Serving Kentucky's Schools and Student Athletes Since 1917

School Directory

Fort Campbell

School Info
Logo:
School Id: # 95
Mailing Address: 912 Carentan Rd
Street Address: 912 Carentan Rd
Fort Campbell, KY 42223 5133
Phone: (270)640-1219
FAX: (931)431-9386
County: Christian
Diocese: Owensboro
Time Zone: Central
Grade: 9 - 12
Enrollment Factor: 1
Enrollment 9 - 12: 394
Enrollment 10 - 12: 261
Enrollment 9 - 11: 312
Member Since: 1962
SB128 Status: disabled
School Region: 2
Web Site: https://www.dodea.edu/FortCampbellHS/index.cfm
Athletic Department Web Site:
Designated Rep:
Bambi Caldwell
Principal:
Andrea Marr
Athletic Director:
Bambi Caldwell
School System: Fort Campbell Schools
912 Careantan
Fort Campbell, KY 42223
Phone:
FAX: (270)439-3179
Supt.:
Greg Bull
Certified Athletic Trainer:
Steven Miller
Counselor:
Stacy Daniels
Stadium: Fryar Stadium
Capacity: 5000
Gym:
Capacity: 800
School Colors: Blue & Grey
Boys Nickname: Falcons
Girls Nickname: Falcons
Varsity Sports / Activities
Sport Alignment Coach
Archery - Boys region: 1
Jeff Rodgers
Archery - Boys
region: 1
Jeff Rodgers
Archery - Girls (no team)
Archery - Girls
Baseball region: 2, district: 8
Alberto Gonzalez
Baseball
region: 2, district: 8
Alberto Gonzalez
Basketball - Boys region: 2, district: 8
Kevin Lehde
Basketball - Boys
region: 2, district: 8
Kevin Lehde
Basketball - Girls region: 2, district: 8
Tynisa Young
Basketball - Girls
region: 2, district: 8
Tynisa Young
Bowling - Adapted (no team)
Bowling - Adapted
Bowling - Boys (no team)
Bowling - Boys
Bowling - Girls (no team)
Bowling - Girls
Bowling - Unified (no team)
Bowling - Unified
Cheerleading (no team)
Cheerleading
Cross Country - Boys class: 1A, region: 1
Miranda Roberts
Cross Country - Boys
class: 1A, region: 1
Miranda Roberts
Cross Country - Girls class: 1A, region: 1
Jennifer Evans
Miranda Roberts
Cross Country - Girls
class: 1A, region: 1
Jennifer Evans
Miranda Roberts
Dance (no team)
Dance
Diving Boys (no team)
Diving Boys
Diving Girls (no team)
Diving Girls
Esports - Spring
Nancy Beale
Jon Beale
Esports - Spring
Nancy Beale
Jon Beale
Esports - Winter
Esports - Winter
Fast Pitch Softball region: 2, district: 8
Traci Laird
Fast Pitch Softball
region: 2, district: 8
Traci Laird
Field Hockey - Girls (no team)
Field Hockey - Girls
Bass Fishing - Boys (no team)
Bass Fishing - Boys
Bass Fishing - Girls (no team)
Bass Fishing - Girls
Flag Football - Girls (no team)
Flag Football - Girls
Football class: 2A, district: 2
Henry Mitchell
Football
class: 2A, district: 2
Henry Mitchell
Golf - Boys region: 2
Dennis Henderson
Golf - Boys
region: 2
Dennis Henderson
Golf - Girls (no team)
Golf - Girls
Indoor Track - Boys (no team)
Indoor Track - Boys
Indoor Track - Girls (no team)
Indoor Track - Girls
Lacrosse - Boys (no team)
Lacrosse - Boys
Lacrosse - Girls (no team)
Lacrosse - Girls
Rifle - Boys (no team)
Rifle - Boys
Rifle - Girls (no team)
Rifle - Girls
Slow Pitch Softball (no team)
Slow Pitch Softball
Soccer - Boys region: 2, district: 8
Alex Romero
Soccer - Boys
region: 2, district: 8
Alex Romero
Soccer - Girls region: 2, district: 8
Patricia Paschedag
