Serving Kentucky's Schools and Student Athletes Since 1917

School Directory

Grant County

School Info
Logo:
School Id: # 108
Mailing Address: 715 Warsaw Road
Street Address: 715 Warsaw Road
Dry Ridge, KY 41035 9407
Phone: (859)824-9739
FAX: (859)824-9756
County: Grant
Diocese: Covington
Time Zone: Eastern
Grade: 9 - 12
Enrollment Factor: 1
Enrollment 9 - 12: 1057
Enrollment 10 - 12: 775
Enrollment 9 - 11: 813
Member Since: 1953
SB128 Status: disabled
School Region: 8
Web Site:
Athletic Department Web Site:
Designated Rep:
Brian Smallwood
Principal:
Todd Moody
Athletic Director:
Brian Smallwood
School System: Grant County Schools
820 Arnie Risen Blvd.
Williamstown, KY 41097
Phone: (859)824-3323
FAX: (859)824-3508
Supt.:
Matt Morgan
Certified Athletic Trainer:
Sandy Even
Counselor:
Haley Carr
Stadium:
Capacity: 2000
Gym:
Capacity: 2000
School Colors: Navy & Gold
Boys Nickname: Braves
Girls Nickname: Lady Braves
Varsity Sports / Activities
Sport Alignment Coach
Archery - Boys region: 5
Chad Leigh
Archery - Boys
region: 5
Chad Leigh
Archery - Girls region: 5
Chad Leigh
Archery - Girls
region: 5
Chad Leigh
Baseball region: 8, district: 32
Eugene Tucker
Baseball
region: 8, district: 32
Eugene Tucker
Basketball - Boys region: 8, district: 32
Brett Jones
Basketball - Boys
region: 8, district: 32
Brett Jones
Basketball - Girls region: 8, district: 32
Shawn West
Basketball - Girls
region: 8, district: 32
Shawn West
Bowling - Adapted (no team)
Bowling - Adapted
Bowling - Boys (no team)
Bowling - Boys
Bowling - Girls (no team)
Bowling - Girls
Bowling - Unified (no team)
Bowling - Unified
Cheerleading region: 4
Kayla Gillispie
Cheerleading
region: 4
Kayla Gillispie
Cross Country - Boys class: 3A, region: 5
Ben Spratt
Cross Country - Boys
class: 3A, region: 5
Ben Spratt
Cross Country - Girls class: 3A, region: 5
Ben Spratt
Cross Country - Girls
class: 3A, region: 5
Ben Spratt
Dance
Dance
Diving Boys (no team)
Diving Boys
Diving Girls (no team)
Diving Girls
Esports - Spring (no team)
Esports - Spring
Esports - Winter (no team)
Esports - Winter
Fast Pitch Softball region: 8, district: 32
Scott Simpson
Fast Pitch Softball
region: 8, district: 32
Scott Simpson
Field Hockey - Girls (no team)
Field Hockey - Girls
Bass Fishing - Boys region: 2
Jason Elam
Bass Fishing - Boys
region: 2
Jason Elam
Bass Fishing - Girls (no team)
Bass Fishing - Girls
Flag Football - Girls (no team)
Flag Football - Girls
Football class: 4A, district: 5
Josh Cole
Football
class: 4A, district: 5
Josh Cole
Golf - Boys region: 8
Troy Williams
Golf - Boys
region: 8
Troy Williams
Golf - Girls region: 8
Mackenzie Evans-Schweickart
Golf - Girls
region: 8
Mackenzie Evans-Schweickart
Indoor Track - Boys
Tamela Smallwood
Tanner Smith
Indoor Track - Boys
Tamela Smallwood
Tanner Smith
Indoor Track - Girls
Tanner Smith
Tamela Smallwood
Indoor Track - Girls
Tanner Smith
Tamela Smallwood
Lacrosse - Boys (no team)
Lacrosse - Boys
Lacrosse - Girls (no team)
Lacrosse - Girls
Rifle - Boys (no team)
Rifle - Boys
Rifle - Girls (no team)
Rifle - Girls
Slow Pitch Softball (no team)
Slow Pitch Softball
Soccer - Boys region: 8, district: 32
Jason Collett
Soccer - Boys
region: 8, district: 32
Jason Collett
Soccer - Girls region: 8, district: 32
