Frankfort Convention Center | ||||
2011 KHSAA State Wrestling Tournament | ||||
Meade County - 71.50 Points | ||||
February 17-19, 2011 | ||||
[Home] | [Pairings] | [Brackets] | [Teams] | [Weights] | [Results] | [Photos] |
103 Chris Abernathy Record: 5- 3 6th Place |
Result | Opponent | School | How |
Won | TJ Bowen | Johnson Central | Fall 0:27 |
Lost | Luke Rearic | Lafayette | Dec 12-10 (OT) |
Won | Tristin Badida | Conner | T-Fall 16-1 |
Won | Chris Gilkey | Caldwell County | T-Fall 19-2 |
Won | Mike Whalen | Henry Clay | Dec 8-6 |
Won | Nick Douglas | Southern | M-Dec 18-6 |
Lost | Luke Rearic | Lafayette | Dec 11-9 |
Lost | Conner Wilkerson | Oldham County | Dec 8-6 |
112 Wade Beeler Record: 1- 2 |
Result | Opponent | School | How |
Lost | Robert Wyatt | Johnson Central | Fall 5:71 |
Won | Anthony DeWitt | Fort Campbell | Dec 8-6 (OT) |
Lost | Romel Giddens | Southern | M-Dec 12-2 |
125 Brandon Scott Record: 6- 2 4th Place |
Result | Opponent | School | How |
Won | Jamal Ali | Jeffersontown | Fall 1:01 |
Lost | Chad Gahafer | Union County | Dec 8-6 |
Won | Quintin Newkirk | Fairdale | Fall 2:00 |
Won | Jake Sander | Ryle | T-Fall 15-0 |
Won | Robbie Vanderpool | Woodford County | Dec 2-0 (OT) |
Won | Billy Moore | Ohio County | Dec 6-4 |
Won | Jimmy Lacy | Lafayette | Dec 5-3 |
Lost | Raymundo Perez | Larue County | Dec 10-5 |
135 Garrett Kenealy Record: 5- 2 7th Place |
Result | Opponent | School | How |
Lost | Ben Schardien | DuPont Manual | Dec 7-5 |
Won | Tino Velez | South Oldham | Fall 2:51 |
Won | Johnny Meiman | Ryle | Dec 15-8 |
Won | Zack Cope | Boyle County | M-Dec 21-8 |
Won | Stephen Back | Whitley County | Fall 1:33 |
Lost | Keaton Thomas | Union County | Fall 0:54 |
Won | Austin Dillow | Anderson County | Dec 6-4 |
152 Jonah Shacklett Record: 1- 2 |
Result | Opponent | School | How |
Lost | Colton Boesch | Bishop Brossart | Fall 0:26 |
Won | Devin Reynolds | Boyle County | Fall 0:57 |
Lost | Aaron Dodd | Wayne County | Fall 1:55 |
160 Cody Hoskins Record: 3- 2 |
Result | Opponent | School | How |
Won | Drew Kinsel | Tates Creek | Fall 2:47 |
Lost | Shawn Hull | Larue County | Fall 1:21 |
Won | Steven Traylor | Fort Knox | Fall 2:45 |
Won | Andy Gilliland | Cooper | Fall 2:53 |
Lost | Rhodes Bell | Danville | Fall 3:30 |
215 Brandon Simota Record: 3- 3 8th Place |
Result | Opponent | School | How |
Won | Trevor Thompson | Conner | Fall 5:25 |
Won | Zeb White | Christian County | Def INJ |
Lost | Kyle Durbin | Eastern | Dec 10-9 |
Won | Freddy Shadeh | Tates Creek | Fall 3:54 |
Lost | Matt Hillard | Nelson County | Fall 0:37 |
Lost | Jordan Jones | Wayne County | Dec 4-3 |
285 Alec Mielke Record: 0- 2 |
Result | Opponent | School | How |
Lost | Matt Woods | Fort Campbell | Fall 0:52 |
Lost | Jared Deaton | Perry County Central | Fall 3:59 |
[Home] | [Pairings] | [Brackets] | [Teams] | [Weights] | [Results] | [Photos] |
Tourney Contact Michael Barren, Asst. Commissioner Kentucky High School Athletic Association 2280 Executive Drive Lexington KY 40505 e-mail: mbarren@khsaa.org |
Publisher Preferred Educational Software 221 Rivers Edge Drive Cherry Valley IL 61010 Phone: (888) 959-2016 e-mail: cotterk@pes-sports.com
|