Serving Kentucky's Schools and Student Athletes Since 1917

2011-2014 Football Alignment

January 21, 2015 Football Working

Print

The Kentucky High School Athletic Association shall sponsor postseason competition in football provided that there is sufficient interest of the membership to participate in said competition. Member schools desiring to participate in KHSAA sponsored postseason competition shall notify the Association office prior to September 1. The Commissioner shall divide the state into geographic sections within six (6) enrollment based classes with the approval of the Board of Control. In the interim, newly added or deleted programs will be handled on a case by case basis by the Commissioner’s office.
For the 2011 through 2014 playing seasons, the alignment for football is as follows:
CLASS 1A 
District 1 – Fulton City, Fulton County, Mayfield, Russellville
District 2 – Beth Haven, Bethlehem, Caverna, Evangel Christian, Holy Cross (Louisville), Kentucky Country Day
District 3 – Bracken County, Eminence, Frankfort, Paris
District 4 – Beechwood, Bellevue, Dayton, Ludlow
District 5 – Berea, Campbellsville, Lynn Camp, Williamsburg
District 6 – Harlan, Hazard, Jenkins, Pineville
District 7 – Fairview, Nicholas County, Paintsville, Raceland
District 8 – Allen Central, Phelps, Pikeville, South Floyd
CLASS 2A 
District 1 – Ballard Memorial, Caldwell County, Crittenden County, Murray
District 2 – Butler County, Hancock County, McLean County, Owensboro Catholic, Todd County Central, Union County
District 3 – Clinton County, Glasgow, Green County, Metcalfe County
District 4 – Bardstown, Christian Academy-Louisville, DeSales, Fort Knox, Shawnee, Thomas Nelson, Washington County
District 5 – Carroll County, Gallatin County, Owen County, Trimble County, Walton-Verona
District 6 – Bishop Brossart, Holy Cross (Covington), Lloyd Memorial, Newport, Newport Central Catholic
District 7 – Danville, Lexington Christian, Middlesboro, Somerset
District 8 – Betsy Layne, Leslie County, Prestonsburg, Shelby Valley
CLASS 3A 
District 1 – Fort Campbell, Paducah Tilghman, Trigg County, Webster County
District 2 – Adair County, Edmonson County, Hart County, Monroe County, South Warren
District 3 – Central, Elizabethtown, Henry County, LaRue County
District 4 – Bell County, Casey County, Corbin, McCreary Central, Wayne County
District 5 – Bath County, Bourbon County, Estill County, Garrard County, Powell County, Western Hills
District 6 – East Carter, Fleming County, Lewis County, Mason County, Russell, West Carter
District 7 – Breathitt County, Jackson County, Knott County Central, Magoffin County, Morgan County
District 8 – Belfry, Lawrence County, Pike County Central, Sheldon Clark
CLASS 4A 
District 1 – Calloway County, Hopkins County Central, Madisonville-North Hopkins, Owensboro
District 2 – Allen County-Scottsville, Breckinridge County, Franklin-Simpson, Warren East
District 3 – Atherton, Collins, North Oldham, Spencer County, Waggener
District 4 – Doss, Fairdale, Moore, Nelson County, Valley, Western
District 5 – Boyle County, Lexington Catholic, Marion County, Mercer County, Taylor County
District 6 – Clay County, Knox Central, Rockcastle County, Russell County
District 7 – Covington Catholic, Harrison County, Highlands, Holmes
District 8 – Ashland Blazer, Boyd County, Greenup County, Johnson Central, Rowan County
CLASS 5A 
District 1 – Apollo, Christian County, Graves County, Hopkinsville, Ohio County
District 2 – Barren County, Bowling Green, Greenwood, Logan County, Warren Central
District 3 – Grayson County, Iroquois, Jeffersontown, John Hardin, North Hardin
District 4 – Bullitt Central, Bullitt East, North Bullitt, Shelby County
District 5 – Conner, Cooper, Grant County, Scott, South Oldham
District 6 – Anderson County, East Jessamine, Franklin County, Montgomery County, West Jessamine, Woodford County
District 7 – Lincoln County, Madison Southern, North Laurel, Pulaski County, South Laurel, Southwestern
District 8 – Harlan County, Letcher County Central, Perry County Central, Whitley County
CLASS 6A 
District 1 – Daviess County, Henderson County, Marshall County, McCracken County
District 2 – Central Hardin, Meade County, Muhlenberg County
District 3 – Butler, Pleasure Ridge Park, Seneca, Southern
District 4 – DuPont Manual, Male, St. Xavier, Trinity (Louisville)
District 5 – Ballard, Eastern, Fern Creek, Oldham County
District 6 – Boone County, Campbell County, Dixie Heights, Ryle, Simon Kenton
District 7 – Bryan Station, Henry Clay, Paul Laurence Dunbar, Scott County
District 8 – George Rogers Clark, Lafayette, Madison Central, Tates Creek

Not Placed in Alignment – East Ridge, Pendleton County Placed, but not currently offering team – Beth Haven, Evangel Christian

Print