Derrick Gambrell
Soccer - Girls
region: 8, district: 32
Derrick Gambrell
Swimming - Boys (no team)
Swimming - Boys
Swimming - Girls (no team)
Swimming - Girls
Team Tennis - Boys (no team)
Team Tennis - Boys
Team Tennis - Girls (no team)
Team Tennis - Girls
Tennis - Boys region: 8
Eric Herrmann
Tennis - Boys
region: 8
Eric Herrmann
Tennis - Girls region: 8
Eric Herrmann
Tennis - Girls
region: 8
Eric Herrmann
Track - Adapted (no team)
Track - Adapted
Track - Boys class: 3A, region: 5
Tanner Smith
Track - Boys
class: 3A, region: 5
Tanner Smith
Track - Girls class: 3A, region: 5
Tanner Smith
Track - Girls
class: 3A, region: 5
Tanner Smith
Track - Unified class: 3A, region: 5
Tamela Smallwood
Track - Unified
class: 3A, region: 5
Tamela Smallwood
Trap Shooting - Boys (no team)
Trap Shooting - Boys
Trap Shooting - Girls (no team)
Trap Shooting - Girls
Volleyball - Boys (no team)
Volleyball - Boys
Volleyball - Girls region: 8, district: 32
Stephanie Russell
Volleyball - Girls
region: 8, district: 32
Stephanie Russell
Wrestling - Boys region: 6
Christopher Webster
Wrestling - Boys
region: 6
Christopher Webster
Wrestling - Girls (no team)
Wrestling - Girls
Junior Varsity Sports / Activities
Sport Alignment Coach
Archery - Boys (no team)
Archery - Boys
Archery - Girls (no team)
Archery - Girls
Baseball region: 8, district: 32
Michael Robinson
Baseball
region: 8, district: 32
Michael Robinson
Basketball - Boys region: 8, district: 32
Derrick Link
Brett Jones
Basketball - Boys
region: 8, district: 32
Derrick Link
Brett Jones
Basketball - Girls region: 8, district: 32
Karlyn McCoy
Shawn West
Basketball - Girls
region: 8, district: 32
Karlyn McCoy
Shawn West
Bowling - Adapted (no team)
Bowling - Adapted
Bowling - Boys (no team)
Bowling - Boys
Bowling - Girls (no team)
Bowling - Girls
Bowling - Unified (no team)
Bowling - Unified
Cheerleading (no team)
Cheerleading
Cross Country - Boys class: 3A, region: 5
Ben Spratt
Cross Country - Boys
class: 3A, region: 5
Ben Spratt
Cross Country - Girls class: 3A, region: 5
Ben Spratt
Cross Country - Girls
class: 3A, region: 5
Ben Spratt
Dance (no team)
Dance
Diving Boys (no team)
Diving Boys
Diving Girls (no team)
Diving Girls
Fast Pitch Softball region: 8, district: 32
Jessica Smith
Fast Pitch Softball
region: 8, district: 32
Jessica Smith
Field Hockey - Girls (no team)
Field Hockey - Girls
Bass Fishing - Boys (no team)
Bass Fishing - Boys
Bass Fishing - Girls (no team)
Bass Fishing - Girls
Flag Football - Girls (no team)
Flag Football - Girls
Football class: 4A, district: 5
Paul Middleton
Josh Cole
Football
class: 4A, district: 5
Paul Middleton
Josh Cole
Golf - Boys (no team)
Golf - Boys
Golf - Girls (no team)
Golf - Girls
Indoor Track - Boys (no team)
Indoor Track - Boys
Indoor Track - Girls (no team)
Indoor Track - Girls
Volleyball - Boys (no team)
Volleyball - Boys
Lacrosse - Boys (no team)
Lacrosse - Boys
Lacrosse - Girls (no team)
Lacrosse - Girls
Rifle - Boys (no team)
Rifle - Boys
Rifle - Girls (no team)
Rifle - Girls
Slow Pitch Softball (no team)
Slow Pitch Softball
Soccer - Boys region: 8, district: 32
Soccer - Boys
region: 8, district: 32
Soccer - Girls region: 8, district: 32
Ilissa Brown
Derrick Gambrell
Soccer - Girls
region: 8, district: 32
