Frankfort Convention Center | ||||
2009 KHSAA State Wrestling Tournament | ||||
Consolation - 4th round | ||||
February 19-21, 2009 | ||||
[Home] | [Pairings] | [Brackets] | [Teams] | [Weights] | [Results] | [Photos] |
Weight Class: 103 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Kary Goff | Seneca | Dec | Travis Schuyler, (9) | Oldham County | 10-5 |
Wade Willen | University Heights | Dec | Brandon Abney, (11) | Tates Creek | 4-2 |
Garth Yenter | Campbell County | M-Dec | Neal Reburn, (12) | Union County | 9-0 |
Robert Bracco | Woodford County | Dec | Austin Dillow, (9) | Anderson County | 9-3 |
Weight Class: 112 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Justin Thompson | Larue County | T-Fall | Joe Rupp, (8) | Eastern | 18-3 |
Tyler Kaelin | Oldham County | Dec | Felix Casa Del Valle, (10) | Seneca | 5-2 |
Will Bryant | Lafayette | Fall | Dakota Kincer, (12) | Letcher County Central | 3:36 |
Wade Holtsclaw | John Hardin | Dec | Dustin Jaggers, (9) | Central Hardin | 6-2 |
Weight Class: 119 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Jeff Warra | Fairdale | Dec | Roy Bisenius, (9) | South Oldham | 8-6 |
Matt Young | Union County | M-Dec | Ben Joseph, (12) | Anderson County | 18-9 |
Tyler Boone | Ohio County | M-Dec | Alex Murphy, (9) | John Hardin | 11-3 |
Brent Hitchings | Trinity (Louisville) | Dec | Byron Hoskinson, (11) | St. Xavier | 5-3 |
Weight Class: 125 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Daniel Brenneman | Oldham County | Dec | Russsel Nyitrai, (10) | Eastern | 5-3 |
Kyle Terry | Central Hardin | Dec | Andy Lenz, (12) | Harrison County | 11-5 |
Caleb Schneider | Campbell County | M-Dec | Kirby Goodwine, (11) | John Hardin | 10-2 |
Sean Gillespie | Trinity (Louisville) | Dec | Kyle Honeycutt, (10) | St. Xavier | 4-3 |
Weight Class: 130 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Alex Henderson | Seneca | Dec | Cody Ward, (12) | Harrison County | 5-2 |
Shaquille Cox | Larue County | Fall | Joe Whalen, (10) | Henry Clay | 2:58 |
Bryan Thompson | Franklin County | Dec | Corey McCall, (9) | Woodford County | 5-3 |
Patrick Bunch | Ohio County | Fall | Josh Caudil, (9) | Johnson Central | 1:51 |
Weight Class: 135 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Josh Moss | Harrison County | Dec | Logan Hull, (12) | Larue County | 6-4 |
Duncan Caddell | Whitley County | M-Dec | Jack Podgorski, (12) | Henry Clay | 15-3 |
Rashawn Graham | Iroquois | Dec | Zack Roland, (11) | Ryle | 6-3 |
Josh Johnson | John Hardin | T-Fall | Tom Shirey, (10) | Eastern | 16-0 |
Weight Class: 140 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Akeem Bennett | Bullitt Central | Fall | Aaron Dodd, (10) | Wayne County | 4:08 |
Tyler Grimm | Johnson Central | Dec | Omar Jarvis, (9) | Central | 11-7 |
Korey Shotwell | Campbell County | M-Dec | Shawn Hull, (9) | Larue County | 20-9 |
Matt Brewer | Cooper | Dec | Steve Vaughn, (12) | South Oldham | 9-2 |
Weight Class: 145 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Antwan Fields | Iroquois | Dec | Brian White, (10) | Woodford County | 6-1 |
John Walton | Henry Clay | Dec | Louis Beto, (11) | Danville | 2-1 |
Steven Willbanks | Moore | Fall | Judson Pittman, (12) | Paducah Tilghman | 1:28 |
Cole Proctor | South Oldham | Dec | Nicu Alexandru, (11) | Jeffersontown | 4-2 |
Weight Class: 152 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Zach Sowder | Scott | Dec | Dair Sharipov, (11) | Jeffersontown | 12-5 |
Robert Robey | Central Hardin | Dec | Preston Adams, (12) | Conner | 9-4 |
Ross Robinson | St. Xavier | Dec | Erin McCauley, (11) | Trinity (Louisville) | 6-4 |
Court Mace | Ryle | Dec | Jordan Freeman, (12) | Johnson Central | 5-4 |
Weight Class: 160 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Connor Coyle | Ryle | Dec | Adam Lynch, (12) | Ohio County | 6-3 |
Preston Shoopman | McCreary Central | Dec | Spencer Warren, (11) | South Oldham | 10-5 |
Najee Calderon | Bryan Station | Fall | Austin Stepp, (10) | Sheldon Clark | 3:28 |
Josh Bruning | Franklin County | Dec | Cooper Bohn, (11) | Trinity (Louisville) | 6-4 |
Weight Class: 171 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Brandon Barnett | Harrison County | Dec | Jeremy Gardner, (11) | Franklin County | 8-7 |
Jordan Woolen | Ohio County | Fall | Steven Marcum, (12) | Sheldon Clark | 2:57 |
Gavin Agnew | Caldwell County | Dec | Soloman Vanover, (8) | Whitley County | 6-3 |
David George | St. Xavier | Fall | Josh Bell, (12) | Western Hills | 4:53 |
Weight Class: 189 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Ryan Houchens | South Oldham | Fall | Daniel Griggs, (12) | Tates Creek | 4:18 |
Jordan Blakemore | Southern | Forf | Jordan Tennyson, (12) | Central | FORF |
Josh Lewis | Trinity (Louisville) | Fall | Stewart Stevens, (12) | Scott | 2:05 |
Cody Mink | Wayne County | Forf | Darrick Dillard, (12) | Hopkinsville | FORF |
Weight Class: 215 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Bernard Franklin | Paducah Tilghman | Fall | Mike Snoddy, (12) | Iroquois | 4:29 |
Tyler Crow | Meade County | Fall | Mark Payne, (12) | Christian County | 3:24 |
Evan Hester | Danville | Dec | Drew Newberry, (9) | Larue County | 9-4 |
Ichiro Chiba | Oldham County | Fall | Evan Decker, (11) | Southern | 0:47 |
Weight Class: 285 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Aaron Mayes | Franklin County | Fall | Austin Jaggers, (12) | Holy Cross (Louisville) | 4:16 |
Jessie Childrey | Bryan Station | Fall | Greg Billows, (12) | North Oldham | 1:56 |
Erik Brewick | Daviess County | Def | Joe Groenfeld, (12) | Dixie Heights | DFLT |
Trey Gentry | Woodford County | Dec | Vince Staten, (10) | McCreary Central | 3-2 |
[Home] | [Pairings] | [Brackets] | [Teams] | [Weights] | [Results] | [Photos] |
Tourney Contact Julian Tackett, Asst. Commissioner KHSAA 2280 Executive Drive Lexington KY 40505 e-mail: jtackett@khsaa.org |
Publisher Preferred Educational Software 221 Rivers Edge Drive Cherry Valley IL 61010 Phone: (888) 959-2016 e-mail: cotterk@pes-sports.com
|