5 |
Patrick Keal | Trinity (Louisville) | Dec | Aaron Hickey, (12) | Campbell County | 6-4 |
Curt Liska | Scott | Dec | Sam Durbin, (12) | Fairdale | 8-5 |
Steven Thompson | Prestonsburg | Dec | Travis Dennis, (12) | Anderson County | 6-3 |
Weight Class: 152 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Darren Mitchell | Doss | Dec | Will Starks, (9) | Woodford County | 5-3 |
Neil Cooper | Simon Kenton | Dec | Andy Chaffin, (12) | Sheldon Clark | 6-5 |
Mike Nolan | Campbell County | Fall | Roy Stewart, (11) | St. Xavier | 0:38 |
Max Ervin | Union County | M-Dec | John Phillips, (10) | Franklin County | 13-4 |
Weight Class: 160 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Aaron Gray | Seneca | Dec | Dustin Biggerstaff, (12) | Jeffersontown | 5-4 |
Adam Moeves | Campbell County | M-Dec | Mark Jones, (8) | North Hardin | 14-5 |
Eric Burrell | Larue County | M-Dec | Nick Neesen, (11) | Woodford County | 8-0 |
Dan Muncy | Sheldon Clark | Fall | Lewis Delk, (11) | Conner | 4:40 |
Weight Class: 171 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
D'angelo Scott | Eastern | Dec | Cody Gibbons, (12) | Larue County | 10-3 |
Richard Starks | Woodford County | Dec | Kevin Cocanougher, (12) | DeSales | 7-5 |
Ross Whitney | Seneca | Dec | David Alexander, (12) | Franklin County | 7-1 |
Joey Stone | Apollo | Fall | Stan Stone, (11) | Conner | 5:29 |
Weight Class: 189 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
A J Green | Christian County | Fall | Dale Stone, (10) | Conner | 0:54 |
Mitchell Rogers | Seneca | Fall | Brience Willian, (10) | Larue County | 3:03 |
Kevin Orth | Campbell County | Dec | Robert Tuthill, (12) | Lafayette | 3-1 |
Brandon Perry | McCreary Central | Dec | Alex Wenninger, (10) | Oldham County | 7-4 |
Weight Class: 215 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Chad Corvin | Central Hardin | Fall | Brett Greenwell, (12) | St. Xavier | 1:51 |
Eric Preher | Valley | Fall | Anthony Chapman, (11) | Pike County Central | 1:22 |
Taylor Scherer | South Oldham | Fall | Keith Rogers, (12) | Caldwell County | 1:04 |
Keith Lageman | Conner | M-Dec | Daniel Webb, (12) | Johnson Central | 10-1 |
Weight Class: 275 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Nick Lowrey | Oldham County | Fall | Mike Clark, (10) | Trinity (Louisville) | 1:38 |
Zach Brewer | Paul Dunbar | Dec | Andy Hagedorn, (12) | Campbell County | 5-1 |
Joe Berrow | Central Hardin | Dec | Kyle Goodwrich, (10) | Woodford County | 6-1 |
Nathan Pulliam | South Oldham | Fall | Jon Walters, (12) | Seneca | 1:04 |
[Home] | [Pairings] | [Brackets] | [Teams] | [Weights] | [Results] | [Photos] |
Tourney Contact Julian Tackett KHSAA 2280 Executive Drive Lexington KY 40505 e-mail: jtackett@khsaa.org |
Publisher Preferred Educational Software 9585 Woodgate Lane Byron IL 61010 Phone: (888) 959-2016 e-mail: cotterk@pes-sports.com
|