Frankfort Convention Center
2009 KHSAA State Wrestling Tournament
Results: 130
February 19-21, 2009

[Home] [Pairings] [Brackets] [Teams] [Weights] [Results] [Photos]


 Championship - 1st round

Winner School How Opponent School Result
David Moore Fairdale Dec Ben Schardein, (10) DuPont Manual 4-3
Shaquille Cox Larue County Fall Cody Ward, (12) Harrison County 4:06
John Hale Campbell County T-Fall Austin Dickens, (9) Eastern 16-0
Tyler Martin Hopkinsville Fall Zack Troxell, (8) Wayne County 1:08
Alex Henderson Seneca Fall Aaron Scarberry, (9) Ashland Blazer 0:20
TJ Bates Cooper Fall Jordan Scheler, (10) Fern Creek 1:01
Corey McCall Woodford County Dec Russell Rowlett, (11) North Hardin 4-1
Caleb Ervin Union County Fall Patrick Underwood, (12) Bullitt Central 0:49
Jordan Murphy John Hardin M-Dec Caleb Lonkard, (10) Ryle 19-8
Joey Carter Meade County Dec Kyle Kochs, (10) St. Xavier 8-6
Patrick Bunch Ohio County Fall Jason Perry, (11) McCreary Central 3:22
Joe Whalen Henry Clay Fall Davis Dudley, (12) North Oldham 2:45
Stephen Norbury Simon Kenton Forf Tyrus Taylor, (11) Jeffersontown FORF
Bradon Birk Trinity (Louisville) Dec Josh Caudil, (9) Johnson Central 7-5
Jake Weedman Southern M-Dec Keaton Starks, (10) Calloway County 13-2
Bryan Thompson Franklin County Fall Thomas Ard, (10) Central Hardin 3:07

 Championship - 2nd round

Winner School How Opponent School Result
Shaquille Cox Larue County Dec David Moore, (11) Fairdale 11-4
John Hale Campbell County Dec Tyler Martin, (11) Hopkinsville 11-4
Alex Henderson Seneca M-Dec TJ Bates, (11) Cooper 11-3
Caleb Ervin Union County Fall Corey McCall, (9) Woodford County 3:35
Jordan Murphy John Hardin Fall Joey Carter, (11) Meade County 3:02
Patrick Bunch Ohio County Dec Joe Whalen, (10) Henry Clay 6-2
Stephen Norbury Simon Kenton Fall Bradon Birk, (10) Trinity (Louisville) 4:55
Bryan Thompson Franklin County Dec Jake Weedman, (10) Southern 8-5

 Consolation - 1st round

Winner School How Opponent School Result
Cody Ward Harrison County Dec Ben Schardein, (10) DuPont Manual 9-2
Zack Troxell Wayne County Fall Austin Dickens, (9) Eastern 0:58
Jordan Scheler Fern Creek Fall Aaron Scarberry, (9) Ashland Blazer 2:14
Russell Rowlett North Hardin Fall Patrick Underwood, (12) Bullitt Central 1:59
Caleb Lonkard Ryle Dec Kyle Kochs, (10) St. Xavier 8-2
Davis Dudley North Oldham Fall Jason Perry, (11) McCreary Central 2:33
Josh Caudil Johnson Central Forf Tyrus Taylor, (11) Jeffersontown FORF
Thomas Ard Central Hardin Dec Keaton Starks, (10) Calloway County 12-7

 Consolation - 2nd round

Winner School How Opponent School Result
Cody Ward Harrison County Fall Jake Weedman, (10) Southern 2:59
Bradon Birk Trinity (Louisville) Dec Zack Troxell, (8) Wayne County 7-4
Joe Whalen Henry Clay Dec Jordan Scheler, (10) Fern Creek 4-1
Russell Rowlett North Hardin M-Dec Joey Carter, (11) Meade County 16-7
Corey McCall Woodford County Dec Caleb Lonkard, (10) Ryle 5-1
TJ Bates Cooper Fall Davis Dudley, (12) North Oldham 0:23
Josh Caudil Johnson Central Dec Tyler Martin, (11) Hopkinsville 5-4
Thomas Ard Central Hardin Dec David Moore, (11) Fairdale 11-6

 Championship - Quarterfinals

Winner School How Opponent School Result
John Hale Campbell County Dec Shaquille Cox, (10) Larue County 6-4
Caleb Ervin Union County Dec Alex Henderson, (11) Seneca 4-1
Jordan Murphy John Hardin Dec Patrick Bunch, (11) Ohio County 12-8
Stephen Norbury Simon Kenton Dec Bryan Thompson, (12) Franklin County 12-10

 Consolation - 3rd round

Winner School How Opponent School Result
Cody Ward Harrison County Dec Bradon Birk, (10) Trinity (Louisville) 4-1
Joe Whalen Henry Clay Dec Russell Rowlett, (11) North Hardin 8-3
Corey McCall Woodford County Dec TJ Bates, (11) Cooper 9-8
Josh Caudil Johnson Central Fall Thomas Ard, (10) Central Hardin 3:46

 Consolation - 4th round

Winner School How Opponent School Result
Alex Henderson Seneca Dec Cody Ward, (12) Harrison County 5-2
Shaquille Cox Larue County Fall Joe Whalen, (10) Henry Clay 2:58
Bryan Thompson Franklin County Dec Corey McCall, (9) Woodford County 5-3
Patrick Bunch Ohio County Fall Josh Caudil, (9) Johnson Central 1:51

 Championship - Semifinals

Winner School How Opponent School Result
Caleb Ervin Union County M-Dec John Hale, (11) Campbell County 13-2
Jordan Murphy John Hardin Dec Stephen Norbury, (12) Simon Kenton 6-3

 Consolation - 5th round

Winner School How Opponent School Result
Shaquille Cox Larue County Dec Alex Henderson, (11) Seneca 5-3
Patrick Bunch Ohio County Dec Bryan Thompson, (12) Franklin County 9-5

 Consolation - Semifinals

Winner School How Opponent School Result
Stephen Norbury Simon Kenton Fall Shaquille Cox, (10) Larue County 2:13
Patrick Bunch Ohio County Dec John Hale, (11) Campbell County 4-2

 Finals

Winner School How Opponent School Result
Alex Henderson Seneca Dec Bryan Thompson, (12) Franklin County 8-4
Shaquille Cox Larue County Dec John Hale, (11) Campbell County 2-1
Stephen Norbury Simon Kenton M-Dec Patrick Bunch, (11) Ohio County 9-0
Caleb Ervin Union County M-Dec Jordan Murphy, (11) John Hardin 10-0


[Home] [Pairings] [Brackets] [Teams] [Weights] [Results] [Photos]

Tourney Contact
Julian Tackett, Asst. Commissioner
KHSAA
2280 Executive Drive
Lexington KY 40505
e-mail: jtackett@khsaa.org
Publisher
Preferred Educational Software
221 Rivers Edge Drive
Cherry Valley IL 61010
Phone: (888) 959-2016
e-mail: cotterk@pes-sports.com

© 2005 - All rights reserved