Serving Kentucky's Schools and Student Athletes Since 1917

School Directory

Marion County

School Info
Logo:
School Id: # 172
Mailing Address: 735 East Main St.
Street Address: 735 East Main St.
Lebanon, KY 40033 9803
Phone: (270)692-6066
FAX: (270)692-6248
County: Marion
Diocese: Louisville
Time Zone: Eastern
Grade: 9 - 12
Enrollment Factor: 1
Enrollment 9 - 12: 935
Enrollment 10 - 12: 664
Enrollment 9 - 11: 798
Member Since: 1970
SB128 Status: disabled
School Region: 5
Web Site:
Athletic Department Web Site:
Designated Rep:
Michael Holt
Principal:
Robby Peterson
Athletic Director:
Daniel Johnson
Michael Holt
School System: Marion County Schools
755 East Main St.
Lebanon, KY 40033
Phone: (270)692-3721
FAX: (270)692-1899
Supt.:
Chris Brady
Certified Athletic Trainer:
Jared Wheatley
Counselor:
Caroline Colvin
Rachael Trent
Stadium: John Boswell
Capacity: 4000
Gym: Roby Dome
Capacity: 2600
School Colors: Silver/Maroon/Navy
Boys Nickname: Knights
Girls Nickname: Lady Knights
Varsity Sports / Activities
Sport Alignment Coach
Archery - Boys (no team)
Archery - Boys
Archery - Girls (no team)
Archery - Girls
Baseball region: 5, district: 20
Patrick Campbell
Baseball
region: 5, district: 20
Patrick Campbell
Basketball - Boys region: 5, district: 20
Matthew Thomas
Basketball - Boys
region: 5, district: 20
Matthew Thomas
Basketball - Girls region: 5, district: 20
Bre Elder
Basketball - Girls
region: 5, district: 20
Bre Elder
Bowling - Adapted (no team)
Bowling - Adapted
Bowling - Boys (no team)
Bowling - Boys
Bowling - Girls (no team)
Bowling - Girls
Bowling - Unified (no team)
Bowling - Unified
Cheerleading region: 3
Emily Veatch
Cheerleading
region: 3
Emily Veatch
Cross Country - Boys class: 2A, region: 2
Sam Bach
Cross Country - Boys
class: 2A, region: 2
Sam Bach
Cross Country - Girls class: 2A, region: 2
Sam Bach
Cross Country - Girls
class: 2A, region: 2
Sam Bach
Dance (no team)
Dance
Diving Boys (no team)
Diving Boys
Diving Girls (no team)
Diving Girls
Esports - Spring
Billy Grant
Esports - Spring
Billy Grant
Esports - Winter
Billy Grant
Esports - Winter
Billy Grant
Fast Pitch Softball region: 5, district: 20
Erin Benton
Fast Pitch Softball
region: 5, district: 20
Erin Benton
Field Hockey - Girls (no team)
Field Hockey - Girls
Bass Fishing - Boys region: 3
Jason Spalding
Bass Fishing - Boys
region: 3
Jason Spalding
Bass Fishing - Girls (no team)
Bass Fishing - Girls
Flag Football - Girls (no team)
Flag Football - Girls
Football class: 3A, district: 4
Arthur Carter
Football
class: 3A, district: 4
Arthur Carter
Golf - Boys region: 4
Mark Leake
Golf - Boys
region: 4
Mark Leake
Golf - Girls region: 4
Mark Leake
Golf - Girls
region: 4
Mark Leake
Indoor Track - Boys (no team)
Indoor Track - Boys
Indoor Track - Girls (no team)
Indoor Track - Girls
Lacrosse - Boys (no team)
Lacrosse - Boys
Lacrosse - Girls (no team)
Lacrosse - Girls
Rifle - Boys (no team)
Rifle - Boys
Rifle - Girls (no team)
Rifle - Girls
Slow Pitch Softball (no team)
Slow Pitch Softball
Soccer - Boys region: 5, district: 18
James Clements
Soccer - Boys
region: 5, district: 18
James Clements
Soccer - Girls region: 5, district: 18
