Frankfort Convention Center, Frankfort | ||||
2005 KHSAA State Wrestling Tournament | ||||
Woodford County - 183.50 Points Ded: 1.00 | ||||
February 24-26, 2005 | ||||
[Home] | [Pairings] | [Brackets] | [Teams] | [Weights] | [Results] | [Photos] |
103 Shane Parks Record: 3- 2 |
Result | Opponent | School | How |
Won | Erik Martin | Hopkinsville | Dec 9-5 |
Lost | Travis Sullivan | Wayne County | Fall 2:40 |
Won | Matt O'Bryan | Conner | Dec 7-4 |
Won | Antonio Zeppa | North Oldham | Dec 5-4 |
Lost | Dusty Brown | Simon Kenton | Fall 3:36 |
112 Coty Lewis Record: 4- 1 2nd Place |
Result | Opponent | School | How |
Won | Casey Spencer | Johnson Central | Fall 1:18 |
Won | Brian Toliver | Hopkinsville | Fall 3:27 |
Won | Justin Pitcher | John Hardin | T-Fall 19-4 |
Won | Nathan Goodman | Conner | Dec 9-5 |
Lost | Caleb Wood | Fern Creek | Dec 5-3 |
119 Jon Smith Record: 1- 2 |
Result | Opponent | School | How |
Lost | Cassidy Veach | John Hardin | Dec 9-2 |
Won | Donald Phillips | Pleasure Ridge Park | Fall 2:27 |
Lost | Malcolm Jackson | Fern Creek | Dec 13-8 |
125 Rusty Parks Record: 5- 2 5th Place |
Result | Opponent | School | How |
Won | Jeremy Dalton | Pleasure Ridge Park | Fall 0:57 |
Won | Paul Marks | Eastern | Dec 15-8 |
Lost | Ozzy Parker | Larue County | Dec 11-6 |
Won | Austin Shields | Paul Dunbar | M-Dec 11-3 |
Won | Josh Ashbrook | Harrison County | Dec 8-6 |
Lost | Daniel Thueneman | Scott | Dec 2-1 |
Won | Tyler Baines | St. Xavier | Dec 10-5 |
130 Harrison Courtne Record: 5- 1 3rd Place |
Result | Opponent | School | How |
Won | Chris Dudley | North Oldham | Fall 0:28 |
Won | Sean Yates | Central Hardin | Fall 3:06 |
Won | Bryan Peace | Ryle | M-Dec 9-1 |
Lost | Joey Sanders | Wayne County | Dec 2-1 |
Won | Tyler Langley | DeSales | Fall 2:39 |
Won | Bryan Peace | Ryle | Fall 1:49 |
135 Matt Castle Record: 2- 2 |
Result | Opponent | School | How |
Won | Joey Miller | St. Xavier | Fall 3:52 |
Won | Joey Sivado | DeSales | Fall 5:26 |
Lost | Robert Smith | Eastern | Fall 2:33 |
Lost | Cory Harmening | Henry Clay | T-Fall 19-4 |
140 Cory Qualls Record: 1- 2 |
Result | Opponent | School | How |
Won | Jimmy Kindermann | Ashland Blazer | Fall 3:10 |
Lost | Cody Walls | Caldwell County | Dec 8-1 |
Lost | Marcus Bradbury | Central Hardin | Dec 5-4 |
145 Michael Braswell Record: 1- 2 |
Result | Opponent | School | How |
Won | Dave Schuchter | Campbell County | M-Dec 18-4 |
Lost | Chris Purcell | St. Xavier | Fall 3:58 |
Lost | Taylor Casson | Conner | Fall 4:27 |
152 Bobby Acker Record: 3- 2 |
Result | Opponent | School | How |
Won | Matt Booth | Danville | Fall 1:52 |
Lost | Matt Stebbins | St. Xavier | Dec 8-4 |
Won | Mark James | DeSales | Fall 2:48 |
Won | Tim Jones | Perry County Central | Dec 9-6 |
Lost | Kyle Carman | Larue County | Dec 3-2 |
160 Will Starks Record: 5- 3 6th Place |
Result | Opponent | School | How |
Won | Matt Swartling | Seneca | Dec 6-4 |
Lost | Max Ervin | Union County | Dec 10-7 |
Won | Brian Roberts | Central Hardin | M-Dec 18-6 |
Won | Mark Kusnir | North Oldham | Dec 12-7 |
Won | Lewis Delk | Conner | Dec 7-4 |
Won | Bryant Barnhill | Larue County | Dec 5-2 |
Lost | Darren Mitchell | Doss | Dec 13-9 |
Lost | Ben Rupp | Eastern | Fall 4:59 |
171 Nick Neessen Record: 5- 1 3rd Place |
Result | Opponent | School | How |
Won | Zachary Bartsch | Jeffersontown | Fall 1:09 |
Won | Nikita Krivoshey | DuPont Manual | Fall 4:51 |
Won | Joe Embree | Larue County | M-Dec 12-2 |
Lost | Stanley Stone | Conner | Dec 5-3 |
Won | Mark Jones | North Hardin | Fall 2:19 |
Won | Cody Moy | Pleasure Ridge Park | Dec 13-6 |
189 Richard Starks Record: 5- 0 1st Place |
Result | Opponent | School | How |
Won | Wesley Chaffin | Lawrence County | Fall 1:26 |
Won | Nate Eaton | Fairdale | T-Fall 20-5 |
Won | Alex Wenninger | Oldham County | Dec 5-2 |
Won | Matt Robinson | Ryle | Dec 4-2 |
Won | Kevin Orth | Campbell County | M-Dec 13-5 |
215 Matt Byrd Record: 4- 1 2nd Place |
Result | Opponent | School | How |
Won | Justin Chaffin | Sheldon Clark | T-Fall 17-1 |
Won | Aaron Wise | Eastern | Dec 11-6 |
Won | Dale Stone | Conner | Dec 5-4 |
Won | Eric Mink | Wayne County | Dec 3-2 |
Lost | Taylor Scherer | South Oldham | Dec 9-5 |
275 Kyle Goodrich Record: 2- 2 |
Result | Opponent | School | How |
Won | Jason Claude | Danville | Fall 1:10 |
Won | Bryan Hall | Paducah Tilghman | M-Dec 9-1 |
Lost | Zac Taylor | St. Xavier | M-Dec 14-4 |
Lost | David Maddox | Wayne County | Dec 4-3 |
[Home] | [Pairings] | [Brackets] | [Teams] | [Weights] | [Results] | [Photos] |
Tourney Contact Julian Tackett, Asst. Commissioner Kentucky High School Athletic Association 2280 Executive Drive Lexington KY 40505 e-mail: jtackett@khsaa.org |
Publisher Preferred Educational Software 9585 Woodgate Lane Byron IL 61010 Phone: (888) 959-2016 e-mail: cotterk@pes-sports.com
|