Bunny Hensley
Soccer - Girls
region: 2, district: 8
Patricia Paschedag
Bunny Hensley
Swimming - Boys region: 1
Ryan Cooper
Angela McLean
Swimming - Boys
region: 1
Ryan Cooper
Angela McLean
Swimming - Girls region: 1
Ryan Cooper
Angela McLean
Swimming - Girls
region: 1
Ryan Cooper
Angela McLean
Team Tennis - Boys (no team)
Team Tennis - Boys
Team Tennis - Girls (no team)
Team Tennis - Girls
Tennis - Boys region: 2
Darlene Gusse
Tennis - Boys
region: 2
Darlene Gusse
Tennis - Girls region: 2
Angela McLean
Tennis - Girls
region: 2
Angela McLean
Track - Adapted (no team)
Track - Adapted
Track - Boys class: 1A, region: 1
Tavis Kennedy
Track - Boys
class: 1A, region: 1
Tavis Kennedy
Track - Girls class: 1A, region: 1
Vicki Gibson
Track - Girls
class: 1A, region: 1
Vicki Gibson
Track - Unified class: 1A, region: 1
Andrea Simmons
Track - Unified
class: 1A, region: 1
Andrea Simmons
Trap Shooting - Boys (no team)
Trap Shooting - Boys
Trap Shooting - Girls (no team)
Trap Shooting - Girls
Volleyball - Boys (no team)
Volleyball - Boys
Volleyball - Girls region: 2, district: 8
Dutchess Wilson
Kimberly Boyles
Volleyball - Girls
region: 2, district: 8
Dutchess Wilson
Kimberly Boyles
Wrestling - Boys region: 1
Anthony Shingler
Wrestling - Boys
region: 1
Anthony Shingler
Wrestling - Girls region: 1
Jasmine Ward
Anthony Shingler
Wrestling - Girls
region: 1
Jasmine Ward
Anthony Shingler
Junior Varsity Sports / Activities
Sport Alignment Coach
Archery - Boys (no team)
Archery - Boys
Archery - Girls (no team)
Archery - Girls
Baseball region: 2, district: 8
Alberto Gonzalez
Baseball
region: 2, district: 8
Alberto Gonzalez
Basketball - Boys region: 2, district: 8
Kevin Lehde
Richard Caldwell
Basketball - Boys
region: 2, district: 8
Kevin Lehde
Richard Caldwell
Basketball - Girls region: 2, district: 8
Tynisa Young
Bambi Caldwell
Basketball - Girls
region: 2, district: 8
Tynisa Young
Bambi Caldwell
Bowling - Adapted (no team)
Bowling - Adapted
Bowling - Boys (no team)
Bowling - Boys
Bowling - Girls (no team)
Bowling - Girls
Bowling - Unified (no team)
Bowling - Unified
Cheerleading (no team)
Cheerleading
Cross Country - Boys (no team)
Cross Country - Boys
Cross Country - Girls (no team)
Cross Country - Girls
Dance (no team)
Dance
Diving Boys (no team)
Diving Boys
Diving Girls (no team)
Diving Girls
Fast Pitch Softball region: 2, district: 8
Traci Laird
Fast Pitch Softball
region: 2, district: 8
Traci Laird
Field Hockey - Girls (no team)
Field Hockey - Girls
Bass Fishing - Boys (no team)
Bass Fishing - Boys
Bass Fishing - Girls (no team)
Bass Fishing - Girls
Flag Football - Girls (no team)
Flag Football - Girls
Football class: 2A, district: 2
Henry Mitchell
Football
class: 2A, district: 2
Henry Mitchell
Golf - Boys (no team)
Golf - Boys
Golf - Girls (no team)
Golf - Girls
Indoor Track - Boys (no team)
Indoor Track - Boys
Indoor Track - Girls (no team)
Indoor Track - Girls
Volleyball - Boys (no team)
Volleyball - Boys
Lacrosse - Boys (no team)
Lacrosse - Boys
Lacrosse - Girls (no team)
Lacrosse - Girls
Rifle - Boys (no team)
Rifle - Boys
Rifle - Girls (no team)
Rifle - Girls
Slow Pitch Softball (no team)
