Frankfort Convention Center | ||||
2007 KHSAA State Wrestling Tournament | ||||
Championship - Quarterfinals | ||||
February 15-17, 2007 | ||||
[Home] | [Pairings] | [Brackets] | [Teams] | [Weights] | [Results] | [Photos] |
Weight Class: 103 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Brandon Whitehouse | South Oldham | M-Dec | Kirby Goodwine, (9) | John Hardin | 11-3 |
Myron Bradbury | Trinity (Louisville) | Dec | Zach Salyers, (9) | Johnson Central | 6-4 |
Elliot Martin | Seneca | M-Dec | Jarvis Elam, (11) | Union County | 9-1 |
Shawn Johnson | Lafayette | Dec | Michael Osborne, (9) | Ryle | 6-4 |
Weight Class: 112 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Cory Spencer | Johnson Central | Dec | Dan Smith, (11) | Trinity (Louisville) | 5-1 |
D C Evans | Whitley County | M-Dec | Arthur Ohmes, (11) | Meade County | 10-1 |
Travis Sullivan | Wayne County | Dec | Sam Scheuer, (12) | Ryle | 5-2 |
Terrence Demery | North Hardin | M-Dec | Jeff Warra, (10) | Seneca | 11-3 |
Weight Class: 119 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Josh Johnson | John Hardin | Dec | Caleb Schneider, (10) | Campbell County | 10-6 |
Matt Zarth | Henry Clay | Dec | Gabe Supe, (11) | Scott | 4-0 |
Shane Parks | Woodford County | Dec | Andre Zeppa, (11) | North Oldham | 6-5 |
John Chiu | Seneca | Dec | Aaron Carr, (10) | Union County | 9-4 |
Weight Class: 125 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Dan Fuller | Seneca | Dec | Antonio Zeppa, (12) | North Oldham | 7-1 |
Tyler Voth | Paul Dunbar | T-Fall | Talon Deinlein, (11) | Campbell County | 23-7 |
Matt Slone | Sheldon Clark | Dec | Paul Marks, (12) | Eastern | 10-4 |
Trey Morlatt | Oldham County | Dec | Grant Ohlmann, (9) | Trinity (Louisville) | 4-2 |
Weight Class: 130 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Isaac Ervin | Union County | Fall | Kenny Watkins, (11) | Trinity (Louisville) | 1:39 |
Darwin Perez | Larue County | Dec | Tom Kusnir, (12) | North Oldham | 12-8 |
Matt Eck | North Hardin | Dec | Blake Kraft, (12) | Eastern | 10-4 |
Mike Seeders | Fairdale | Dec | Tyler Grimm, (9) | Johnson Central | 3-1 |
Weight Class: 135 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Ben Warner | Oldham County | Dec | Kyle Griffith, (11) | Campbell County | 7-2 |
Luke Ervin | Union County | Dec | Eric Hupp, (12) | Larue County | 15-13 |
Josh Ashbrook | Harrison County | T-Fall | Josh Back, (11) | Letcher County Central | 17-1 |
Justin Davis | Eastern | Dec | Zach Poulton, (11) | Seneca | 9-4 |
Weight Class: 140 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Andrew Mitchell | South Oldham | Fall | Chris Pearson, (12) | Bullitt Central | 5:57 |
John Thomas | Central | Dec | Chad Scott, (11) | Woodford County | 5-1 |
Malcolm Jackson | Fern Creek | Dec | Ben Case, (12) | Trinity (Louisville) | 9-2 |
Bryan Peace | Ryle | Fall | Eric Musick, (12) | Sheldon Clark | 3:34 |
Weight Class: 145 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Ben Barger | Fern Creek | Dec | Rob Caraccilo, (12) | Fort Campbell | 14-8 |
Beau Sanders | Harrison County | M-Dec | Hector Rosado, (12) | DeSales | 14-1 |
Daniel Thueneman | Scott | Fall | Mikal McNealy, (11) | Eastern | 5:28 |
Harrison Courtney | Woodford County | M-Dec | Tim Winchester, (11) | Wayne County | 10-2 |
Weight Class: 152 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Brad Hitchings | Trinity (Louisville) | M-Dec | Ryan Dillon, (11) | Conner | 13-2 |
Pat Banks | Larue County | Fall | Jeremiah Walls, (10) | Bullitt Central | 1:50 |
Mitch Ervin | Union County | Dec | John Golsby, (12) | Holmes | 10-9 |
Blake Sheehan | Woodford County | Dec | Justin Wakefield, (12) | South Oldham | 10-8 |
Weight Class: 160 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
John Wolsiefer | Fern Creek | M-Dec | Corey Ward, (12) | Harrison County | 13-4 |
Ryan Vaughn | Simon Kenton | Dec | Brad Taylor, (12) | Fort Campbell | 4-3 |
Ty Wolfe | North Hardin | Dec | James Schneider, (11) | Moore | 7-4 |
Dakoda Choate | Pleasure Ridge Park | Dec | Thomas Brownfield, (11) | Campbell County | 5-0 |
Weight Class: 171 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Jaron Singley | Whitley County | Dec | Joe Colllin, (12) | Central Hardin | 9-7 |
Curt Martin | Caldwell County | Dec | John Florence, (12) | Trinity (Louisville) | 7-2 |
Ben Rupp | Eastern | Fall | Matt Bergamini, (12) | St. Xavier | 1:59 |
Mason Reid | Ryle | M-Dec | Sheridan Likoy, (12) | Paul Dunbar | 10-2 |
Weight Class: 189 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Ryan Houchens | South Oldham | Dec | Terry Turner, (12) | Central Hardin | 5-3 |
Will Starks | Woodford County | M-Dec | Will Hogben, (10) | Ryle | 16-6 |
Ryan Kelly | Sheldon Clark | Fall | Jarrod Aull, (12) | Ohio County | 2:11 |
Mark Jones | North Hardin | Fall | Joe Raleigh, (12) | Valley | 2:38 |
Weight Class: 215 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Jordan Dockery | Seneca | Fall | Jacob Bradford, (10) | Ryle | 1:48 |
Deon Chaney | Fern Creek | Dec | Matt Green, (11) | Lafayette | 7-4 |
Derek Nickel | Doss | Dec | Doug Winters, (12) | Paul Dunbar | 8-3 |
Jake Shipp | Larue County | Fall | Adam Dials, (11) | Sheldon Clark | 3:11 |
Weight Class: 285 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Bruce Mastorovich | South Oldham | Dec | John Wise, (12) | DeSales | 2-1 |
Matt Byrd | Woodford County | Dec | Joe Embree, (12) | Larue County | 2-1 |
Anthony Bailey | Fort Knox | Dec | Billy Fuller, (11) | Campbell County | 6-4 |
Josh Young | Oldham County | Dec | Chris Espinosa, (12) | McCreary Central | 4-2 |
[Home] | [Pairings] | [Brackets] | [Teams] | [Weights] | [Results] | [Photos] |
Tourney Contact Julian Tackett, Asst. Commissioner Kentucky High School Athletic Association 280 Executive Drive Lexington KY 40505 e-mail: jtackett@khsaa.org |
Publisher Preferred Educational Software 221 Rivers Edge Drive Cherry Valley IL 61010 Phone: (888) 959-2016 e-mail: cotterk@pes-sports.com
|