Frankfort Convention Center | ||||
2009 KHSAA State Wrestling Tournament | ||||
Union County - 182.00 Points | ||||
February 19-21, 2009 | ||||
[Home] | [Pairings] | [Brackets] | [Teams] | [Weights] | [Results] | [Photos] |
103 Neal Reburn Record: 2- 2 |
Result | Opponent | School | How |
Won | Yusef Mamedov | Jeffersontown | Fall 0:24 |
Won | Josh Conley | Johnson Central | Fall 5:17 |
Lost | Pat Milford | Paul Dunbar | Fall 4:41 |
Lost | Garth Yenter | Campbell County | M-Dec 9-0 |
119 Matt Young Record: 4- 2 7th Place |
Result | Opponent | School | How |
Won | Andrew Van Hoose | Pleasure Ridge Park | Fall 1:23 |
Won | Devante Unnikrishman | Fern Creek | Fall 1:34 |
Lost | Matt Zarth | Henry Clay | Fall 5:08 |
Won | Ben Joseph | Anderson County | M-Dec 18-9 |
Lost | Jeff Warra | Fairdale | Fall 4:18 |
Won | Brent Hitchings | Trinity (Louisville) | Dec 2-0 |
125 Aaron Carr Record: 5- 0 1st Place |
Result | Opponent | School | How |
Won | Caleb Short | Letcher County Central | Fall 0:34 |
Won | Caleb Schneider | Campbell County | Fall 3:34 |
Won | Daniel Brenneman | Oldham County | Fall 1:58 |
Won | Stephen Supe | Scott | Dec 9-3 |
Won | Austin Palmer | Ryle | M-Dec 10-1 |
130 Caleb Ervin Record: 5- 0 1st Place |
Result | Opponent | School | How |
Won | Patrick Underwood | Bullitt Central | Fall 0:49 |
Won | Corey McCall | Woodford County | Fall 3:35 |
Won | Alex Henderson | Seneca | Dec 4-1 |
Won | John Hale | Campbell County | M-Dec 13-2 |
Won | Jordan Murphy | John Hardin | M-Dec 10-0 |
135 Luke Ervin Record: 5- 0 1st Place |
Result | Opponent | School | How |
Won | Zach Goldsmith | DeSales | Fall 1:58 |
Won | Mike Toth | Oldham County | Fall 1:36 |
Won | Josh Johnson | John Hardin | Dec 5-4 |
Won | John Lampe | St. Xavier | Dec 5-3 |
Won | Matt Slone | Sheldon Clark | Dec 7-4 |
140 Isaac Thomas Record: 4- 1 2nd Place |
Result | Opponent | School | How |
Won | Weston Ott | Simon Kenton | T-Fall 20-5 |
Won | Houston Lundy | John Hardin | Dec 14-7 |
Won | Akeem Bennett | Bullitt Central | Dec 4-3 |
Won | Dan Thomson | North Oldham | Dec 8-6 |
Lost | Justin Davis | Eastern | Dec 11-5 |
145 Matt Burke Record: 1- 2 |
Result | Opponent | School | How |
Lost | Louis Beto | Danville | Dec 6-1 |
Won | Chris Blair | Ashland Blazer | Def DEFLT |
Lost | Antwan Fields | Iroquois | Dec 5-0 |
152 Issac Ervin Record: 5- 0 1st Place |
Result | Opponent | School | How |
Won | Zach Talton | Oldham County | T-Fall 16-1 |
Won | Erin McCauley | Trinity (Louisville) | M-Dec 10-1 |
Won | Zach Sowder | Scott | M-Dec 12-3 |
Won | Andrew Wright | Tates Creek | Dec 10-3 |
Won | Dez Jakes | Larue County | Dec 7-3 |
160 Thomas Buckman Record: 1- 2 |
Result | Opponent | School | How |
Won | Todd Sites | Johnson Central | Fall 3:36 |
Lost | Cameron Broussard | Seneca | M-Dec 10-2 |
Lost | Cooper Bohn | Trinity (Louisville) | Dec 9-6 |
171 Jake Risinger Record: 0- 2 |
Result | Opponent | School | How |
Lost | Alex Meads | Iroquois | T-Fall 20-5 |
Lost | Josh Bell | Western Hills | Fall 0:46 |
189 Timothy McKenney Record: 4- 2 5th Place |
Result | Opponent | School | How |
Won | Mark Davis | Western Hills | Fall 1:40 |
Won | Matt Hillard | Nelson County | Fall 0:14 |
Won | Jordan Tennyson | Central | Fall 3:51 |
Lost | Brad Stafford | Sheldon Clark | Dec 7-2 |
Lost | Josh Lewis | Trinity (Louisville) | Dec 4-3 |
Won | Chris Pitcher | John Hardin | Dec 6-3 |
[Home] | [Pairings] | [Brackets] | [Teams] | [Weights] | [Results] | [Photos] |
Tourney Contact Julian Tackett, Asst. Commissioner KHSAA 2280 Executive Drive Lexington KY 40505 e-mail: jtackett@khsaa.org |
Publisher Preferred Educational Software 221 Rivers Edge Drive Cherry Valley IL 61010 Phone: (888) 959-2016 e-mail: cotterk@pes-sports.com
|