Frankfort Convention Center, Frankfort | ||||
2005 KHSAA State Wrestling Tournament | ||||
Consolation - 3rd round | ||||
February 24-26, 2005 | ||||
[Home] | [Pairings] | [Brackets] | [Teams] | [Weights] | [Results] | [Photos] |
Weight Class: 103 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Cliff Cornett | Henry Clay | Dec | Josh Johnson, (7) | North Hardin | 14-7 |
Joaquin Luna | Eastern | Dec | Dan Smith, (9) | Trinity (Louisville) | 6-2 |
Shane Parks | Woodford County | Dec | Antonio Zeppa, (10) | North Oldham | 5-4 |
John Herold | South Oldham | Fall | Mike Miller, (10) | Valley | 3:17 |
Weight Class: 112 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Hank Whalen | Harrison County | M-Dec | Tyler Grimm, (8) | Sheldon Clark | 10-0 |
Sam Scheuer | Ryle | M-Dec | John Chiu, (10) | Seneca | 15-4 |
Chance Puckett | Union County | M-Dec | Nick Norwood, (10) | St. Xavier | 17-9 |
Clayton Stocker | Anderson County | Dec | Corey Mills, (9) | Pleasure Ridge Park | 7-0 |
Weight Class: 119 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Tanner Leech | Caldwell County | M-Dec | Rashad Brown, (10) | Conner | 17-6 |
Malcolm Jackson | Fern Creek | Dec | Bill Turner, (12) | Fort Campbell | 14-9 |
Ben Warner | Oldham County | Fall | Aaron Cosgrove, (10) | Doss | 0:53 |
Daniel Murner | South Oldham | Fall | Louis Ashley, (11) | Southern | 2:57 |
Weight Class: 125 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Josh Ashbrook | Harrison County | M-Dec | Chris Range, (11) | North Hardin | 9-1 |
Austin Shields | Paul Dunbar | Fall | Michael Ohmes, (12) | Fort Knox | 4:08 |
John Teague | University Heights | Fall | Tyler Weldon, (11) | Fern Creek | 1:45 |
Ben Rust | Campbell County | M-Dec | Paul Marks, (10) | Eastern | 12-2 |
Weight Class: 130 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Shane Carey | Anderson County | Dec | Trey Morlatt, (9) | Oldham County | 7-5 |
Derek Branch | Fern Creek | Fall | Sean Yates, (12) | Central Hardin | 4:06 |
Jacob Carey | St. Xavier | Fall | Cameron Bibbs, (11) | Christian County | 2:33 |
Beau Sanders | Harrison County | T-Fall | Don Graven, (11) | Scott | 20-4 |
Weight Class: 135 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Jarrett Weston | Hopkinsville | M-Dec | Ben Mason, (10) | Campbell County | 11-3 |
Joey Sivado | DeSales | Fall | Jacob Spaulding, (11) | Anderson County | 2:14 |
Patrick Banks | Larue County | Dec | Clint Howekamp, (11) | Ryle | 7-2 |
Cory Harmening | Henry Clay | Fall | Ben Barger, (9) | Fern Creek | 2:41 |
Weight Class: 140 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Justin McClellan | Wayne County | Dec | Aubrey Hayes, (11) | Jeffersontown | 5-4 |
Marcus Bradbury | Central Hardin | M-Dec | Travis Baney, (12) | Larue County | 11-0 |
Ricky Washington | Hopkinsville | Dec | Bryan Ford, (11) | South Oldham | 7-4 |
Evan Payne | St. Xavier | Dec | Chris Booth, (12) | Danville | 4-2 |
Weight Class: 145 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Adam Dials | Sheldon Clark | Dec | Dave Schuchter, (12) | Campbell County | 2-0 |
Ben Greco | South Oldham | Dec | Tim Winchester, (9) | Wayne County | 8-4 |
Mitchell Jones | Moore | Dec | Jose Copeland, (10) | Fort Campbell | 4-2 |
Miles Risinger | Union County | Dec | Taylor Casson, (11) | Conner | 13-10 |
Weight Class: 152 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Bobby Acker | Woodford County | Dec | Tim Jones, (11) | Perry County Central | 9-6 |
Shane Young | Tates Creek | M-Dec | Joe Collin, (10) | Central Hardin | 20-9 |
James Linker | Pleasure Ridge Park | Dec | Mason Reid, (9) | Ryle | 8-1 |
Nathan Lovewell | South Oldham | M-Dec | Billy Brummett, (11) | Union County | 12-1 |
Weight Class: 160 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Matt Swartling | Seneca | M-Dec | Eric Rohan, (12) | Scott | 16-5 |
Ben Rupp | Eastern | Fall | Chris Creamer, (12) | Hopkinsville | 3:34 |
Bryant Barnhill | Larue County | M-Dec | Jeff Sowders, (12) | Fern Creek | 12-4 |
Will Starks | Woodford County | Dec | Mark Kusnir, (12) | North Oldham | 12-7 |
Weight Class: 171 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Nikita Krivoshey | DuPont Manual | M-Dec | J P Kinney, (12) | Campbell County | 14-5 |
Robert Dilhoff | Anderson County | Dec | Steven Watson, (10) | McCreary Central | 7-5 |
Jaime Martinez | Bourbon County | Fall | Brian Carrol, (12) | Paul Dunbar | 4:14 |
Greg Ashworth | Ryle | Fall | James McLean, (12) | Caldwell County | 3:52 |
Weight Class: 189 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Brience Willian | Larue County | Fall | Randall Stevens, (10) | McCreary Central | 2:09 |
Mike Shekovstov | DuPont Manual | Dec | Nate Eaton, (12) | Fairdale | 7-1 |
Zach Utley | South Oldham | Dec | T J Shinkle, (11) | Conner | 5-1 |
Josh Hoke | Henry Clay | Dec | Grant Laswell, (11) | Trinity (Louisville) | 3-2 |
Weight Class: 215 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Aaron Wise | Eastern | M-Dec | Nick Yount, (12) | Larue County | 12-2 |
Aaron Mills | Christian County | Fall | Lane Ackman, (11) | Ballard | 3:24 |
Brian Conlon | Tates Creek | Dec | Matt Franklin, (11) | Anderson County | 12-5 |
Douglas Winter | Paul Dunbar | Dec | Jacob Mason, (10) | Ohio County | 6-4 |
Weight Class: 275 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
David Maddox | Wayne County | Dec | Corey Peters, (11) | Central | 4-3 |
Adam Burdin | Ohio County | Dec | Jon Wells, (11) | Sheldon Clark | 9-8 |
Bryan Hall | Paducah Tilghman | Fall | John Schulz, (11) | Bullitt Central | 2:26 |
Cedrick Powell | Larue County | Dec | Brandon Raleigh, (12) | Valley | 6-2 |
[Home] | [Pairings] | [Brackets] | [Teams] | [Weights] | [Results] | [Photos] |
Tourney Contact Julian Tackett, Asst. Commissioner Kentucky High School Athletic Association 2280 Executive Drive Lexington KY 40505 e-mail: jtackett@khsaa.org |
Publisher Preferred Educational Software 9585 Woodgate Lane Byron IL 61010 Phone: (888) 959-2016 e-mail: cotterk@pes-sports.com
|