Daniel Johnson
Soccer - Girls
region: 5, district: 18
Daniel Johnson
Swimming - Boys region: 3
Alexander Meade
Swimming - Boys
region: 3
Alexander Meade
Swimming - Girls region: 3
Alexander Meade
Swimming - Girls
region: 3
Alexander Meade
Team Tennis - Boys (no team)
Team Tennis - Boys
Team Tennis - Girls (no team)
Team Tennis - Girls
Tennis - Boys region: 5
Steve Humphress
Tennis - Boys
region: 5
Steve Humphress
Tennis - Girls region: 5
Doug Thomas
Tennis - Girls
region: 5
Doug Thomas
Track - Adapted (no team)
Track - Adapted
Track - Boys class: 2A, region: 2
Arthur Carter
Track - Boys
class: 2A, region: 2
Arthur Carter
Track - Girls class: 2A, region: 2
Sam Bach
Track - Girls
class: 2A, region: 2
Sam Bach
Track - Unified (no team)
Track - Unified
Trap Shooting - Boys (no team)
Trap Shooting - Boys
Trap Shooting - Girls (no team)
Trap Shooting - Girls
Volleyball - Boys (no team)
Volleyball - Boys
Volleyball - Girls region: 5, district: 20
David Hibbard
Volleyball - Girls
region: 5, district: 20
David Hibbard
Wrestling - Boys region: 7
Arthur Carter
Wrestling - Boys
region: 7
Arthur Carter
Wrestling - Girls region: 7
Arthur Carter
Wrestling - Girls
region: 7
Arthur Carter
Junior Varsity Sports / Activities
Sport Alignment Coach
Archery - Boys (no team)
Archery - Boys
Archery - Girls (no team)
Archery - Girls
Baseball region: 5, district: 20
Toby Tungate
Baseball
region: 5, district: 20
Toby Tungate
Basketball - Boys region: 5, district: 20
Robert Spalding
Basketball - Boys
region: 5, district: 20
Robert Spalding
Basketball - Girls region: 5, district: 20
Whitney Tingle
Basketball - Girls
region: 5, district: 20
Whitney Tingle
Bowling - Adapted (no team)
Bowling - Adapted
Bowling - Boys (no team)
Bowling - Boys
Bowling - Girls (no team)
Bowling - Girls
Bowling - Unified (no team)
Bowling - Unified
Cheerleading (no team)
Cheerleading
Cross Country - Boys (no team)
Cross Country - Boys
Cross Country - Girls (no team)
Cross Country - Girls
Dance (no team)
Dance
Diving Boys (no team)
Diving Boys
Diving Girls (no team)
Diving Girls
Fast Pitch Softball region: 5, district: 20
Emily Fenwick
Fast Pitch Softball
region: 5, district: 20
Emily Fenwick
Field Hockey - Girls (no team)
Field Hockey - Girls
Bass Fishing - Boys (no team)
Bass Fishing - Boys
Bass Fishing - Girls (no team)
Bass Fishing - Girls
Flag Football - Girls (no team)
Flag Football - Girls
Football class: 3A, district: 4
Arthur Carter
Football
class: 3A, district: 4
Arthur Carter
Golf - Boys (no team)
Golf - Boys
Golf - Girls (no team)
Golf - Girls
Indoor Track - Boys (no team)
Indoor Track - Boys
Indoor Track - Girls (no team)
Indoor Track - Girls
Volleyball - Boys (no team)
Volleyball - Boys
Lacrosse - Boys (no team)
Lacrosse - Boys
Lacrosse - Girls (no team)
Lacrosse - Girls
Rifle - Boys (no team)
Rifle - Boys
Rifle - Girls (no team)
Rifle - Girls
Slow Pitch Softball (no team)
Slow Pitch Softball
Soccer - Boys region: 5, district: 18
James Clements
Ryan Blake
Phillip Huff
Soccer - Boys
region: 5, district: 18
James Clements
Ryan Blake
Phillip Huff
Soccer - Girls region: 5, district: 18
Greg Conley
Soccer - Girls
