Frankfort Convention Center, Frankfort | ||||
2005 KHSAA State Wrestling Tournament | ||||
Finals | ||||
February 24-26, 2005 | ||||
[Home] | [Pairings] | [Brackets] | [Teams] | [Weights] | [Results] | [Photos] |
Weight Class: 103 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Dan Fuller | Seneca | Fall | Dusty Brown, (8) | Simon Kenton | 0:57 |
Joaquin Luna | Eastern | Fall | Alan Johnson, (9) | Fort Campbell | 0:35 |
Matt Slone | Sheldon Clark | Dec | Cory Spencer, (9) | Johnson Central | 3-1 |
Travis Sullivan | Wayne County | Fall | Adam Carr, (10) | Union County | 0:58 |
Weight Class: 112 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Chance Puckett | Union County | Fall | Sam Scheuer, (10) | Ryle | 1:58 |
Clayton Stocker | Anderson County | Dec | Hank Whalen, (9) | Harrison County | 6-3 |
Tyler Voth | Paul Dunbar | Dec | Nathan Goodman, (11) | Conner | 2-1 |
Caleb Wood | Fern Creek | Dec | Coty Lewis, (9) | Woodford County | 5-3 |
Weight Class: 119 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Malcolm Jackson | Fern Creek | Dec | Daniel Murner, (11) | South Oldham | 7-1 |
Eric Bryant | McCreary Central | T-Fall | Zack Peters, (12) | Trinity (Louisville) | 21-5 |
Ben Warner | Oldham County | Fall | Andrew Trimble, (12) | Johnson Central | 1:41 |
Kyle Ruschell | Ryle | T-Fall | Stacy Miller, (11) | Larue County | 20-5 |
Weight Class: 125 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Justin Maynard | Pike County Central | Dec | Josh Ashbrook, (9) | Harrison County | 10-3 |
Rusty Parks | Woodford County | Dec | Tyler Baines, (11) | St. Xavier | 10-5 |
Daniel Thueneman | Scott | Dec | Ben Rust, (11) | Campbell County | 6-3 |
Derek Scott | South Oldham | Dec | Ozzy Parker, (11) | Larue County | 8-1 |
Weight Class: 130 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Andrew Bowling | Larue County | Fall | Wesley Kiper, (10) | Ohio County | 5:18 |
Tyler Langley | DeSales | Dec | Andre Braima, (12) | Paducah Tilghman | 9-4 |
Harrison Courtney | Woodford County | Fall | Bryan Peace, (9) | Ryle | 1:49 |
Joey Sanders | Wayne County | Dec | Garrison Headley, (12) | Henry Clay | 4-2 |
Weight Class: 135 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Josh Cooper | Simon Kenton | Fall | Cory Harmening, (12) | Henry Clay | 3:50 |
Jarrett Weston | Hopkinsville | Dec | Mitch Ervin, (9) | Union County | 9-4 |
Patrick Banks | Larue County | Dec | Robert Smith, (12) | Eastern | 6-5 |
Jacob Murton | Lawrence County | Fall | Brandon Howard, (10) | Sheldon Clark | 1:05 |
Weight Class: 140 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Marcus Bradbury | Central Hardin | Fall | Ricky Washington, (12) | Hopkinsville | 0:50 |
John Golsby | Holmes | Dec | Ryan Ross, (11) | Harrison County | 8-7 |
Cody Walls | Caldwell County | Dec | Kenny Manuel, (12) | Union County | 6-5 |
Rob Aylor | Ryle | Dec | Bryon Wilson, (11) | Campbell County | 4-1 |
Weight Class: 145 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Cody Traylor | Caldwell County | M-Dec | Adam Dials, (9) | Sheldon Clark | 18-8 |
Chad Fyffe | Franklin County | Dec | Stefan Harpe, (12) | DeSales | 10-8 |
Austin Cooper | Simon Kenton | Dec | John Wolsiefer, (9) | Fern Creek | 3-2 |
Jairus Murton | Lawrence County | Fall | Chris Purcell, (12) | St. Xavier | 1:32 |
Weight Class: 152 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Nathan Lovewell | South Oldham | M-Dec | Kyle Carman, (11) | Larue County | 11-0 |
Tony King | Dixie Heights | M-Dec | Jimmy Mullins, (12) | Western Hills | 12-4 |
James Linker | Pleasure Ridge Park | Dec | Ryan Mason, (12) | Christian County | 8-6 |
Neil Cooper | Simon Kenton | Dec | Mike Nolan, (12) | Campbell County | 13-10 |
Weight Class: 160 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Matt Swartling | Seneca | Dec | Bryant Barnhill, (10) | Larue County | 8-3 |
Ben Rupp | Eastern | Fall | Will Starks, (10) | Woodford County | 4:59 |
Darren Mitchell | Doss | Fall | Mike Welch, (12) | Harrison County | 4:54 |
Max Ervin | Union County | Fall | Roy Stewart, (12) | St. Xavier | 4:22 |
Weight Class: 171 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Jaime Martinez | Bourbon County | Fall | Zack Guiler, (10) | Henry Clay | 3:53 |
Mark Jones | North Hardin | Dec | Greg Ashworth, (11) | Ryle | 6-4 |
Nick Neessen | Woodford County | Dec | Cody Moy, (12) | Pleasure Ridge Park | 13-6 |
Tony McDermott | Trinity (Louisville) | M-Dec | Stanley Stone, (10) | Conner | 16-2 |
Weight Class: 189 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Sam Riley | Bullitt Central | Fall | Matt French, (12) | DeSales | 1:54 |
Alex Wenninger | Oldham County | Dec | Nick Broussard, (12) | Seneca | 9-5 |
Matt Robinson | Ryle | Def | Joe Cook, (12) | Paul Dunbar | DEFAULT |
Richard Starks | Woodford County | M-Dec | Kevin Orth, (12) | Campbell County | 13-5 |
Weight Class: 215 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Aaron Wise | Eastern | Dec | Karlton Bond, (12) | Southern | 4-3 |
Keaton Reeves | North Hardin | Fall | Jason Hardin, (11) | Pleasure Ridge Park | 4:47 |
Eric Mink | Wayne County | Dec | Dale Stone, (11) | Conner | 7-4 |
Taylor Scherer | South Oldham | Dec | Matt Byrd, (10) | Woodford County | 9-5 |
Weight Class: 275 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Bryan Hall | Paducah Tilghman | Fall | Adam Burdin, (10) | Ohio County | 1:52 |
Zac Taylor | St. Xavier | Fall | David Maddox, (12) | Wayne County | 0:22 |
Keith Lageman | Conner | Fall | Daniel Preston, (12) | Anderson County | 3:59 |
Mike Clark | Trinity (Louisville) | Dec | Rodney Webb, (12) | Johnson Central | 3-1 |
[Home] | [Pairings] | [Brackets] | [Teams] | [Weights] | [Results] | [Photos] |
Tourney Contact Julian Tackett, Asst. Commissioner Kentucky High School Athletic Association 2280 Executive Drive Lexington KY 40505 e-mail: jtackett@khsaa.org |
Publisher Preferred Educational Software 9585 Woodgate Lane Byron IL 61010 Phone: (888) 959-2016 e-mail: cotterk@pes-sports.com
|