Frankfort Convention Center
2009 KHSAA State Wrestling Tournament
Results: 145
February 19-21, 2009

[Home] [Pairings] [Brackets] [Teams] [Weights] [Results] [Photos]


 Championship - 1st round

Winner School How Opponent School Result
Dusty Brown Campbell County T-Fall Corey Pryor, (12) Madison Central 16-0
Jeremy Bollman Oldham County Dec Ricky Wright, (12) Seneca 6-5
Louis Beto Danville Dec Matt Burke, (12) Union County 6-1
Kasey Autry Valley Fall Chris Blair, (9) Ashland Blazer 3:58
Brian White Woodford County Fall Brent Weston, (10) Fairdale 1:51
James Shinault Central Hardin Dec Clay Kuegel, (11) Apollo 9-4
Hardy Hendren Kentucky Country Day Dec Abram Deng, (12) Central 6-1
J. J. Jude Johnson Central Fall Ryan Stevens, (9) Simon Kenton 3:03
Grant Ohlmann Trinity (Louisville) Fall Vince Couch, (10) Larue County 1:22
John Walton Henry Clay Fall Andy Gilliland, (10) Cooper 5:10
Avery Ray Sheldon Clark Dec Terry Coulter, (11) Bullitt Central 3-1
Nicu Alexandru Jeffersontown Fall Judson Pittman, (12) Paducah Tilghman 3:52
Jamie Pile Nelson County Fall Daniel Urban, (11) University Heights 3:49
Antwan Fields Iroquois Dec Chris Brunker, (11) Harrison County 10-4
Zack Bolog Ryle Fall Scotty Partin, (9) Whitley County 4:36
Steven Willbanks Moore Fall Cole Proctor, (10) South Oldham 1:13

 Championship - 2nd round

Winner School How Opponent School Result
Dusty Brown Campbell County Dec Jeremy Bollman, (12) Oldham County 12-6
Louis Beto Danville M-Dec Kasey Autry, (11) Valley 16-5
Brian White Woodford County Dec James Shinault, (11) Central Hardin 8-4
J. J. Jude Johnson Central Fall Hardy Hendren, (10) Kentucky Country Day 3:17
Grant Ohlmann Trinity (Louisville) Fall John Walton, (12) Henry Clay 3:32
Nicu Alexandru Jeffersontown Dec Avery Ray, (10) Sheldon Clark 10-3
Jamie Pile Nelson County Fall Antwan Fields, (11) Iroquois 3:21
Steven Willbanks Moore T-Fall Zack Bolog, (10) Ryle 16-0

 Consolation - 1st round

Winner School How Opponent School Result
Ricky Wright Seneca Fall Corey Pryor, (12) Madison Central 4:14
Matt Burke Union County Def Chris Blair, (9) Ashland Blazer DEFLT
Clay Kuegel Apollo Fall Brent Weston, (10) Fairdale 2:31
Abram Deng Central Fall Ryan Stevens, (9) Simon Kenton 2:27
Andy Gilliland Cooper M-Dec Vince Couch, (10) Larue County 12-4
Judson Pittman Paducah Tilghman Fall Terry Coulter, (11) Bullitt Central 3:29
Chris Brunker Harrison County Dec Daniel Urban, (11) University Heights 8-2
Cole Proctor South Oldham Fall Scotty Partin, (9) Whitley County 2:12

 Consolation - 2nd round

Winner School How Opponent School Result
Zack Bolog Ryle Dec Ricky Wright, (12) Seneca 9-5
Antwan Fields Iroquois Dec Matt Burke, (12) Union County 5-0
Avery Ray Sheldon Clark Dec Clay Kuegel, (11) Apollo 7-6
John Walton Henry Clay Fall Abram Deng, (12) Central 4:37
Hardy Hendren Kentucky Country Day Fall Andy Gilliland, (10) Cooper 0:39
Judson Pittman Paducah Tilghman M-Dec James Shinault, (11) Central Hardin 12-1
Kasey Autry Valley Dec Chris Brunker, (11) Harrison County 6-3
Cole Proctor South Oldham Dec Jeremy Bollman, (12) Oldham County 7-2

 Championship - Quarterfinals

Winner School How Opponent School Result
Dusty Brown Campbell County T-Fall Louis Beto, (11) Danville 16-0
J. J. Jude Johnson Central Dec Brian White, (10) Woodford County 7-1
Grant Ohlmann Trinity (Louisville) Fall Nicu Alexandru, (11) Jeffersontown 3:49
Jamie Pile Nelson County T-Fall Steven Willbanks, (11) Moore 17-2

 Consolation - 3rd round

Winner School How Opponent School Result
Antwan Fields Iroquois M-Dec Zack Bolog, (10) Ryle 19-8
John Walton Henry Clay Dec Avery Ray, (10) Sheldon Clark 8-4
Judson Pittman Paducah Tilghman Dec Hardy Hendren, (10) Kentucky Country Day 6-5
Cole Proctor South Oldham Dec Kasey Autry, (11) Valley 2-0

 Consolation - 4th round

Winner School How Opponent School Result
Antwan Fields Iroquois Dec Brian White, (10) Woodford County 6-1
John Walton Henry Clay Dec Louis Beto, (11) Danville 2-1
Steven Willbanks Moore Fall Judson Pittman, (12) Paducah Tilghman 1:28
Cole Proctor South Oldham Dec Nicu Alexandru, (11) Jeffersontown 4-2

 Championship - Semifinals

Winner School How Opponent School Result
Dusty Brown Campbell County Dec J. J. Jude, (9) Johnson Central 3-1
Grant Ohlmann Trinity (Louisville) Fall Jamie Pile, (12) Nelson County 1:24

 Consolation - 5th round

Winner School How Opponent School Result
Antwan Fields Iroquois M-Dec John Walton, (12) Henry Clay 13-4
Cole Proctor South Oldham Fall Steven Willbanks, (11) Moore 4:29

 Consolation - Semifinals

Winner School How Opponent School Result
Antwan Fields Iroquois Dec Jamie Pile, (12) Nelson County 9-5
J. J. Jude Johnson Central Fall Cole Proctor, (10) South Oldham 2:35

 Finals

Winner School How Opponent School Result
Steven Willbanks Moore Fall John Walton, (12) Henry Clay 0:41
Jamie Pile Nelson County M-Dec Cole Proctor, (10) South Oldham 13-3
J. J. Jude Johnson Central Fall Antwan Fields, (11) Iroquois 1:31
Dusty Brown Campbell County Dec Grant Ohlmann, (11) Trinity (Louisville) 6-3


[Home] [Pairings] [Brackets] [Teams] [Weights] [Results] [Photos]

Tourney Contact
Julian Tackett, Asst. Commissioner
KHSAA
2280 Executive Drive
Lexington KY 40505
e-mail: jtackett@khsaa.org
Publisher
Preferred Educational Software
221 Rivers Edge Drive
Cherry Valley IL 61010
Phone: (888) 959-2016
e-mail: cotterk@pes-sports.com

© 2005 - All rights reserved