Serving Kentucky's Schools and Student Athletes Since 1917

School Directory

Beechwood

School Info
Logo:
School Id: # 15
Mailing Address: 54 Beechwood Rd
Street Address: 54 Beechwood Rd
Ft. Mitchell, KY 41017 2786
Phone: (859)331-1220
FAX: (859)426-3744
County: Kenton
Diocese: Covington
Time Zone: Eastern
Grade: 7 - 12
Enrollment Factor: 1
Enrollment 9 - 12: 496
Enrollment 10 - 12: 371
Enrollment 9 - 11: 375
Member Since: 1932
SB128 Status: enabled
School Region: 9
Web Site: https://www.beechwood.kyschools.us/
Athletic Department Web Site: https://www.beechwood.kyschools.us/Athletics/Conte
Designated Rep:
Ryan Booth
Principal:
Alan Yanke
Athletic Director:
Ryan Booth
School System: Beechwood Independent Schools
54 Beechwood Rd
Ft Mitchell, KY 41017
Phone: (859)331-1220
FAX: (859)331-7528
Supt.:
Mike Stacy
Certified Athletic Trainer:
Brandon Slusher
Counselor:
Michael Brinkman
Stadium: Edgar McNabb
Capacity: 2000
Gym:
Capacity: 900
School Colors: Red & White
Boys Nickname: Tigers
Girls Nickname: Tigers
Varsity Sports / Activities
Sport Alignment Coach
Archery - Boys region: 6
Eric Gorlewski
Archery - Boys
region: 6
Eric Gorlewski
Archery - Girls (no team)
Archery - Girls
Baseball region: 9, district: 35
Kevin Gray
Baseball
region: 9, district: 35
Kevin Gray
Basketball - Boys region: 9, district: 35
Ross Hart
Basketball - Boys
region: 9, district: 35
Ross Hart
Basketball - Girls region: 9, district: 35
Isaac Speicher
Basketball - Girls
region: 9, district: 35
Isaac Speicher
Bowling - Adapted (no team)
Bowling - Adapted
Bowling - Boys region: 6
Dan Bedinghaus
Bowling - Boys
region: 6
Dan Bedinghaus
Bowling - Girls region: 6
Grant Bedinghaus
Bowling - Girls
region: 6
Grant Bedinghaus
Bowling - Unified region: 6
Michael Murphy
Bowling - Unified
region: 6
Michael Murphy
Cheerleading (no team)
Cheerleading
Cross Country - Boys class: 1A, region: 4
Patricia Sturgeon
Cross Country - Boys
class: 1A, region: 4
Patricia Sturgeon
Cross Country - Girls class: 1A, region: 4
Patricia Sturgeon
Cross Country - Girls
class: 1A, region: 4
Patricia Sturgeon
Dance (no team)
Dance
Diving Boys (no team)
Diving Boys
Diving Girls (no team)
Diving Girls
Esports - Spring
Tanner Stacy
Esports - Spring
Tanner Stacy
Esports - Winter (no team)
Esports - Winter
Fast Pitch Softball region: 9, district: 35
Chris Scott
Fast Pitch Softball
region: 9, district: 35
Chris Scott
Field Hockey - Girls (no team)
Field Hockey - Girls
Bass Fishing - Boys (no team)
Bass Fishing - Boys
Bass Fishing - Girls (no team)
Bass Fishing - Girls
Flag Football - Girls (no team)
Flag Football - Girls
Football class: 2A, district: 5
Jay Volker
Football
class: 2A, district: 5
Jay Volker
Golf - Boys region: 7
Ryan Booth
Golf - Boys
region: 7
Ryan Booth
Golf - Girls region: 7
Heather Mullins
Golf - Girls
region: 7
Heather Mullins
Indoor Track - Boys (no team)
Indoor Track - Boys
Indoor Track - Girls (no team)
Indoor Track - Girls
Lacrosse - Boys (no team)
Lacrosse - Boys
Lacrosse - Girls (no team)
Lacrosse - Girls
Rifle - Boys (no team)
Rifle - Boys
Rifle - Girls (no team)
Rifle - Girls
Slow Pitch Softball (no team)
Slow Pitch Softball
Soccer - Boys region: 9, district: 35
Zachary Young
Soccer - Boys
