Serving Kentucky's Schools and Student Athletes Since 1917

Current Alignment of Teams – Football – 2019 through 2022 Playing Seasons

May 9, 2018 Football Working

Print


The Kentucky High School Athletic Association shall sponsor postseason competition in football provided that there is sufficient interest of the membership to participate in said competition. Member schools desiring to participate in KHSAA sponsored postseason competition shall notify the Association office prior to September 1. The Commissioner shall divide the state into geographic sections within six (6) enrollment based classes with the approval of the Board of Control. In the interim, newly added or deleted programs will be handled on a case by case basis by the Commissioner’s office.
For postseason competition, in Class 6A, *For playoff bracketing only, the 5th place team in District 1 would become the 4th place team in District 5

Alignment Adopted May 9, 2018

** Withdrawn from District for the Alignment Period - Fulton City

** Varsity Play, but Not Eligble for playoffs until 2021 - Sayre, Trimble County

For the 2019 through 2022 playing seasons, the alignment for football is as follows:
CLASS 1A District 1 – Caverna, Crittenden County, Fulton County, Russellville
District 2 – Bethlehem, Campbellsville, Fort Knox, Holy Cross (Louisville)
District 3 – Berea, Eminence, Frankfort, Kentucky Country Day
District 4 – Bellevue, Dayton, Ludlow, Newport Central Catholic
District 5 – Bishop Brossart, Bracken County, Nicholas County, Paris
District 6 – Betsy Layne, Fairview, Paintsville, Raceland
District 7 – Hazard, Phelps, Pikeville
District 8 – Harlan, Lynn Camp, Pineville, Williamsburg
CLASS 2A District 1 – Ballard Memorial, Caldwell County, Fort Campbell, Mayfield, Murray
District 2 – Butler County, Hancock County, McLean County, Owensboro Catholic, Todd County Central
District 3 – Clinton County, Edmonson County, Green County, Metcalfe County, Monroe County
District 4 – Danville, Lexington Christian, Somerset, Washington County
District 5 – Carroll County, Gallatin County, Owen County, Shawnee, Walton-Verona
District 6 – Beechwood, Holy Cross (Covington), Lloyd Memorial, Newport
District 7 – Breathitt County, Knott County Central, Leslie County, Middlesboro, Morgan County
District 8 – Bath County, East Ridge, Martin County, Prestonsburg, Shelby Valley, West Carter
CLASS 3A District 1 – Paducah Tilghman, Trigg County, Union County, Webster County
District 2 – Adair County, Casey County, Glasgow, Hart County, Taylor County
District 3 – Bardstown, Elizabethtown, LaRue County, Nelson County, Thomas Nelson
District 4 – Christian Academy-Louisville, DeSales, Henry County, Mercer County, Western Hills
District 5 – Bell County, Estill County, Garrard County, Jackson County, McCreary Central, Rockcastle County
District 6 – Fleming County, Lewis County, Mason County, Pendleton County, Powell County
District 7 – Ashland Blazer, East Carter, Greenup County, Russell
District 8 – Belfry, Floyd Central, Lawrence County, Magoffin County, Pike County Central
CLASS 4A District 1 – Calloway County, Hopkins County Central, Hopkinsville, Logan County, Madisonville-North Hopkins
District 2 – Allen County-Scottsville, Franklin-Simpson, Russell County, Warren Central, Warren East
District 3 – John Hardin, Marion County, Moore, Spencer County, Valley
District 4 – Central, Franklin County, North Oldham, Shelby County, Waggener
District 5 – Anderson County, Bourbon County, Boyle County, Lexington Catholic
District 6 – Boyd County, Harrison County, Holmes, Rowan County, Scott
District 7 – Corbin, Knox Central, Lincoln County, Wayne County
District 8 – Clay County, Harlan County, Johnson Central, Letcher County Central, Perry County Central
CLASS 5A District 1 – Breckinridge County, Graves County, Grayson County, Muhlenberg County, Ohio County, Owensboro
District 2 – Bowling Green, Christian County, Greenwood, South Warren
District 3 – Bullitt Central, Doss, Fairdale, Iroquois, Western
District 4 – Atherton, Jeffersontown, North Bullitt, Seneca, South Oldham
District 5 – Boone County, Conner, Cooper, Covington Catholic, Highlands
District 6 – Frederick Douglass, Grant County, Great Crossing, Montgomery County, Scott County
District 7 – Collins, East Jessamine, Madison Southern, West Jessamine, Woodford County
District 8 – North Laurel, Pulaski County, South Laurel, Southwestern, Whitley County
CLASS 6A District 1 – Apollo, Daviess County, Henderson County, Marshall County, McCracken County
District 2 – Barren County, Central Hardin, Meade County, North Hardin
District 3 – Butler, DuPont Manual, Pleasure Ridge Park, St. Xavier
District 4 – Bullitt East, Fern Creek, Male, Southern
District 5 – Ballard, Eastern, Trinity (Louisville)
District 6 – Campbell County, Dixie Heights, Ryle, Simon Kenton
District 7 – Henry Clay, Lafayette, Paul Laurence Dunbar, Tates Creek
District 8 – Bryan Station, George Rogers Clark, Madison Central, Oldham County

Not Placed in Alignment – Fulton City, Jenkins, Sayre, Trimble County

Print