region: 5, district: 18
Greg Conley
Swimming - Boys (no team)
Swimming - Boys
Swimming - Girls (no team)
Swimming - Girls
Team Tennis - Boys (no team)
Team Tennis - Boys
Team Tennis - Girls (no team)
Team Tennis - Girls
Volleyball - Girls region: 5, district: 20
Jordon Reinle
Volleyball - Girls
region: 5, district: 20
Jordon Reinle
Tennis - Boys (no team)
Tennis - Boys
Tennis - Girls (no team)
Tennis - Girls
Track - Adapted (no team)
Track - Adapted
Track - Boys (no team)
Track - Boys
Track - Girls (no team)
Track - Girls
Track - Unified (no team)
Track - Unified
Trap Shooting - Boys (no team)
Trap Shooting - Boys
Trap Shooting - Girls (no team)
Trap Shooting - Girls
Wrestling - Boys (no team)
Wrestling - Boys
Wrestling - Girls (no team)
Wrestling - Girls
Freshman Sports / Activities
Sport Alignment Coach
Archery - Boys (no team)
Archery - Boys
Archery - Girls (no team)
Archery - Girls
Baseball region: 5, district: 20
Grant Mcqueary
Toby Tungate
Baseball
region: 5, district: 20
Grant Mcqueary
Toby Tungate
Basketball - Boys region: 5, district: 20
Lezra Means
Richie Buckler
Basketball - Boys
region: 5, district: 20
Lezra Means
Richie Buckler
Basketball - Girls region: 5, district: 20
Daniel Johnson
Basketball - Girls
region: 5, district: 20
Daniel Johnson
Bowling - Adapted (no team)
Bowling - Adapted
Bowling - Boys (no team)
Bowling - Boys
Bowling - Girls (no team)
Bowling - Girls
Bowling - Unified (no team)
Bowling - Unified
Cheerleading (no team)
Cheerleading
Cross Country - Boys (no team)
Cross Country - Boys
Cross Country - Girls (no team)
Cross Country - Girls
Dance (no team)
Dance
Diving Boys (no team)
Diving Boys
Diving Girls (no team)
Diving Girls
Fast Pitch Softball (no team)
Fast Pitch Softball
Field Hockey - Girls (no team)
Field Hockey - Girls
Bass Fishing - Boys (no team)
Bass Fishing - Boys
Bass Fishing - Girls (no team)
Bass Fishing - Girls
Flag Football - Girls (no team)
Flag Football - Girls
Football (no team)
Football
Golf - Boys (no team)
Golf - Boys
Golf - Girls (no team)
Golf - Girls
Indoor Track - Boys (no team)
Indoor Track - Boys
Indoor Track - Girls (no team)
Indoor Track - Girls
Lacrosse - Boys (no team)
Lacrosse - Boys
Lacrosse - Girls (no team)
Lacrosse - Girls
Rifle - Boys (no team)
Rifle - Boys
Rifle - Girls (no team)
Rifle - Girls
Slow Pitch Softball (no team)
Slow Pitch Softball
Soccer - Boys (no team)
Soccer - Boys
Soccer - Girls (no team)
Soccer - Girls
Swimming - Boys (no team)
Swimming - Boys
Swimming - Girls (no team)
Swimming - Girls
Tennis - Boys (no team)
Tennis - Boys
Tennis - Girls (no team)
Tennis - Girls
Track - Adapted (no team)
Track - Adapted
Track - Boys (no team)
Track - Boys
Track - Girls (no team)
Track - Girls
Track - Unified (no team)
Track - Unified
Trap Shooting - Boys (no team)
Trap Shooting - Boys
Trap Shooting - Girls (no team)
Trap Shooting - Girls
Volleyball - Boys (no team)
Volleyball - Boys
Volleyball - Girls region: 5, district: 20
Sterling Newton
Volleyball - Girls
region: 5, district: 20
Sterling Newton
Wrestling - Boys (no team)
Wrestling - Boys
Wrestling - Girls (no team)
Wrestling - Girls


icon-angle icon-bars icon-times