Slow Pitch Softball
Soccer - Boys (no team)
Soccer - Boys
Soccer - Girls region: 2, district: 8
Patricia Paschedag
Bunny Hensley
Soccer - Girls
region: 2, district: 8
Patricia Paschedag
Bunny Hensley
Swimming - Boys (no team)
Swimming - Boys
Swimming - Girls (no team)
Swimming - Girls
Team Tennis - Boys (no team)
Team Tennis - Boys
Team Tennis - Girls (no team)
Team Tennis - Girls
Volleyball - Girls region: 2, district: 8
Kimberly Boyles
Volleyball - Girls
region: 2, district: 8
Kimberly Boyles
Tennis - Boys (no team)
Tennis - Boys
Tennis - Girls (no team)
Tennis - Girls
Track - Adapted (no team)
Track - Adapted
Track - Boys (no team)
Track - Boys
Track - Girls (no team)
Track - Girls
Track - Unified (no team)
Track - Unified
Trap Shooting - Boys (no team)
Trap Shooting - Boys
Trap Shooting - Girls (no team)
Trap Shooting - Girls
Wrestling - Boys region: 1
Anthony Shingler
Wrestling - Boys
region: 1
Anthony Shingler
Wrestling - Girls region: 1
Wrestling - Girls
region: 1
Freshman Sports / Activities
Sport Alignment Coach
Archery - Boys (no team)
Archery - Boys
Archery - Girls (no team)
Archery - Girls
Baseball (no team)
Baseball
Basketball - Boys (no team)
Basketball - Boys
Basketball - Girls (no team)
Basketball - Girls
Bowling - Adapted (no team)
Bowling - Adapted
Bowling - Boys (no team)
Bowling - Boys
Bowling - Girls (no team)
Bowling - Girls
Bowling - Unified (no team)
Bowling - Unified
Cheerleading (no team)
Cheerleading
Cross Country - Boys (no team)
Cross Country - Boys
Cross Country - Girls (no team)
Cross Country - Girls
Dance (no team)
Dance
Diving Boys (no team)
Diving Boys
Diving Girls (no team)
Diving Girls
Fast Pitch Softball (no team)
Fast Pitch Softball
Field Hockey - Girls (no team)
Field Hockey - Girls
Bass Fishing - Boys (no team)
Bass Fishing - Boys
Bass Fishing - Girls (no team)
Bass Fishing - Girls
Flag Football - Girls (no team)
Flag Football - Girls
Football (no team)
Football
Golf - Boys (no team)
Golf - Boys
Golf - Girls (no team)
Golf - Girls
Indoor Track - Boys (no team)
Indoor Track - Boys
Indoor Track - Girls (no team)
Indoor Track - Girls
Lacrosse - Boys (no team)
Lacrosse - Boys
Lacrosse - Girls (no team)
Lacrosse - Girls
Rifle - Boys (no team)
Rifle - Boys
Rifle - Girls (no team)
Rifle - Girls
Slow Pitch Softball (no team)
Slow Pitch Softball
Soccer - Boys (no team)
Soccer - Boys
Soccer - Girls (no team)
Soccer - Girls
Swimming - Boys (no team)
Swimming - Boys
Swimming - Girls (no team)
Swimming - Girls
Tennis - Boys (no team)
Tennis - Boys
Tennis - Girls (no team)
Tennis - Girls
Track - Adapted (no team)
Track - Adapted
Track - Boys (no team)
Track - Boys
Track - Girls (no team)
Track - Girls
Track - Unified (no team)
Track - Unified
Trap Shooting - Boys (no team)
Trap Shooting - Boys
Trap Shooting - Girls (no team)
Trap Shooting - Girls
Volleyball - Boys (no team)
Volleyball - Boys
Volleyball - Girls region: 2, district: 8
Kimberly Boyles
Volleyball - Girls
region: 2, district: 8
Kimberly Boyles
Wrestling - Boys (no team)
Wrestling - Boys
Wrestling - Girls (no team)
Wrestling - Girls


icon-angle icon-bars icon-times