2017 State Tennis Day 3 Results

May 18, 2017 Tennis Working

GIRLS’ SINGLES

Semifinals
(1)Eva Borders (11) (St. Francis) def (4)Sophia Shiben (9) (McCracken County) 6-1; 6-1
(2)Michelle McKamey (12) (McCracken County) def Priya Sukkanha (11) (Oneida Baptist Institute) 6-2; 6-0
Finals
(1)Eva Borders (11) (St. Francis) def (2)Michelle McKamey (12) (McCracken County) 6-1; 6-2

GIRLS’ DOUBLES

Semifinals
Poat, Danni (9) / Puryear, Shelby (8) (1) (McCracken County) def Pattabiraman, Maha (11) / Pattabiraman, Meena (11) (9) (DuPont Manual) 7-6; (5); 6-4
Beavin, Katie (8) / Beavin, Emma (8) (2) (North Oldham) def Gardner, Grace (9) / Moore, Lauren (11) (5) (Scott County) 6-7; 7-5; 1-0(4)
Finals
Beavin, Katie (8) / Beavin, Emma (8) (2) (North Oldham) def Poat, Danni (9) / Puryear, Shelby (8) (1) (McCracken County) 0-6; 6-2; 1-0(5)

BOYS’ SINGLES

Semifinals
(4)Matt Halpin (10) (Paul Laurence Dunbar) def (1)Alex Wesbrooks (11) (St. Xavier) 2-6; 1-0(1)
(2)Drew Singerman (12) (St. Xavier) def (5)Presley Thieneman (9) (Trinity (Louisville)) 6-2; 6-3
Finals
(4)Matt Halpin (10) (Paul Laurence Dunbar) def (2)Drew Singerman (12) (St. Xavier) 7-6(4); 6-3

BOYS’ DOUBLES

Semifinals
Blanford, Spencer (12) / Cameron, Preston (11) (1) (St. Xavier) def Andrews, Will (11) / Telfer, Matt (12) (5) (Henry Clay) 6-3; 6-0
Bilderback, Brody (12) / Sparks, Tanner (12) (5) (West Jessamine) def Chou, Brandon (10) / Rueff, Sam (12) (2) (Trinity (Louisville)) 6-2; 6-4
Finals
Blanford, Spencer (12) / Cameron, Preston (11) (1) (St. Xavier) def Bilderback, Brody (12) / Sparks, Tanner (12) (5) (West Jessamine) 6-3; 6-2

GIRLS’ TEAM STANDINGS
1. McCracken County – 15
T-2. DuPont Manual – 8
T-2. Sacred Heart – 8
T-2. North Oldham – 8

BOYS’ TEAM STANDINGS
1. St. Xavier – 18
2. Trinity (Lou.) – 12
T-3. Henry Clay – 9
T-3. Ashland Blazer – 9

AWARD WINNERS

Midway University/KHSAA Female Student-Athlete of the Year – Abby Birk, Sacred Heart

Boys’ All-State Teams
Alex Wesbrooks, St. Xavier; Noah Tapp, Henry Clay; Matt Halpin, Paul Laurence Dunbar; Choopat Suvimolstean, Oneida Baptist Institute; Presley Thieneman, Trinity (Louisville); Caleb Buckman, Owensboro Catholic; Robby Crick, Ashland Blazer; Drew Singerman, St. Xavier; Spencer Blanford St. Xavier; Preston Cameron, St. Xavier; Will Andrews, Henry Clay; Matt Telfer, Henry Clay; Brody Bilderback, West Jessamine; Tanner Sparks, West Jessamine; Brandon Chou, Trinity (Louisville); Sam Rueff, Trinity (Louisville); Jared Haught, Covington Catholic; Austin Schneller, Greenwood; Erich Endres, DuPont Manual; William Frye, Ashland Blazer; Chandler Nguyen, Russell; Anthony Bosch, Covington Catholic

Girls’ All-State Team
Eva Borders, St Francis; Amanda Miller, Lexington Catholic; Sophia Shiben, McCracken County; Madison Hill, Greenup County; Elizabeth Hamilton, Ryle; Priya Sukkanha, Oneida Baptist; Olivia Gallagher, Scott County; Michelle McCamey, McCracken County; Danny Poat, McCracken County; Shelby Puryear, McCracken County; Meena Pattabiraman, DuPont Manual; Maha Pattabiraman, DuPont Manual; Grace Gardner, Scott County; Lauren Moore, Scott County; Katie Bevin, North Oldham; Emma Bevin, North Oldham; Sarah Brown, Owensboro Catholic; Hannah Lowman, North Hardin; Caroline Cox, Lou. Collegiate; Josephine Meyer-Hogan, Notre Dame Academy; Kylie Moellering, Notre Dame Academy; Madison Campbell, Henry Clay; Catherine Meadows, Notre Dame