School Directory
West Jessamine
School Info
Logo: | |
School Id: | # 319 |
Mailing Address: | 2101 Wilmore Road |
Street Address: | 2101 Wilmore Road
Nicholasville, KY 40356 |
Phone: | (859)887-2421 |
FAX: | (859)887-8854 |
County: | Jessamine |
Diocese: | Lexington |
Time Zone: | Eastern |
Grade: | 9 - 12 |
Enrollment Factor: | 1 |
Enrollment 9 - 12: | 1355 |
Enrollment 10 - 12: | 996 |
Enrollment 9 - 11: | 1033 |
Member Since: | 1997 |
SB128 Status: | enabled |
School Region: | 12 |
Web Site: | |
Athletic Department Web Site: | https://www.wjcolts.com |
Designated Rep: | Mark Miracle |
Principal: | Brady Thornton |
Athletic Director: | Mark Miracle |
School System: | Jessamine County Schools
871 Wilmore Rd. Nicholasville, KY 40356 |
Phone: | (859)885-4179 |
FAX: | (859)887-4811 |
Supt.: | Matt Moore |
Certified Athletic Trainer: | Dean Geary |
Counselor: | Autumn McMillen |
Stadium: | |
Capacity: | 3800 |
Gym: | |
Capacity: | 1700 |
School Colors: | Red,White,Colum.Blue |
Boys Nickname: | Colts |
Girls Nickname: | Colts |
Varsity Sports / Activities
Sport | Alignment | Coach |
Archery - Boys | region: 9 | Kevin Grimes |
Archery - Boys
region: 9
Kevin Grimes |
||
Archery - Girls | region: 9 | Jamie Johnson |
Archery - Girls
region: 9
Jamie Johnson |
||
Baseball | region: 12, district: 46 | Rob Buchanan |
Baseball
region: 12, district: 46
Rob Buchanan |
||
Basketball - Boys | region: 12, district: 46 | Taylor Harper |
Basketball - Boys
region: 12, district: 46
Taylor Harper |
||
Basketball - Girls | region: 12, district: 46 | Matt Hilkens |
Basketball - Girls
region: 12, district: 46
Matt Hilkens |
||
Bowling - Adapted | (no team) | |
Bowling - Adapted
|
||
Bowling - Boys | region: 8 | Jarrod Wafford Donald Welch |
Bowling - Boys
region: 8
Jarrod Wafford Donald Welch |
||
Bowling - Girls | region: 8 | Donald Welch |
Bowling - Girls
region: 8
Donald Welch |
||
Bowling - Unified | region: 8 | Donald Welch Jarrod Wafford |
Bowling - Unified
region: 8
Donald Welch Jarrod Wafford |
||
Cheerleading | region: 6 | Noah Laman |
Cheerleading
region: 6
Noah Laman |
||
Cross Country - Boys | class: 3A, region: 7 | Hayden Dwyer Grant Rowe |
Cross Country - Boys
class: 3A, region: 7
Hayden Dwyer Grant Rowe |
||
Cross Country - Girls | class: 3A, region: 7 | Hayden Dwyer Grant Rowe |
Cross Country - Girls
class: 3A, region: 7
Hayden Dwyer Grant Rowe |
||
Dance | region: 3 | Ryan Bird |
Dance
region: 3
Ryan Bird |
||
Diving Boys | (no team) | |
Diving Boys
|
||
Diving Girls | (no team) | |
Diving Girls
|
||
Esports - Spring | Hunter Camp |
|
Esports - Spring
Hunter Camp |
||
Esports - Winter | Hunter Camp |
|
Esports - Winter
Hunter Camp |
||
Fast Pitch Softball | region: 12, district: 46 | Amy Wymer |
Fast Pitch Softball
region: 12, district: 46
Amy Wymer |
||
Field Hockey - Girls | (no team) | |
Field Hockey - Girls
|
||
Bass Fishing - Boys | region: 2 | Robert Horn David Cheek |
Bass Fishing - Boys
region: 2
Robert Horn David Cheek |
||
Bass Fishing - Girls | (no team) | |
Bass Fishing - Girls
|
||
Flag Football - Girls | (no team) | |
Flag Football - Girls
|
||
Football | class: 5A, district: 7 | Scott Marsh |
Football
class: 5A, district: 7
Scott Marsh |
||
Golf - Boys | region: 4 | Shaun Gordon |
Golf - Boys
region: 4
Shaun Gordon |
||
Golf - Girls | region: 4 | Scott Bender |
Golf - Girls
region: 4
Scott Bender |
||
Indoor Track - Boys | William Carter |
|
Indoor Track - Boys
William Carter |
||
Indoor Track - Girls | William Carter |
|
Indoor Track - Girls
William Carter |
||
Lacrosse - Boys | (no team) | |
Lacrosse - Boys
|
||
Lacrosse - Girls | (no team) | |
Lacrosse - Girls
|
||
Rifle - Boys | (no team) | |
Rifle - Boys
|
||
Rifle - Girls | (no team) | |
Rifle - Girls
|
||
Slow Pitch Softball | (no team) | |
Slow Pitch Softball