region: 9, district: 35
Zachary Young
Soccer - Girls region: 9, district: 35
Guima Camil
Soccer - Girls
region: 9, district: 35
Guima Camil
Swimming - Boys region: 7
Chris Konerman
Kristina Jenny
Swimming - Boys
region: 7
Chris Konerman
Kristina Jenny
Swimming - Girls region: 7
Chris Konerman
Kristina Jenny
Swimming - Girls
region: 7
Chris Konerman
Kristina Jenny
Team Tennis - Boys (no team)
Team Tennis - Boys
Team Tennis - Girls (no team)
Team Tennis - Girls
Tennis - Boys region: 9
Nick Benge
Tennis - Boys
region: 9
Nick Benge
Tennis - Girls region: 9
Barbara Wentz
Tennis - Girls
region: 9
Barbara Wentz
Track - Adapted (no team)
Track - Adapted
Track - Boys class: 1A, region: 4
David Meyers
Track - Boys
class: 1A, region: 4
David Meyers
Track - Girls class: 1A, region: 4
David Meyers
Track - Girls
class: 1A, region: 4
David Meyers
Track - Unified (no team)
Track - Unified
Trap Shooting - Boys (no team)
Trap Shooting - Boys
Trap Shooting - Girls (no team)
Trap Shooting - Girls
Volleyball - Boys (no team)
Volleyball - Boys
Volleyball - Girls region: 9, district: 35
Matt Long
Volleyball - Girls
region: 9, district: 35
Matt Long
Wrestling - Boys (no team)
Wrestling - Boys
Wrestling - Girls (no team)
Wrestling - Girls
Junior Varsity Sports / Activities
Sport Alignment Coach
Archery - Boys (no team)
Archery - Boys
Archery - Girls (no team)
Archery - Girls
Baseball region: 9, district: 35
Keith Hightchew
Baseball
region: 9, district: 35
Keith Hightchew
Basketball - Boys region: 9, district: 35
Jared Drewes
Basketball - Boys
region: 9, district: 35
Jared Drewes
Basketball - Girls region: 9, district: 35
Kaela Saner
Basketball - Girls
region: 9, district: 35
Kaela Saner
Bowling - Adapted (no team)
Bowling - Adapted
Bowling - Boys (no team)
Bowling - Boys
Bowling - Girls (no team)
Bowling - Girls
Bowling - Unified (no team)
Bowling - Unified
Cheerleading (no team)
Cheerleading
Cross Country - Boys (no team)
Cross Country - Boys
Cross Country - Girls (no team)
Cross Country - Girls
Dance (no team)
Dance
Diving Boys (no team)
Diving Boys
Diving Girls (no team)
Diving Girls
Fast Pitch Softball region: 9, district: 35
Jess Tieke
Fast Pitch Softball
region: 9, district: 35
Jess Tieke
Field Hockey - Girls (no team)
Field Hockey - Girls
Bass Fishing - Boys (no team)
Bass Fishing - Boys
Bass Fishing - Girls (no team)
Bass Fishing - Girls
Flag Football - Girls (no team)
Flag Football - Girls
Football class: 2A, district: 5
Ryan Baugh
Football
class: 2A, district: 5
Ryan Baugh
Golf - Boys region: 7
Ryan Booth
Golf - Boys
region: 7
Ryan Booth
Golf - Girls region: 7
Heather Mullins
Golf - Girls
region: 7
Heather Mullins
Indoor Track - Boys (no team)
Indoor Track - Boys
Indoor Track - Girls (no team)
Indoor Track - Girls
Volleyball - Boys (no team)
Volleyball - Boys
Lacrosse - Boys (no team)
Lacrosse - Boys
Lacrosse - Girls (no team)
Lacrosse - Girls
Rifle - Boys (no team)
Rifle - Boys
Rifle - Girls (no team)
Rifle - Girls
Slow Pitch Softball (no team)
Slow Pitch Softball
Soccer - Boys region: 9, district: 35
Zachary Young
Soccer - Boys
region: 9, district: 35
Zachary Young
Soccer - Girls region: 9, district: 35
Callum Aitken
Soccer - Girls
region: 9, district: 35
Callum Aitken