Ilissa Brown
Derrick Gambrell
Swimming - Boys (no team)
Swimming - Boys
Swimming - Girls (no team)
Swimming - Girls
Team Tennis - Boys (no team)
Team Tennis - Boys
Team Tennis - Girls (no team)
Team Tennis - Girls
Volleyball - Girls region: 8, district: 32
Samuel Ryan
Stephanie Russell
Volleyball - Girls
region: 8, district: 32
Samuel Ryan
Stephanie Russell
Tennis - Boys (no team)
Tennis - Boys
Tennis - Girls (no team)
Tennis - Girls
Track - Adapted (no team)
Track - Adapted
Track - Boys (no team)
Track - Boys
Track - Girls (no team)
Track - Girls
Track - Unified (no team)
Track - Unified
Trap Shooting - Boys (no team)
Trap Shooting - Boys
Trap Shooting - Girls (no team)
Trap Shooting - Girls
Wrestling - Boys region: 6
Christopher Webster
Wrestling - Boys
region: 6
Christopher Webster
Wrestling - Girls (no team)
Wrestling - Girls
Freshman Sports / Activities
Sport Alignment Coach
Archery - Boys (no team)
Archery - Boys
Archery - Girls (no team)
Archery - Girls
Baseball region: 8, district: 32
Eugene Tucker
Chris Turner
Baseball
region: 8, district: 32
Eugene Tucker
Chris Turner
Basketball - Boys region: 8, district: 32
Brett Jones
Basketball - Boys
region: 8, district: 32
Brett Jones
Basketball - Girls region: 8, district: 32
Michael Camacho
Shawn West
Basketball - Girls
region: 8, district: 32
Michael Camacho
Shawn West
Bowling - Adapted (no team)
Bowling - Adapted
Bowling - Boys (no team)
Bowling - Boys
Bowling - Girls (no team)
Bowling - Girls
Bowling - Unified (no team)
Bowling - Unified
Cheerleading (no team)
Cheerleading
Cross Country - Boys (no team)
Cross Country - Boys
Cross Country - Girls (no team)
Cross Country - Girls
Dance (no team)
Dance
Diving Boys (no team)
Diving Boys
Diving Girls (no team)
Diving Girls
Fast Pitch Softball (no team)
Fast Pitch Softball
Field Hockey - Girls (no team)
Field Hockey - Girls
Bass Fishing - Boys (no team)
Bass Fishing - Boys
Bass Fishing - Girls (no team)
Bass Fishing - Girls
Flag Football - Girls (no team)
Flag Football - Girls
Football (no team)
Football
Golf - Boys (no team)
Golf - Boys
Golf - Girls (no team)
Golf - Girls
Indoor Track - Boys (no team)
Indoor Track - Boys
Indoor Track - Girls (no team)
Indoor Track - Girls
Lacrosse - Boys (no team)
Lacrosse - Boys
Lacrosse - Girls (no team)
Lacrosse - Girls
Rifle - Boys (no team)
Rifle - Boys
Rifle - Girls (no team)
Rifle - Girls
Slow Pitch Softball (no team)
Slow Pitch Softball
Soccer - Boys (no team)
Soccer - Boys
Soccer - Girls (no team)
Soccer - Girls
Swimming - Boys (no team)
Swimming - Boys
Swimming - Girls (no team)
Swimming - Girls
Tennis - Boys (no team)
Tennis - Boys
Tennis - Girls (no team)
Tennis - Girls
Track - Adapted (no team)
Track - Adapted
Track - Boys (no team)
Track - Boys
Track - Girls (no team)
Track - Girls
Track - Unified (no team)
Track - Unified
Trap Shooting - Boys (no team)
Trap Shooting - Boys
Trap Shooting - Girls (no team)
Trap Shooting - Girls
Volleyball - Boys (no team)
Volleyball - Boys
Volleyball - Girls region: 8, district: 32
Stephanie Russell
Machelle Ryan
Volleyball - Girls
region: 8, district: 32
Stephanie Russell
Machelle Ryan
Wrestling - Boys (no team)
Wrestling - Boys
Wrestling - Girls (no team)
Wrestling - Girls


icon-angle icon-bars icon-times