|
||
Soccer - Boys | region: 12, district: 46 | Brock Sutherland |
Soccer - Boys
region: 12, district: 46
Brock Sutherland |
||
Soccer - Girls | region: 12, district: 46 | Benjamin Hall-Volpenhein |
Soccer - Girls
region: 12, district: 46
Benjamin Hall-Volpenhein |
||
Swimming - Boys | region: 6 | Conrhod Zonio |
Swimming - Boys
region: 6
Conrhod Zonio |
||
Swimming - Girls | region: 6 | Conrhod Zonio |
Swimming - Girls
region: 6
Conrhod Zonio |
||
Team Tennis - Boys | (no team) | |
Team Tennis - Boys
|
||
Team Tennis - Girls | (no team) | |
Team Tennis - Girls
|
||
Tennis - Boys | region: 12 | Cody Harris |
Tennis - Boys
region: 12
Cody Harris |
||
Tennis - Girls | region: 12 | Kevin Crouse |
Tennis - Girls
region: 12
Kevin Crouse |
||
Track - Adapted | (no team) | |
Track - Adapted
|
||
Track - Boys | class: 3A, region: 7 | William Carter |
Track - Boys
class: 3A, region: 7
William Carter |
||
Track - Girls | class: 3A, region: 7 | William Carter |
Track - Girls
class: 3A, region: 7
William Carter |
||
Track - Unified | (no team) | |
Track - Unified
|
||
Trap Shooting - Boys | (no team) | |
Trap Shooting - Boys
|
||
Trap Shooting - Girls | (no team) | |
Trap Shooting - Girls
|
||
Volleyball - Boys | (no team) | |
Volleyball - Boys
|
||
Volleyball - Girls | region: 12, district: 46 | William Bird |
Volleyball - Girls
region: 12, district: 46
William Bird |
||
Wrestling - Boys | region: 6 | John Hazlett |
Wrestling - Boys
region: 6
John Hazlett |
||
Wrestling - Girls | region: 6 | John Hazlett |
Wrestling - Girls
region: 6
John Hazlett |
Junior Varsity Sports / Activities
Sport | Alignment | Coach |
Archery - Boys | (no team) | |
Archery - Boys
|
||
Archery - Girls | (no team) | |
Archery - Girls
|
||
Baseball | region: 12, district: 46 | Rob Buchanan Matthew Hartley |
Baseball
region: 12, district: 46
Rob Buchanan Matthew Hartley |
||
Basketball - Boys | region: 12, district: 46 | Taylor Harper |
Basketball - Boys
region: 12, district: 46
Taylor Harper |
||
Basketball - Girls | region: 12, district: 46 | Matt Hilkens |
Basketball - Girls
region: 12, district: 46
Matt Hilkens |
||
Bowling - Adapted | (no team) | |
Bowling - Adapted
|
||
Bowling - Boys | (no team) | |
Bowling - Boys
|
||
Bowling - Girls | (no team) | |
Bowling - Girls
|
||
Bowling - Unified | (no team) | |
Bowling - Unified
|
||
Cheerleading | (no team) | |
Cheerleading
|
||
Cross Country - Boys | (no team) | |
Cross Country - Boys
|
||
Cross Country - Girls | (no team) | |
Cross Country - Girls
|
||
Dance | (no team) | |
Dance
|
||
Diving Boys | (no team) | |
Diving Boys
|
||
Diving Girls | (no team) | |
Diving Girls
|
||
Fast Pitch Softball | region: 12, district: 46 | Brad Hobgood |
Fast Pitch Softball
region: 12, district: 46
Brad Hobgood |
||
Field Hockey - Girls | (no team) | |
Field Hockey - Girls
|
||
Bass Fishing - Boys | (no team) | |
Bass Fishing - Boys
|
||
Bass Fishing - Girls | (no team) | |
Bass Fishing - Girls
|
||
Flag Football - Girls | (no team) | |
Flag Football - Girls
|
||
Football | class: 5A, district: 7 | Scott Marsh |
Football
class: 5A, district: 7
Scott Marsh |
||
Golf - Boys | (no team) | |
Golf - Boys
|
||
Golf - Girls | (no team) | |
Golf - Girls
|
||
Indoor Track - Boys | (no team) | |
Indoor Track - Boys
|
||
Indoor Track - Girls | (no team) | |
Indoor Track - Girls
|
||
Volleyball - Boys | (no team) | |
Volleyball - Boys
|
||
Lacrosse - Boys | (no team) | |
Lacrosse - Boys
|
||
Lacrosse - Girls | (no team) | |
Lacrosse - Girls
|
||
Rifle - Boys | (no team) | |
Rifle - Boys
|
||
Rifle - Girls | (no team) | |
Rifle - Girls
|
||
Slow Pitch Softball | (no team) | |
Slow Pitch Softball
|
||
Soccer - Boys | region: 12, district: 46 | Brock Sutherland |
Soccer - Boys
region: 12, district: 46
Brock Sutherland |
||