Swimming - Boys (no team)
Swimming - Boys
Swimming - Girls (no team)
Swimming - Girls
Team Tennis - Boys (no team)
Team Tennis - Boys
Team Tennis - Girls (no team)
Team Tennis - Girls
Volleyball - Girls region: 9, district: 35
Ashley Bush
Volleyball - Girls
region: 9, district: 35
Ashley Bush
Tennis - Boys (no team)
Tennis - Boys
Tennis - Girls region: 9
Barbara Wentz
Tennis - Girls
region: 9
Barbara Wentz
Track - Adapted (no team)
Track - Adapted
Track - Boys class: 1A, region: 4
David Meyers
Track - Boys
class: 1A, region: 4
David Meyers
Track - Girls class: 1A, region: 4
David Meyers
Track - Girls
class: 1A, region: 4
David Meyers
Track - Unified (no team)
Track - Unified
Trap Shooting - Boys (no team)
Trap Shooting - Boys
Trap Shooting - Girls (no team)
Trap Shooting - Girls
Wrestling - Boys (no team)
Wrestling - Boys
Wrestling - Girls (no team)
Wrestling - Girls
Freshman Sports / Activities
Sport Alignment Coach
Archery - Boys (no team)
Archery - Boys
Archery - Girls (no team)
Archery - Girls
Baseball region: 9, district: 35
Bryan Norton
Baseball
region: 9, district: 35
Bryan Norton
Basketball - Boys region: 9, district: 35
Owen Alcorn
Basketball - Boys
region: 9, district: 35
Owen Alcorn
Basketball - Girls (no team)
Basketball - Girls
Bowling - Adapted (no team)
Bowling - Adapted
Bowling - Boys (no team)
Bowling - Boys
Bowling - Girls (no team)
Bowling - Girls
Bowling - Unified (no team)
Bowling - Unified
Cheerleading (no team)
Cheerleading
Cross Country - Boys (no team)
Cross Country - Boys
Cross Country - Girls (no team)
Cross Country - Girls
Dance (no team)
Dance
Diving Boys (no team)
Diving Boys
Diving Girls (no team)
Diving Girls
Fast Pitch Softball (no team)
Fast Pitch Softball
Field Hockey - Girls (no team)
Field Hockey - Girls
Bass Fishing - Boys (no team)
Bass Fishing - Boys
Bass Fishing - Girls (no team)
Bass Fishing - Girls
Flag Football - Girls (no team)
Flag Football - Girls
Football class: 2A, district: 5
Justin Weyer
Football
class: 2A, district: 5
Justin Weyer
Golf - Boys (no team)
Golf - Boys
Golf - Girls (no team)
Golf - Girls
Indoor Track - Boys (no team)
Indoor Track - Boys
Indoor Track - Girls (no team)
Indoor Track - Girls
Lacrosse - Boys (no team)
Lacrosse - Boys
Lacrosse - Girls (no team)
Lacrosse - Girls
Rifle - Boys (no team)
Rifle - Boys
Rifle - Girls (no team)
Rifle - Girls
Slow Pitch Softball (no team)
Slow Pitch Softball
Soccer - Boys (no team)
Soccer - Boys
Soccer - Girls (no team)
Soccer - Girls
Swimming - Boys (no team)
Swimming - Boys
Swimming - Girls (no team)
Swimming - Girls
Tennis - Boys (no team)
Tennis - Boys
Tennis - Girls (no team)
Tennis - Girls
Track - Adapted (no team)
Track - Adapted
Track - Boys (no team)
Track - Boys
Track - Girls (no team)
Track - Girls
Track - Unified (no team)
Track - Unified
Trap Shooting - Boys (no team)
Trap Shooting - Boys
Trap Shooting - Girls (no team)
Trap Shooting - Girls
Volleyball - Boys (no team)
Volleyball - Boys
Volleyball - Girls region: 9, district: 35
Shannon Lewandowski
Volleyball - Girls
region: 9, district: 35
Shannon Lewandowski
Wrestling - Boys (no team)
Wrestling - Boys
Wrestling - Girls (no team)
Wrestling - Girls


icon-angle icon-bars icon-times