Frankfort Convention Center | ||||
2007 KHSAA State Wrestling Tournament | ||||
North Hardin - 129.50 Points Ded: 1.00 | ||||
February 15-17, 2007 | ||||
[Home] | [Pairings] | [Brackets] | [Teams] | [Weights] | [Results] | [Photos] |
103 Cody Wood Record: 2- 2 |
Result | Opponent | School | How |
Lost | Luke Troxell | McCreary Central | M-Dec 11-0 |
Won | Tyler Boone | Ohio County | Fall 2:54 |
Won | Andy Lenz | Harrison County | Dec 7-3 |
Lost | Robbie Vaughn | Simon Kenton | Dec 8-2 |
112 Terrence Demery Record: 4- 2 4th Place |
Result | Opponent | School | How |
Won | Andrew Patrick | Ashland Blazer | Fall 3:50 |
Won | Ross Carpenter-Fraser | Montgomery County | M-Dec 10-2 |
Won | Jeff Warra | Seneca | M-Dec 11-3 |
Lost | Travis Sullivan | Wayne County | M-Dec 14-4 |
Won | Ross Carpenter-Fraser | Montgomery County | Dec 10-7 |
Lost | Jon Voth | Paul Dunbar | Fall 0:22 |
125 John King Record: 1- 2 |
Result | Opponent | School | How |
Won | Trey King | Southern | Fall 5:54 |
Lost | Talon Deinlein | Campbell County | M-Dec 10-1 |
Lost | Coty Lewis | Woodford County | Dec 7-3 |
130 Matt Eck Record: 4- 1 2nd Place |
Result | Opponent | School | How |
Won | Dan Miller | St. Xavier | Dec 10-8 |
Won | Nathan Speck | Lafayette | M-Dec 15-6 |
Won | Blake Kraft | Eastern | Dec 10-4 |
Won | Mike Seeders | Fairdale | Dec 5-3 |
Lost | Darwin Perez | Larue County | Dec 6-4 |
135 Johnivon Oggs Record: 5- 2 7th Place |
Result | Opponent | School | How |
Won | Kevin Turner | Simon Kenton | Dec 9-7 |
Lost | Zach Poulton | Seneca | Dec 7-3 |
Won | Robert Geralds | Christian County | Fall 4:10 |
Won | Justin Walls | Bullitt Central | Dec 8-5 |
Won | Eric Hupp | Larue County | Dec 3-1 |
Lost | Kyle Griffith | Campbell County | Dec 7-3 |
Won | Josh Back | Letcher County Central | Fall 3:59 |
140 Jerry Ledford Record: 2- 2 |
Result | Opponent | School | How |
Won | Sam Mitchell | Caldwell County | Fall 3:09 |
Lost | Malcolm Jackson | Fern Creek | Dec 10-3 |
Won | Jordon Freeman | Johnson Central | Dec 5-4 |
Lost | Jamal Mohammed | Tates Creek | Fall 4:01 |
160 Ty Wolfe Record: 4- 2 4th Place |
Result | Opponent | School | How |
Won | Nathan Ilg | Newport | T-Fall 16-1 |
Won | Brad Stafford | Sheldon Clark | Fall 1:23 |
Won | James Schneider | Moore | Dec 7-4 |
Lost | Dakoda Choate | Pleasure Ridge Park | Dec 3-2 |
Won | Corey Ward | Harrison County | Dec 7-3 |
Lost | Scott Wheeler | Larue County | Dec 7-4 |
171 Marcell Haynes Record: 2- 2 |
Result | Opponent | School | How |
Lost | Matt Bergamini | St. Xavier | Dec 8-6 |
Won | Jeremy Gardner | Franklin County | Fall 2:03 |
Won | Matt Neal | Simon Kenton | Dec 7-5 |
Lost | Cody Lasseigne | South Oldham | Dec 4-3 |
189 Mark Jones Record: 4- 1 2nd Place |
Result | Opponent | School | How |
Won | Kyle Proffitt | Caldwell County | Fall 0:23 |
Won | Jimmy Mullins | St. Xavier | Fall 1:21 |
Won | Joe Raleigh | Valley | Fall 2:38 |
Won | Ryan Kelly | Sheldon Clark | Def DFLT |
Lost | Will Starks | Woodford County | Dec 5-3 |
215 Matt Baker Record: 3- 2 |
Result | Opponent | School | How |
Won | Jamison Hughes | Daviess County | Fall 1:08 |
Lost | Deon Chaney | Fern Creek | Dec 8-4 |
Won | Brock Messina | Trinity (Louisville) | Fall 1:26 |
Won | Cam Hartman | South Oldham | Dec 5-3 |
Lost | Adam Dials | Sheldon Clark | M-Dec 12-3 |
285 Matthew Ballinge Record: 3- 2 |
Result | Opponent | School | How |
Won | Derek Farley | Moore | Fall 5:59 |
Lost | Bruce Mastorovich | South Oldham | Dec 4-1 |
Won | Tanner Flynn | Caldwell County | Fall 2:19 |
Won | Evan Bullock | Lafayette | Fall 2:53 |
Lost | Billy Fuller | Campbell County | Dec 7-3 |
[Home] | [Pairings] | [Brackets] | [Teams] | [Weights] | [Results] | [Photos] |
Tourney Contact Julian Tackett, Asst. Commissioner Kentucky High School Athletic Association 280 Executive Drive Lexington KY 40505 e-mail: jtackett@khsaa.org |
Publisher Preferred Educational Software 221 Rivers Edge Drive Cherry Valley IL 61010 Phone: (888) 959-2016 e-mail: cotterk@pes-sports.com
|