Soccer - Girls | region: 12, district: 46 | Benjamin Hall-Volpenhein |
Soccer - Girls
region: 12, district: 46
Benjamin Hall-Volpenhein |
||
Swimming - Boys | (no team) | |
Swimming - Boys
|
||
Swimming - Girls | (no team) | |
Swimming - Girls
|
||
Team Tennis - Boys | (no team) | |
Team Tennis - Boys
|
||
Team Tennis - Girls | (no team) | |
Team Tennis - Girls
|
||
Volleyball - Girls | region: 12, district: 46 | Missy Marsh William Bird |
Volleyball - Girls
region: 12, district: 46
Missy Marsh William Bird |
||
Tennis - Boys | (no team) | |
Tennis - Boys
|
||
Tennis - Girls | (no team) | |
Tennis - Girls
|
||
Track - Adapted | (no team) | |
Track - Adapted
|
||
Track - Boys | (no team) | |
Track - Boys
|
||
Track - Girls | (no team) | |
Track - Girls
|
||
Track - Unified | (no team) | |
Track - Unified
|
||
Trap Shooting - Boys | (no team) | |
Trap Shooting - Boys
|
||
Trap Shooting - Girls | (no team) | |
Trap Shooting - Girls
|
||
Wrestling - Boys | (no team) | |
Wrestling - Boys
|
||
Wrestling - Girls | (no team) | |
Wrestling - Girls
|
Freshman Sports / Activities
Sport | Alignment | Coach |
Archery - Boys | (no team) | |
Archery - Boys
|
||
Archery - Girls | (no team) | |
Archery - Girls
|
||
Baseball | region: 12, district: 46 | Mark Blythe |
Baseball
region: 12, district: 46
Mark Blythe |
||
Basketball - Boys | region: 12, district: 46 | Chad Payne |
Basketball - Boys
region: 12, district: 46
Chad Payne |
||
Basketball - Girls | (no team) | |
Basketball - Girls
|
||
Bowling - Adapted | (no team) | |
Bowling - Adapted
|
||
Bowling - Boys | (no team) | |
Bowling - Boys
|
||
Bowling - Girls | (no team) | |
Bowling - Girls
|
||
Bowling - Unified | (no team) | |
Bowling - Unified
|
||
Cheerleading | (no team) | |
Cheerleading
|
||
Cross Country - Boys | (no team) | |
Cross Country - Boys
|
||
Cross Country - Girls | (no team) | |
Cross Country - Girls
|
||
Dance | (no team) | |
Dance
|
||
Diving Boys | (no team) | |
Diving Boys
|
||
Diving Girls | (no team) | |
Diving Girls
|
||
Fast Pitch Softball | (no team) | |
Fast Pitch Softball
|
||
Field Hockey - Girls | (no team) | |
Field Hockey - Girls
|
||
Bass Fishing - Boys | (no team) | |
Bass Fishing - Boys
|
||
Bass Fishing - Girls | (no team) | |
Bass Fishing - Girls
|
||
Flag Football - Girls | (no team) | |
Flag Football - Girls
|
||
Football | (no team) | |
Football
|
||
Golf - Boys | (no team) | |
Golf - Boys
|
||
Golf - Girls | (no team) | |
Golf - Girls
|
||
Indoor Track - Boys | (no team) | |
Indoor Track - Boys
|
||
Indoor Track - Girls | (no team) | |
Indoor Track - Girls
|
||
Lacrosse - Boys | (no team) | |
Lacrosse - Boys
|
||
Lacrosse - Girls | (no team) | |
Lacrosse - Girls
|
||
Rifle - Boys | (no team) | |
Rifle - Boys
|
||
Rifle - Girls | (no team) | |
Rifle - Girls
|
||
Slow Pitch Softball | (no team) | |
Slow Pitch Softball
|
||
Soccer - Boys | (no team) | |
Soccer - Boys
|
||
Soccer - Girls | (no team) | |
Soccer - Girls
|
||
Swimming - Boys | (no team) | |
Swimming - Boys
|
||
Swimming - Girls | (no team) | |
Swimming - Girls
|
||
Tennis - Boys | (no team) | |
Tennis - Boys
|
||
Tennis - Girls | (no team) | |
Tennis - Girls
|
||
Track - Adapted | (no team) | |
Track - Adapted
|
||
Track - Boys | (no team) | |
Track - Boys
|
||
Track - Girls | (no team) | |
Track - Girls
|
||
Track - Unified | (no team) | |
Track - Unified
|
||
Trap Shooting - Boys | (no team) | |
Trap Shooting - Boys
|
||
Trap Shooting - Girls | (no team) | |
Trap Shooting - Girls
|
||
Volleyball - Boys | (no team) | |
Volleyball - Boys
|
||
Volleyball - Girls | region: 12, district: 46 | Missy Marsh William Bird |
Volleyball - Girls
region: 12, district: 46
Missy Marsh William Bird |
||
Wrestling - Boys | (no team) | |
Wrestling - Boys
|
||
Wrestling - Girls | (no team) | |
Wrestling - Girls
|